پایتون در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان تبدیل شده است و در همه چیز از یادگیری ماشین گرفته تا ساخت وب سایت و تست نرم افزار استفاده می شود. پایتون می تواند توسط توسعه دهندگان و غیر توسعه دهندگان به طور یکسان استفاده شود. برای اینکه بدانید پایتون چیست و چه کاربردی دارد می توانید تا انتها با ما همراه باشید.

البته بد نیست بدانید، پایتون، یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است، که همه چیز را، از الگوریتم توصیه نتفلیکس گرفته تا نرم افزار کنترل ماشین های خودران ایجاد کرده است. پایتون یک زبان همه منظوره است، به این معنی که برای استفاده در طیف وسیعی از برنامه‌ ها، از جمله علم داده، نرم‌ افزار و توسعه وب، اتوماسیون و به طور کلی انجام این مدل کارها طراحی شده است.

بیایید نگاهی دقیق‌ تر به این کنیم که پایتون چیست و چه کاری می‌ تواند انجام دهد و چگونه می‌ توانید شروع به یادگیری آن کنید.

پایتون چیست ؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی کامپیوتری است که اغلب برای ساخت وب سایت ها و نرم افزارها، خودکارسازی وظایف و انجام تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می شود. پایتون یک زبان همه منظوره است، به این معنی که می توان از آن برای ایجاد انواع برنامه های مختلف استفاده کرد و برای هیچ مورد خاصی تخصصی نشده است. این تطبیق پذیری در کنار مبتدی بودن، آن را به یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی امروز تبدیل کرده است. نظرسنجی انجام شده نشان داد که این زبان دومین زبان برنامه نویسی محبوب در میان توسعه دهندگان در سال ۲۰۲۱ بود.

آیا می دانستید که نام پایتون از مونتی پایتون گرفته شده است. زمانی که گیدو ون روسوم در حال ساخت پایتون بود، او همچنین در حال خواندن اسکریپت های سیرک پرنده مونتی پایتون بی بی سی بود، فکر می کرد که نام پایتون به اندازه کافی کوتاه و کمی مرموز است.

موارد استفاده پایتون چیست و چه کاربردی دارد ؟

پایتون معمولا برای توسعه وب سایت ها و نرم افزارها، اتوماسیون وظایف، تجزیه و تحلیل داده ها و تجسم داده ها استفاده می شود. از آنجایی که یادگیری پایتون نسبتاً آسان است، توسط بسیاری از غیر برنامه نویسان مانند حسابداران و دانشمندان برای انواع وظایف روزمره مانند سازماندهی امور مالی مورد استفاده قرار گرفته است.

چارلز آر سورنس، مدرس دانشگاه میشیگان و کورسرا در کتاب پایتون برای همه می‌گوید: «نوشتن برنامه‌ ها یک فعالیت بسیار خلاقانه و مفید است. “شما می توانید به دلایل زیادی برنامه بنویسید، از گذراندن زندگی خود تا حل یک مشکل تجزیه و تحلیل داده های دشوار گرفته تا سرگرمی و کمک به شخص دیگری برای حل یک مشکل.”

برخی مواردی که با پایتون می توانید انجام دهید، عبارتند از:

 • تجزیه و تحلیل داده ها و یادگیری ماشین
 • توسعه وب
 • اتوماسیون یا اسکریپت نویسی
 • تست نرم افزار و نمونه سازی
 • کارهای روزمره

در ادامه نگاهی دقیق‌ تر به برخی از روش‌ های رایج استفاده از پایتون می اندازیم، اما بدانید اگر با پایتون به تازگی آشنا شدید و یا به طور کلی در برنامه نویسی تازه کار هستید، می توانید در عرض چند دقیقه با استفاده از پایتون برای همه از دانشگاه میشیگان شروع به نوشتن اولین برنامه پایتون خود کنید.

نقش پایتون در تجزیه و تحلیل داده ها و یادگیری ماشین چیست و چه کاربردی دارد ؟

پایتون به یک عنصر اصلی در علم داده تبدیل شده است و به تحلیلگران داده و دیگر متخصصان این امکان را می دهد تا از این زبان برای انجام محاسبات آماری پیچیده، ایجاد تجسم داده ها، ساخت الگوریتم های یادگیری ماشین، دستکاری و تجزیه و تحلیل داده ها و تکمیل سایر وظایف مرتبط با داده استفاده کنند.

پایتون می‌ تواند طیف وسیعی از تجسم‌ های داده‌ های مختلف، مانند نمودارهای خطی و میله‌ ای، نمودارهای دایره‌ ای، هیستوگرام‌ ها و نمودارهای سه‌ بعدی بسازد. پایتون همچنین تعدادی کتابخانه دارد که به کدنویس ها این امکان را می دهد که برنامه هایی را برای تجزیه و تحلیل داده ها و یادگیری ماشینی سریعتر و کارآمدتر بنویسند، دو نمونه از این برنامه ها TensorFlow و Keras هستند.

شما نیز می توانید پایتون را برای تجزیه و تحلیل داده ها یاد بگیرید. مهارت‌ هایی که برای کار نیاز دارید که به عنوان یک تحلیلگر داده به آن نیاز دارید، شامل Python ،SQL و Excel می شود و شما می توانید در کمتر از شش ماه دوره های آن را تمام کنید.

