همه کسانی که در دنیای ارز دیجیتال مشغول هستند، تفاوت بین کیف پول های سرد و گرم و اینکه چگونه کیف پول های سرد، که به عنوان کیف پول های سخت افزاری شناخته می شوند، به طور کلی امن ترین کیف پول های ارز دیجیتال هستند را بررسی کردیم. با این حال، در این ادامه، به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه کیف پول های سخت افزاری یا سرد با مجموعه ای از خطرات ایمنی همراه است و راه های جلوگیری از هک شدن کیف پول سخت افزاری چیست؟

اما قبل از اینکه به ایمنی کیف پول‌ های سخت‌افزاری بپردازیم، مهم است که بدانیم خود کیف پول‌ ها در واقع هیچ ارز دیجیتالی را نگهداری نمی کنند. این ادعا صرف نظر از سخت افزاری یا نفرم افزاری یا کیف پول سرد یا کیف پول گرم ذخیره شده در کامپیوتر، دستگاه تلفن همراه یا مرورگر شما مطرح شده است.

هر کیف پولی که استفاده می کنید، از جمله کیف پول سخت افزاری، اساساً رمز عبور یا کلیدهای خصوصی را نگه می دارد که به کیف پول شما، امکان دسترسی به ارز دیجیتال اختصاص داده شده به آن در بلاک چین را می دهد.

موارد استفاده کیف پول ارز دیجیتال

یک کیف پول ارز دیجیتال اساساً برای موارد زیر استفاده می شود:

  • کلیدهای خصوصی خود را ذخیره کنید (باز هم می گویم خود ارز دیجیتال واقعی در آن ذخیره نمی شود).
  • با امضای رمزنگاری شده تراکنش ها را به وسیله کلیدهای خصوصی، به بلاک چین ثابت کنید و نشان دهید که در واقع مالک ارز دیجیتال هستید.
  • تراکنش ها را از طرف خودتان در بلاک چین پخش کنید.

به همین دلیل است که داشتن یک کیف پول ارز دیجیتال برای امنیت کیف پول سخت افزاری و دارایی های ارز دیجیتال بسیار مهم است. همه چیز به آسانی دسترسی و سرقت اطلاعات کلید خصوصی از مکانی که آن را ذخیره کرده اید، شروع می شود.

با توجه به اینکه این کلیدهای خصوصی هستند که به ارزهای دیجیتال شما دسترسی دارند، از نظر فنی می‌ توانید در هر زمانی به ارز دیجیتال خود از کیف پول دیگری دسترسی داشته باشید. کاربر بدی که به کلیدهای خصوصی کاربر دسترسی دارد، می‌تواند آن کلیدها را بگیرد، آنها را در رابط کیف پول خود وارد کند و سپس آن ارز دیجیتال را به هر جایی که می‌ خواهد منتقل کند، زیرا کلیدهای خصوصی مالکیت را ثابت می‌ کنند و کنترل نهایی بر دارایی‌ ها را مشخص می کنند.

جلوگیری از هک شدن کیف پول

راه های جلوگیری از از هک شدن کیف پول سرد

اگر پولی را در بانک نگهداری کنیم، در نهایت به بانک بستگی دارد که از آن پول محافظت کند و ما برای نگهداری از حسابمان کارمزد می پردازیم، اما اگر شخصی به بانک برود و سرقت کند، بانک وجوه را بیمه کرده تا ما شخصاً ضرر نکنیم. این موضوع در ارزهای دیجیتال متفاوت است و ما بانک خود هستیم و مسئولیت  همه چیز با خود ماست.

مسئولیت حفاظت از دارایی های دیجیتال ما خودمان هستیم و حدس بزنید چه چیزی اتفاق می افتد؟ دارایی های دیجیتال را می توان هک کرد. درست مانند یک بانک که می توان از آن سرقت کرد، یک هکر می تواند به کیف پول ارز دیجیتال شخصی شما دستبرد بزند و آنچه را که متعلق به شماست بردارد. نه بیمه ضرر را می پردازد و نه کسی مقصر است.

جلوگیری از هک شدن کیف پول

اگر دارایی های دیجیتالی را در کیف پول ذخیره می کنید، تعدادی کار وجود دارد که می توانید برای محافظت از خود انجام دهید. برای حفظ امنیت دارایی های دیجیتال خود، این پنج نکته را در نظر داشته باشید:

از احراز هویت دو عاملی استفاده کنید

اگر کیف پول شما احراز هویت دو مرحله ای (۲FA) ارائه می دهد، آن را فعال کنید. این بدان معنی است که اگر شخصی به جزئیات ورود شما دسترسی داشته باشد، برای دریافت کد ۲FA به تلفن همراه  شما نیز نیاز دارد. با این حال، توجه داشته باشید که متن و ایمیل ۲FA توصیه نمی شود، زیرا اگر شخصی به ایمیل شما دسترسی داشته باشد یا شماره تلفن شما را به دستگاه جدیدی منتقل کند، به راحتی می توان آنها را رهگیری کرد.

