شاید در مواجح شدن با خطای پنکیک سواپ برای شما هم سوال پیش آمده باشد که در کل Price Impact چیست ؟ در جواب به این سوال باید بگوییم Price Impact یا تأثیر قیمت، یک معامله یا گروهی از معاملات را بر فعالیت کلی بازار می سنجد، مانند زمانی که خرید بسیار بزرگ سهام انجام می شود.

Price Impact ناشی از چیست ؟

Price Impact یا تاثیر قیمت نیز نتیجه فعالیت بازار است که اغلب نادیده گرفته می شود. Price Impact معیاری است که نشان می دهد یک معامله چقدر قیمت های غالب در بازاری را که معامله در آن انجام می شود، تغییر می دهد. این معیار یک نگرانی برای افرادی است که در مقادیر زیاد خرید یا فروش می کنند، زیرا اقدامات آنها بیشتر از اقدامات شرکت کنندگان متوسط ​​به عرضه و تقاضای کل کمک می کند.

مدل‌ های اقتصادی بسیاری از بازارهای رقابتی بر این فرض ساخته می‌ شوند که خریداران و فروشندگان قیمت‌ گذار هستند، به این معنی که آنها قیمتی را در بازار می‌ بینند و بر اساس رابطه ارزش‌ گذاری شخصی محصول، با آن قیمت تصمیم به خرید یا فروش می‌ گیرند. این فرض یکی از اصول اساسی مدل های رقابت کامل است که تعداد نامحدودی از شرکت کنندگان در بازار را نیز در نظر می گیرد. در یک بازار کاملا رقابتی، هر زمان که بخواهید محصولی را بخرید، فروشنده ای برای ارائه آن وجود دارد.

در واقع، بازارها تعداد محدودی شرکت کننده دارند، بنابراین هر خریدار و فروشنده بر شرایط کلی بازار تأثیر می گذارد. سفارش زیاد برای یک محصول، تقاضا را تحریک می کند و قیمت را بالا می برد، در حالی که یک پیشنهاد بزرگ برای فروش، قیمت را کاهش می دهد. فعالان بازار که قدرت قابل توجهی در بازار دارند باید این عواقب را هنگام تصمیم گیری اولیه در نظر بگیرند. تغییرات در قیمت می‌ تواند بر جنبه‌ های دیگر کسب‌ و کار یا اقدامات آتی آن‌ ها در همان منطقه تأثیر بگذارد.

این مطلب را حتما بخوانید  خطای price impact too high در پنکیک سواپ

نمونه ای از  Price Impact

اگر می خواهید بدانید واضح ترین نمونه تاثیر قیمت یا Price Impact  چیست باید بدانید این پدیده در بازارهایی رخ می دهد که تحت سلطه انحصارها هستند. در این موارد، یک شرکت به دلیل اینکه تنها تولیدکننده است، کنترل کاملی بر قیمت ها دارد. اگر بخواهد با قیمت های بالاتر بفروشد، اقلام کمتری تولید می کند و کمبود ایجاد می کند تا مردم مایل به پرداخت بیشتر باشند. برای سود خود، مشتریان را در مضیقه قرار می دهد. این کار به راحتی انجام می شود، زیرا تمام قدرت بازار را در اختیار دارد.

با این حال، تأثیر آن به بازارهای انحصاری یا حتی به بازارهای کوچک محدود نمی شود. اگرچه برخی از بازارها به این محدوده نزدیک می شوند، اما هیچ بازار کاملاً رقابتی وجود ندارد. ممکن است به نظر برسد که شما قیمت گذار هستید، زیرا به فروشگاه می روید، قیمت درج شده را می بینید و تصمیم می گیرید که بخرید یا نه. با این حال، مصرف کنندگان قدرت دارند و تلاش هماهنگ برای تحریم یک محصول می تواند تأثیر کافی بر تقاضا برای تغییر قیمت داشته باشد. هر فردی تاثیر قیمتی دارد، اما به طور کلی تا زمانی که افراد نیروها را ترکیب نکنند، نتیجه قابل اندازه گیری نیست.

تاثیر قیمت یا Price Impact به بازارهای مصرف محدود نمی شود. معمولاً بازارهای مالی و مبادله ارز دیجیتال بیشتر تحت تأثیر تأثیر قیمت قرار می گیرند، زیرا تحت سلطه سرمایه گذاران بزرگ هستند. گاهی اوقات، این افراد، افراد ثروتمندی هستند که سهام بسیاری از یک دارایی را در اختیار دارند. با این حال، اغلب آنها سرمایه گذاران نهادی هستند – مدیران صندوق هایی که به نمایندگی از همه مشتریان خود سرمایه گذاری می کنند. حجم زیادی از وجوهی که آنها سرمایه گذاری می کنند به آنها قدرت تغییر قیمت سهام را با یک فروش یا پیشنهاد می دهد.