این مطلب را حتما بخوانید  انواع روش های ماینینگ بیت کوین

پایتون در توسعه وب چه نقشی دارد ؟

پایتون اغلب برای توسعه دیتابیس یک وب سایت یا برنامه استفاده می شود و در قسمت هایی که کاربر نمی بیند، استفاده می شود. نقش پایتون در توسعه وب می‌ تواند شامل ارسال داده‌ ها به سرورها و از سرورها، پردازش داده‌ ها و برقراری ارتباط با پایگاه‌ های داده، مسیریابی URL و تضمین امنیت باشد. پایتون چندین چارچوب برای توسعه وب ارائه می دهد. آنهایی که معمولا مورد استفاده قرار می گیرند شامل جنگو و فلاسک می شود.

برخی از مشاغل توسعه وب که از پایتون استفاده می کنند عبارتند از :

 • مهندسان back end
 • مهندسان full stack
 • توسعه دهندگان Python
 • مهندسان نرم افزار
 • مهندسین DevOps

نقش پایتون در اتوماسیون یا اسکریپت نویسی چیست و چه کاربردی دارد ؟

اگر متوجه شدید که یک کار را بارها و بارها انجام می دهید، می توانید با خودکار کردن آن با پایتون کارآمدتر کار کنید. به نوشتن کدی که برای ساخت این فرآیندهای خودکار استفاده می شود، اسکریپت نویسی می گویند. در دنیای کدنویسی، اتوماسیون می‌تواند برای بررسی خطاها در چندین فایل، تبدیل فایل‌ها، اجرای ریاضی ساده و حذف موارد تکراری در داده‌ها استفاده شود.

پایتون حتی می تواند توسط مبتدیان نسبی برای خودکارسازی کارهای ساده در رایانه استفاده شود – مانند تغییر نام فایل ها، یافتن و دانلود محتوای آنلاین یا ارسال ایمیل یا متن در فواصل زمانی دلخواه.

یادگیری پایتون برای اتوماسیون
اعتبارنامه اتوماسیون پایتون خود را با Google IT Automation با گواهینامه حرفه ای پایتون تقویت کنید.

پایتون چیست و چه کاربردی دارد

نقش پایتون در تست نرم افزار و نمونه سازی چیست و چه کاربردی دارد ؟

در توسعه نرم‌ افزار، پایتون می‌تواند در کارهایی مانند کنترل ساخت، ردیابی باگ و آزمایش کمک کند. با پایتون، توسعه دهندگان نرم افزار می توانند تست محصولات یا ویژگی های جدید را به طور خودکار انجام دهند. برخی از ابزارهای پایتون که برای تست نرم افزار استفاده می شوند عبارتند از Green و Requestium.

نقش پایتون در کارهای روزمره چیست و چه کاربردی دارد ؟

پایتون فقط برای برنامه نویسان و دانشمندان داده نیست. یادگیری پایتون می‌ تواند فرصت‌ های جدیدی را برای کسانی که در حرفه‌ های کم‌ تر شناخته شده، اطلاعات سنگینی دارند، مانند روزنامه‌ نگاران، صاحبان مشاغل کوچک یا بازاریابان رسانه‌ های اجتماعی باز کند. پایتون همچنین می تواند غیر برنامه نویسان را قادر سازد تا وظایف خاصی را در زندگی خود ساده کنند. در ادامه تعدادی از کارهایی که می توانید با پایتون به طور خودکار انجام دهید آورده شده است:

 • قیمت های بازار سهام یا ارزهای دیجیتال را دنبال کنید
 • یک یادآوری متنی برای خود بفرستید
 • لیست خرید مواد غذایی خود را به روز کنید
 • تغییر نام دسته های بزرگ فایل ها
 • تبدیل فایل های متنی به صفحات گسترده
 • به طور تصادفی کارهای خانه را به اعضای خانواده اختصاص دهید
 • فرم های آنلاین را به صورت خودکار پر کنید
 • و …

چرا پایتون اینقدر محبوب است؟

اگر می خواهید بدانید دلیل پایتون چیست و این محبوبیت چه کاربردی دارد، کافی است نگاهی عمیق تر به مواردی که آن را بسیار همه کاره و آسان برای استفاده برای کدنویس ها می کند، بندازید. این شیوه یک روش ساده دارد که زبان طبیعی را تقلید می کند، بنابراین خواندن و درک آن آسان تر است و باعث می‌شود پروژه‌ ها را سریع‌ تر بسازید و سریع‌ تر آنها را توسعه دهید.

پایتون همه کاره است و آن را می توان برای بسیاری از وظایف مختلف، از توسعه وب گرفته تا یادگیری ماشین استفاده کرد. این برای مبتدیان مناسب است و آن را برای کدنویسان سطح ابتدایی محبوب می کند. این زبان برنامه نویسی منبع باز است، به این معنی که استفاده و توزیع آن حتی برای مقاصد تجاری رایگان است. همچنین آرشیو ماژول‌ ها و کتابخانه‌ های پایتون و بسته‌ های کدی که کاربران شخص ثالث برای گسترش قابلیت‌ های پایتون ایجاد کرده‌ اند، گسترده و در حال رشد است.

پایتون یک جامعه بزرگ و فعال دارد که به مجموعه ماژول‌ ها و کتابخانه‌ های پایتون کمک می‌ کند و به عنوان یک منبع مفید برای برنامه‌ نویسان دیگر عمل می‌ کند. جامعه پشتیبانی گسترده به این معنی است که اگر کدنویس ها با یک مانع مواجه شوند، یافتن راه حل نسبتاً آسان است و احتمالاً کسی قبلاً با همین مشکل روبرو شده است، آن را رفع می کند.