این مطلب را حتما بخوانید  معرفی ارز وینک

برای جلوگیری از هک شدن کیف پول از وای فای عمومی استفاده نکنید

همه ما به WiFi عمومی در مکان‌ های مختلف، از کتابخانه‌ ها و شوراها گرفته تا هتل‌ ها، کافه‌ ها و فرودگاه‌ ها دسترسی داریم و همین موضوع امکان داشتن یک دفتر در هر مکانی را برای ما فراهم می‌ کند. هکرها این موضوع را می دانند و دسترسی به Wi-Fi باعث می شود، ورود به حساب ها، کیف پول ها و صرافی های ما در حال حرکت وسوسه انگیز شود.

آسیب پذیری وای فای عمومی این است که دسترسی هکرها به رایانه های متصل به آن شبکه را آسان می کند. همانطور که دیوید، استادیار دپارتمان جرم شناسی و عدالت کیفری در دانشگاه مریلند به دیجیتال ترندز گفت، سه دلیل خاص وجود دارد که Wi-Fi عمومی خطرناک است:

  • حملات انسان در وسط
  • بد افزار
  • انتشار وای فای

برای جلوگیری از این مشکل، Wi-Fi خود را روشن نکنید و به آن اجازه ندهید اتصالات Wi-Fi عمومی را جستجو و متصل کند. آن را خاموش کنید و به جای آن یک دانگل اینترنتی برای اتصال خصوصی همراه داشته باشید. چیزی که برای شما ۱۰ دلار در ماه هزینه دارد، می تواند صدها هزار دلار در حفاظت از دارایی شما صرفه جویی کند. اگر برنامه داده شما اجازه می دهد، می توانید از هات اسپات خود از تلفن همراه نیز استفاده کنید.

هنگام دانلود مراقب باشید (حتی در گوشی خود!)

فایل‌ ها ممکن است دارای بدافزاری باشند که به آن‌ ها متصل شده‌ اند و هنگامی که روی دستگاه شما قرار می‌ گیرند، آن بدافزار می‌ تواند تعدادی از دستورات شوم را اعمال کند. روزهایی که تنها نگرانی برای استفاده از موبایل این بود که قبض تلفن یا داده ها را جمع آوری کنند، گذشته است. اکنون باید نگران بدافزاری باشیم که کلیدهای تلفن شما را می‌ خواند، به هکرها اجازه می‌ دهد به حساب‌ های ما دسترسی داشته باشند و حتی به آن‌ها اجازه می‌ دهیم صفحه نمایش گوشی ما را بخوانند.

برای جلوگیری از هک شدن کیف پول هنگام دانلود فایل ها نه تنها در ایمیل، محتاط باشید. به یاد داشته باشید که افراد باهوشی در حوزه کریپتو وجود دارند. متوجه فایل‌ هایی می‌ شوید که در انجمن‌ ها، در تلگرام، فیس‌ بوک، ردیت، بیت‌ کوین تاک و غیره پست می‌ شوند. کلیک کردن روی آنها وسوسه‌انگیز است، اما توجه داشته باشید که می‌ توانند طعمه باشند. همیشه احتیاط کنید. حتی می‌ توانید از Kapersky’s File Desk برای بررسی سریع لینک‌ ها و فایل‌ ها استفاده کنید.

جلوگیری از هک شدن کیف پول

از ProtonMail استفاده کنید

چه یک ایمیل آنلاین رایگان داشته باشید یا سرور خود را داشته باشید، در برابر دسترسی به ایمیل های مخرب آسیب پذیر هستید. ProtonMail یک سرویس ایمیل رمزگذاری شده است که رویکرد متفاوتی برای امنیت ایمیل دارد. رمزگذاری به این معنی است که هیچ کس جز شما نمی تواند ایمیل های شما را بخواند، حتی خود ProtonMail. توجه داشته باشید که ما با ProtonMail کار نمی کنیم و آن را تأیید نمی کنیم، این ادعا فقط منبعی است که نویسنده معتقد است، ارزشمند می باشد.

برای جلوگیری از هک شدن کیف پول کلیدهای خصوصی را آفلاین نگه دارید

اگر در کامپیوتر خود کیف پول سخت افزاری دارید، همیشه کلیدهای خصوصی خود را به صورت آفلاین یا بر روی هارد اکسترنال یا به صورت نسخه چاپی ذخیره شده شخصی در خانه خود نگهداری کنید. اگر شخصی از طریق بدافزار یا Wi-Fi عمومی دسترسی پیدا کند، این کار به شما امکان می‌ دهد چیزهایی را که می‌ تواند پیدا یا بگیرد، محدود کنید، که به شما زمان می‌ دهد تا متوجه شوید که دستگاه خود قبل از سرقت محافظت کنید.