بسیاری از مردم ایران به دلیل تنوع زیادی که اپراتورها دارند، اما در برخی نقاط سرویس دهی خوبی ندارند، دارای چندین سیم کارت از هر اپراتور هستند و هر کدام از این سیم کارت ها را به دلایلی از گوشی تلفن همراه خود خارج کرده اند و در جایی دور از دسترس قرار داده اند. آن ها پس از مدتی می خواهند بدانند، چه سیم کارت هایی به نام آن ها است و چگونه می توانند این سیم کارت ها را استعلام کنند. استعلام تعداد سیم کارت تنها راهی است که هم شما را به شماره های قدیمیتان می رساند و هم تعداد سیم کارت ها را مشخص می کند. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع روش های استعلام تعداد سیم کارت ها را در اپراتورهای مختلف بررسی کنیم.

چرا استعلام تعداد سیم کارت مهم است ؟

معمولا سیم کارت هایی که از گوشی تلفن همراه خارج می شوند، گم می شوند. اگر در منزل آن را گم کردید که مشکلی پیش نمی آید، اما اگر به دست افراد سودجو افتاد مساله کمی پیچیده می شود. یعنی یک فرد از سیم کارت فرد دیگری استفاده می کند تا کارهای غیرقانونی خود را انجام دهد. زمانی که مشکل به وجود آمد و سیم کارت پیگیری شد، صاحب سیم کارت و شخصی که سیم کارت به اسم او خریداری شده، باید پاسخگو باشد. به همین دلیل است که می گوییم تعداد سیم کارت و شماره ای که به نام شما است، دارای اهمیت زیادی است و باید پیگیری کنید که این سیم کارت ها فعال هستند یا خیر.

وقتی استعلام تعداد سیم کارت خود را به پایان رساندید، اقدام به سوزاندن سیم کارت های فعالی که از آن ها خبر نداشتید، کنید و با این کار مانع سو استفاده از آن ها شوید.

چگونه سیم کارت های به نام خودمان را استعلام کنیم ؟

برای استعلام تعداد سیم کارت هایی که به نام خودمان است و مالکیت آن را داریم، روش های مختلفی وجود دارد که در اکثر این روش ها نیازی نیست شما به محل خاصی مراجعه کنید و می توانید این کار را به راحتی با تلفن همراه خود انجام دهید. اگر راهنمای زیر را دنبال کنید کار برای شما راحت تر می شود. عمده ترین رویش ها برای این کار عبارتند از :

 • استعلام تعداد سیم کارت های من از طریق سایت
 • استعلام تعداد سیم کارت از طریق اپلیکیشن
 • استعلام سیم کارت های من از طریق پیامک

استعلام تعداد سیم کارت های من از طریق سایت

چیزی که تقریباً هر روز با آن سر و کار دارید، اینترنت است و به راحتی می توانید از آن استفاده کنید و سیم کارت هایی که به نام شما است را استعلام بگیرید. برای این کار کافی است مرحله به مرحله با ما پیش بروید.

مراحل استعلام تعداد سیم کارت از طریق سایت عبارتند از :

ابتدا مرورگر گوگل خود را باز کنید و  کلمه «تنظیم مقررات رادیویی» را جستجو کنید.

استعلام تعداد سیم کارت

پس از سرچ کلمه گوگل در اولین پیشنهاد خود به شما، سایت اصلی تنظیم مقررات رادیویی را نشان می دهد. در این لحظه فقط باید روی اولین سایت کلیک کرده و به آن وارد شوید.

استعلام تعداد سیم کارت

وقتی سایت باز شد، روی اولین گزینه از سمت چپ یعنی ادامه حقوق کاربران کلیک کنید. توجه داشته باشید که تنها از این گزینه می توانید استعلام تعداد سیم کارت خود را انجام دهید.

استعلام تعداد سیم کارتپس از اینکه وارد تب ادامه حقوق کاربران شدید، روی گزینه استعلام سرویس های مشترکین کلیک کنید.

استعلام تعداد سیم کارت

در قسمت شما باید ابتدا دو گزینه ای که پیش روی شما هست را با تیک تایید کنید و روی دکمه زرد کلیک کنید، تا به مرحله بعد انتقال پیدا کنید.

استعلام تعداد سیم کارت

در این مرحله باید یک گزینه را انتخاب کنید، تا به وسیله آن استعلام انجام شود. پیشنهاد من به شما این است که استعلام تعداد سیم کارت به وسیله کد ملی را انتخاب کنید.

