ممکن است کاشت سیب زمینی که عمدتاً در زیر زمین رشد می کند، در گلدانی با فضای خاک محدود غیر منطقی به نظر برسد، اما، به شکل عجیبی، سیب زمینی زمانی که در گلدان کاشته می شود، بسیار خوب عمل می آید. در واقع، رشد سیب زمینی در گلدان آسان تر از رشد آن در زمین است. در ادامه به شما نشان خواهیم داد که چرا کاشت سیب زمینی در گلدان آسان تر است و چگونه با استفاده از ده مرحله ساده، سیب زمینی را با موفقیت در گلدان پرورش دهید. همچنین به برخی از مشکلات رایج مردم در هنگام پرورش سیب زمینی و برخی دیگر از سبزیجات در گلدان نگاهی می اندازیم.

چرا باید کاشت سیب زمینی در گلدان را امتحان کنید ؟

کمتر پیش می آید که پرورش گیاهان در گلدان را به خاطر راحتی انتخاب کنیم و بیشتر به دلیل نداشتن گزینه دیگری مانند فضای کافی این اتفاق می افتد، اما حتی اگر باغ و فضای کافی داشته باشید، ممکن است بخواهید این گزینه را امتحان کنید.

البته باید این نکته را بگوییم که سیب‌ زمینی‌ های کشت‌ شده در گلدان معمولاً عملکرد کمتری دارند و غده‌ های بزرگ تولید نمی‌ کنند، اما برداشت آنها بسیار آسان‌ تر است.

کاشت سیب زمینی در زمین اغلب به این معنی است که در پایان فصل کوه های خاکی را با دقت غربال کنید، تا محصول را پیدا کنید. همانطور که خاک را حفاری می کنید، غیرممکن است که برخی از آن سیب زمینی ها با بیل خود، برش ندهید. ناگفته نماند که در این فرآیند تعداد زیادی بذر علف های هرز خفته را تولید، خواهید کرد.

اما در فرایند کاشت سیب زمینی در گلدان ، برداشت سیب زمینی ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که در پایان فصل خاک گلدان را بیرون بریزید و همه سیب زمینی ها را جدا کنید. برخی از گلدان‌ های مخصوص هم هستند که درهایی با دسترسی آسان دارند و می توانید برداشت سیب زمینی بدون چیدن گیاه یا اختلال در ریشه را امتحان کنید. با انتخاب نوع مناسب سیب زمینی و پیروی از نکات دیگر در زیر، می توانید از این مزیت بزرگ، بدون از دست دادن عملکرد کلی بهره ببرید.

کاشت سیب زمینی در گلدان

۱۰ نکته برای کاشت سیب زمینی در گلدان

سیب زمینی به طور کلی گیاهی  است که به راحتی رشد می کنند، اما تولید خوب آن به خصوص در گلدان کمی مشکل است. در ادامه ۱۰ نکته را بررسی کردیم که به شما کمک می کند، در مسیر درست برای کاشت سیب زمینی قدم بردارید.

بذر سیب زمینی مناسب را انتخاب کنید

برخلاف اکثر سبزیجات، سیب زمینی با دانه ها یا نهال های سنتی شروع نمی شود و در عوض گیاهان سیب زمینی برای تولید عموماً از دانه های سیب زمینی یا غده های سیب زمینی جوانه زده تولید می شوند. بذر سیب زمینی را می توان از نهالستان ها یا آنلاین خریداری کرد و در این زمینه باید به دنبال خرده فروشان معتبری باشید که انواع ارگانیک را ارائه می دهند.

از نظر بهترین انواع سیب زمینی برای رشد در گلدان، به دنبال انواع کوچکتر این گیاه باشید. بی بی سیب زمینی ، سیب زمینی طلایی و سیب زمینی قرمز همگی انتخاب های عالی هستند. سیب زمینی های بزرگی مانند روست یا پوست قهوه‌ای فضای کافی برای رشد به اندازه کامل در گلدان را ندارند و محصول شما بسیار کمتر خواهد شد.

همچنین به دنبال انواعی باشید که در اواسط تا اواخر فصل بالغ می شوند. این گونه ها نسبت به سیب زمینی هایی که در اوایل تابستان بالغ می شوند و از بین می روند، سیب زمینی بیشتری تولید می کنند.

کاشت سیب زمینی در گلدان

برای تهیه بذر سیب زمینی خود وقت بگذارید

برای افزایش شانس رشد گیاهان سالم و مولد، باید قبل از کاشت بذر سیب زمینی، کمی زمان بگذارید تا بذر سیب زمینی را به درستی آماده کنید.

دانه های سیب زمینی  را به قطعات ۱ تا ۲ اینچی برش دهید، مطمئن شوید که هر تکه حداقل یک چشم دارد. بذرهای سیب زمینی کوچک را می توان به صورت کامل رها کرد. هرچه تکه های بیشتری داشته باشید، گیاهان بیشتری می توانید رشد دهید. هر گیاه به حدود ۵ گالن خاک برای خودش نیاز دارد و گیاهان باید حداقل ۵ اینچ از هم در یک گلدان فاصله داشته باشند.

سیب زمینی های تازه بریده شده را روی یک بشقاب یا حوله کاغذی به مدت حدود ۴۸ ساعت بگذارید تا در هوا خشک شوند. این کار به جلوگیری از پوسیدگی پس از کاشت کمک می کند.

برای کاشت سیب زمینی در گلدان یک مکان آفتابی را انتخاب کنید

در حالی که منتظر رسیدن بذر سیب زمینی خود هستید، زمان آن رسیده است که برنامه ریزی گلدان سیب زمینی خود را شروع کنید.

سیب زمینی درست مانند گوجه فرنگی و فلفل و شب بو است و درست مانند آن ها، گیاهان سیب زمینی برای رشد خوب به نور و گرمای زیادی نیاز دارند.

هنگام انتخاب مکانی برای قرار دادن گلدان سیب زمینی، به دنبال منطقه ای باشید که حداقل شش ساعت در روز در معرض نور مستقیم خورشید باشد. قرار دادن گلدان ها در مقابل دیواری به سمت جنوب به گیاهان کمک می کند تا گرمای مورد علاقه خود را به دست بیاورند.

گلدان مناسب برای کاشت سیب زمینی در گلدان انتخاب کنید

محل قرارگیری گلدان شما تقریباً به اندازه نوع گلدانی که استفاده می کنید، مهم است.

بدیهی است که هرچه ظرف بزرگتر باشد، گیاه شما می تواند سیب زمینی بیشتری تولید کند. گلدان های ده تا ۱۵ گالن بهینه هستند، فقط مطمئن شوید که خیلی بلند نباشند. قد بیش از ۲ فوت ایده آل است، اما هر چیزی که بیش از ۳ فوت باشد کار کردن با آن دشوار خواهد بود.

گلدان پلاستیکی یا فلزی فرقی نمی کند، فقط مطمئن شوید که سوراخ های زهکشی زیادی در پایین وجود دارد. اگر فقط یک جفت سوراخ وجود دارد، یک مته بردارید و چند عدد دیگر را خودتان اضافه کنید.

گلدان های پارچه ای جریان هوا و زهکشی زیادی را برای خاک فراهم می کنند. به‌ علاوه، دسته‌ هایی دارند که حرکت آن‌ ها را حتی در مواقع پر بودن آسان‌ تر می‌ کند.

گلدان های مخصوص سیب زمینی با درب های برداشت محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. فقط مطمئن شوید که یک مارک با کیفیت با درب های محکم انتخاب کنید که اجازه نمی دهد خاک خیلی سریع خشک شود.

کاشت سیب زمینی خود را به درستی شروع کنید

غده های نشاسته ای که ما آنها را سیب زمینی می نامیم از ریزوم هایی تشکیل می شوند که به صورت افقی در زیر زمین از شاخه اصلی گیاه رشد می کنند. این بدان معنی است که تمام سیب زمینی هایی که گیاه شما را تولید می کند، در خاک بالای سیب زمینی بذری که کاشته اید تشکیل می شود.