این مطلب را حتما بخوانید  آنتی ویروس چیست و چه وظیفه ای را در سیستم شما دارد ؟

استعلام تعداد سیم کارت

بعد از انتخاب کردن کد ملی سه فیلد اجباری را باید پر کنید :

 1. کد ملی
 2. شماره تلفن همراه روشن فعلی
 3. کد امنیتی  پایین صفحه

حالا می توانید روی دکمه زرد پایین صفحه کلیک کرده و به مرحله بعد بروید.

استعلام تعداد سیم کارت

وقتی تمامی مراحل را انجام دادید و مشکلی در انجام دادن آن ها نبود، در مرحله بعدی می توانید تصویر زیر را ببینید که حاوی پیام زیر است. بعد از چند دقیقه شماره های شما به تلفنی که در ابتدا وارد کردید، ارسال می شود. تعداد سیم کارت های هر اپراتور به صورت مجزا در یک پیامک می آید.

استعلام تعداد سیم کارت

نکاتی درباره استعلام تعداد سیم کارت از طریق سایت

به نکات زیر توجه کنید:

 • استعلام تعداد سیم کارت با این روش به اطلاعات سیم کارت نیازی ندارد.
 • برای استعلام با این روش باید کد ملی به طور صحیح وارد شود.
 • شما در هر روز و ۲۴ ساعت تنها یک بار می توانید استعلام بگیرید.
 • در این روش شماره سیم کارت را نمی توانید ببینید و فقط تعداد سیم کارت های شما مشخص می شود.

استعلام تعداد سیم کارت از طریق اپلیکیشن

برای دسترسی به شماره تلفن سیم کارت هایتان باید استعلام را از راه های دیگر را امتحان کنید. یکی از این راه ها استفاده از برنامه های همراه من و ایرانسل من است. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید :

 1. ابتدا اپلیکیشن را دانلود و نصب کنید.
 2. با شماره ای که در اختیار دارید وارد شوید. برای ایرانسل من شماره باید ایرانسل و برای همراه من باید همراه اول باشد.
 3. به پروفایل بروید.
 4. گزینه سیم کارت های من را انتخاب کنید.

در این روش نه محدودیت زمانی دارید و نه برای تعداد استعلام ها محدودیتی دارید. در تصویر زیر می توانید استعلام از طریق همراه من را ببینید.

استعلام تعداد سیم کارت

آیکن بالای صفحه یک منو برای مشخصات و پروفایل شما است. با انتخاب سیم کارت های من شماره تمام سیم کارت های همراه اول خود را می توانید ببینید.

استعلام تعداد سیم کارت

استعلام سیم کارت های من از طریق پیامک

دو روش بالا هر دو از طریق اینترنت انجام می شود، اما اگر بدون اینترنت می خواهید استعلام تعداد سیم کارت های به نام خودتان را بگیرید، بهتر است با ارسال پیامک این کار را انجام دهید. شما می توانید از دو کد برای استعلام استفاده کنید، که عبارتند از :

 • ارسال کد ملی به شماره ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱
 • ارسال کد ملی به شماره ۳۰۰۰۱۵۰

در این روش به نکات زیر توجه کنید:

 1. کد ملی باید دقیق وارد شود.
 2. کد ملی باید بدون خط تیره وارد شود.
 3. هیچ علامت و حرفی نباید در پیامک حاوی کد ملی باشد.
 4. در این روش تعداد سیم کارت های هر اوپراتور به صورت مجزا می آید.
 5. پیامک پاسخ حاوی شماره و اطلاعات سیم کارت نیست.

جمع بندی

دلیل اصلی خرید سیم کارت های متعدد توسط یک شخص، اپراتورهای متعددی است که اقدام به فروش سیم کارت می کنند و یا گاهی اوقات سیم کارت هایی را رایگان به اسم شما می کنند و برای ثبت آن ها از شما اطلاعات هویتی دریافت می کنند. از آنجایی که سیم کارت ها از اهمیت زیادی برخوردارند و ممکن است به راحتی مورد سو استفاده قرار گیرند و با آن ها تخلفی صورت بگیرد، نمی توان به سادگی از کنار آن رد شد. در این مواقع شما می توانید با یکی از روش های بالا استعلام تعداد سیم کارت خود را انجام دهید و در صورتی که نمی دانید سیم کارتهایتان در چه وضعیتی هستند، آن ها را بسوزانید. در اینترنت چک می توانید روش های شارژ سیم کارت همراه اول را نیز یاد بگیرید.