این مطلب را حتما بخوانید  رژیم غذایی های پرطرفدار و تأثیر گذار برای لاغری

به همین دلیل، انجام دو کار بسیار مهم است:

  • اول، دانه سیب زمینی خود را در عمق مناسب قرار دهید.
  • دوم، خاک “تپه” را در حین رشد گیاه.

بذر سیب زمینی خود را مستقیماً پس از رفع خطر سرمازدگی در گلدان بکارید. گلدان خود را با حدود ۶ اینچ خاک گلدان با کیفیت و ارگانیک پر کنید. سپس، چشم سیب زمینی بذر پخته شده خود را روی سطح خاک قرار دهید. باز هم مطمئن شوید که بین هر گیاه حداقل ۵ اینچ فاصله بگذارید.

روی دانه های سیب زمینی را با ۴ تا ۶ اینچ روغن گلدان بپوشانید. اگر بیشتر باشد ممکن است بیش از حد به گیاه فشار وارد کند، زیرا شاخه برای یافتن نور تلاش می کند و رشد کند. اگر خیلی کم تر باشد، فضای کافی برای تشکیل اولین مجموعه سیب زمینی شما وجود نخواهد داشت.

بین بالای خاک و بالای گلدان باید فضای زیادی وجود داشته باشد.

کاشت سیب زمینی در گلدان

برای کاشت سیب زمینی در گلدان خاک را مرطوب نگه دارید

سیب زمینی از خاک همیشه مرطوب لذت می برد، اما آب راکد را دوست ندارد. از آنجایی که گلدان های خود را با سوراخ های فراوان آماده کرده اید، زهکشی آن نباید مشکلی ایجاد کند.

سطح رطوبت خاک را هر روز با فشار دادن انگشت خود در زیر سطح بررسی کنید. اگر اولین اینچ یا بیشتر خشک است، سخاوتمندانه آبیاری کنید. با گرم شدن فصل، احتمالاً باید هر روز آبیاری کنید. برای آبیاری صبحگاهی برنامه ریزی کنید تا تبخیر را کاهش دهید و از نشستن گیاهان خود در طول شب در شرایط باتلاقی خودداری کنید.

هر دو هفته یکبار کود دهی کنید

سیب زمینی نیز مانند دیگر شب بوها، مواد مغذی را به سرعت از بین می برد، به خصوص اگر در گلدان کاشته شود.

اگر با خاک گلدان باکیفیت و تازه شروع می کنید، تا زمانی که گیاه شما چند اینچ بلند نشده است مجبور به کوددهی نخواهید بود. هنگامی که این اتفاق افتاد، هر دو هفته یکبار با کود گیاهی با فسفر بالا کود دهی کنید تا رشد شدید غده را مشاهده کنید.

 “تپه” به عنوان مورد نیاز برای تشویق رشد

کلید تولید انبوه سیب زمینی فرآیندی به نام “تپه کردن” است.

از آنجایی که غده ها به صورت افقی در زیر زمین از شاخه اصلی تشکیل می شوند، می توانید با افزودن خاک بیشتر در اطراف گیاه در حین رشد، عملکرد رشد را افزایش دهید.

هنگامی که گیاه شما به ۸ اینچ رسید، حدود دو اینچ خاک گلدان به ظرف اضافه کنید. به افزودن خاک هر دو هفته یکبار ادامه دهید و همیشه حداقل ۶ اینچ گیاه در بالای سطح خاک قابل مشاهده باشد.

برگ هایی که پوشیده شده اند، می ریزند و ریزوم های جدید تشکیل دهنده سیب زمینی جای آنها را می گیرند.

کاشت سیب زمینی در گلدان

پس از شکوفه دادن گلها، برداشت را شروع کنید

هنگامی که گیاه شما شروع به گل دادن کرد، می توانید برداشت سیب زمینی را شروع کنید.

برای گلدان های سنتی، این به این معنی است که انگشتان خود را با دقت به داخل خاک فشار دهید و غده های کاملاً رشد یافته را احساس کنید. آنها را بچرخانید و به آرامی بیرون بکشید تا به گیاه آسیب نرسانید. با یک گلدان سیب زمینی می توانید به سادگی غده ها را بدون ایجاد مزاحمت برای خاک اطراف بیرون بکشید.

برداشت در حالی که گیاه هنوز زنده است سیب زمینی تازه را در طول تابستان برای شما فراهم می کند، اما در این مرحله نیازی به برداشت نیست.

توجه: سیب زمینی هایی که رنگ مایل به سبز دارند نباید مصرف شوند. این رنگ دلیلی بر غلظت بالای سولانین است، یک ماده شیمیایی تلخ که می تواند باعث ناراحتی گوارشی شود. غده ها معمولاً فقط در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید سبز می شوند. چیدن مداوم گیاهان از بروز این مشکل جلوگیری می کند.

پس از زرد شدن گیاهان، برداشت نهایی خود را کامل کنید

در کاشت سیب زمینی در گلدان هنگامی که گیاه شما می میرد، معمولاً اواخر تابستان تا اوایل پاییز، می توانید برداشت نهایی خود را کامل کنید. پس از زرد شدن گیاه، آبیاری آن را به طور کامل قطع کنید. قرار گرفتن در شرایط خشک غده ها را جوری پرورش می دهد که مدت زمان بیشتری در انبار سالم بماند. بعد از یک هفته، گلدان خود را روی یک برزنت بگذارید. در این زمان به سرعت قادر خواهید بود تمام سیب زمینی های تولید شده توسط گیاه خود را پیدا کرده و بیرون بیاورید. سیب زمینی ها را با یک پارچه خشک پاک کنید تا خاک اضافی آن گرفته شود، اما آنها را نشویید مگر اینکه بخواهید فوراً از آنها استفاده کنید. لایه خاک خشک روی پوست به حفظ طراوت غده و افزایش ماندگاری آن کمک می کند.

کاشت سیب زمینی در گلدان

مشکلات رایج کاشت سیب زمینی در گلدان

سیب زمینی به طور کلی مقاوم است و مستعد ابتلا به بسیاری از بیماری ها و آفات نیست، به خصوص زمانی که در گلدان های دور از شاخ و برگ های دیگر کاشته شود، اما چند مشکل وجود دارد که ممکن است ظاهر شود. در ادامه برخی از مشکلات رایجی که در هنگام پرورش سیب زمینی در گلدان مشاهده می شود، آورده شده است.

  • عدم ظهور : خرید بذر سیب زمینی با کیفیت خوب و پوشاندن آنها با ۴ تا ۶ اینچ خاک گرم باید تنها در چند هفته جوانه بزند. سیب‌ زمینی‌ هایی که در خواربارفروشی خریداری می‌ شوند، اغلب به دلیل افزودنی های شیمیایی به‌منظور تأخیر در فرآیند جوانه‌ زنی، موفق به تولید شاخه نمی‌ شوند.
  • سوراخ در برگ ها یا غده ها : تعدادی کرم و آفات وجود دارند که از سیب زمینی و شاخ و برگ سیب زمینی تغذیه می کنند. تمیز کردن گلدان ها با آب صابون و استفاده از خاک تازه گلدان در هر سال به جلوگیری از این مشکلات کمک می کند. اگر باغچه ها یا مناطقی با خاک باز دارید، گلدان خود را جدا نگه دارید تا از جابجایی حشرات بین آنها جلوگیری کنید.
  • تاپ سبز اما بدون غده : اگر هوا خیلی گرم باشد و به خصوص در شب، در طول تولید غده، سیب زمینی کمتری تشکیل می شود. انتقال گلدان‌ ها به بیرون از نور خورشید و در یک منطقه خنک از سایه در اواخر بعد از ظهر و سپس بازگرداندن آن ها دوباره در صبح، می‌ تواند به کاهش دمای خاک در طول شب برای تشویق رشد غده کمک کند.