علائم بارداری می تواند در زنان متفاوت باشد. در ماه اول بارداری ممکن است احساس کنید بدنتان به سرعت در حال تغییر است، یا اصلاً متوجه هیچ علامتی نشوید. علائم اولیه بارداری می تواند شامل عقب افتادن قاعدگی، افزایش نیاز به ادرار کردن، سینه های متورم و حساس، خستگی و تهوع صبحگاهی باشد و علائم آن تفاوت پریودی و بارداری را برای شما آشکار می کند.

چه زمانی می توانم بفهمم باردار هستم؟

بارداری برای هر زن تجربه متفاوتی را رقم می زند. برخی از زنان ممکن است در چند روز اول بارداری مشکوک به بارداری باشند، در حالی که برخی دیگر تا زمانی که پریود نشوند، متوجه چیزی نمی شوند. همچنین برخی از زنان هم تا ماه‌ ها پس از لقاح نمی‌ دانند باردار هستند.

واضح ترین راه برای اطلاع از اینکه آیا باردار هستید، انجام آزمایش بارداری است. وقتی تست بارداری انجام می دهید، هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را اندازه گیری می کنند. این هورمون از لحظه لقاح در بدن شما شروع به ساختن می کند و در ابتدای بارداری به سرعت تکثیر می شود. علیرغم ظاهر اولیه آن در فرآیند، مدتی طول می کشد تا بدن شما hCG کافی برای ثبت در تست بارداری ایجاد کند. به طور معمول، از اولین روز آخرین قاعدگی حدود سه تا چهار هفته طول می کشد تا hCG کافی در بدن شما و برای آزمایش مثبت بارداری وجود داشته باشد.

چه زمانی می توانم آزمایش بارداری انجام دهم؟

از آنجایی که تولید هورمون hCG که باعث تفاوت پریودی و بارداری است، در بدن شما زمان می برد و بهتر است قبل از انجام تست بارداری خانگی منتظر بمانید تا پریودی شما عقب بیافتد. قبل از این مرحله حتی اگر شما واقعاً باردار باشید، آزمایش ممکن است منفی باشد.

آیا تست های بارداری خانگی بهترین راه برای بررسی بارداری است؟

تست های بارداری خانگی به طور کلی بسیار قابل اعتماد هستند. این آزمایش ها شامل ادرار کردن روی یک نوار تست کوچک و سپس انتظار برای ظاهر شدن نماد در پنجره نتیجه است. این پنجره معمولاً یک تصویر آزمایشی را نشان می دهد و گاهی اوقات این پنجره شبیه به  یک خط مستقیم است. علامتی که ابتدا ظاهر می شود و به این معنی است که تست کار می کند. همیشه بسته بندی و دستور العمل های روی تست را بررسی کنید تا مطمئن شوید که درست کار می کند. تست های خانگی در عرض چند دقیقه، آزمایش یا نتیجه مثبت یا منفی را نشان می دهد. برخی از تست های دیجیتال یک کلمه یا عبارت (باردار یا غیر باردار) را نمایش می دهند.

آزمایش خون برای بارداری احتمالی در مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی انجام می شود. این نسخه از آزمایش hCG را در خون شما جستجو می کند. قبل از انجام این نوع تست بارداری، هنوز باید منتظر بمانید تا hCG در بدن شما تجمع یابد.

تفاوت پریودی و بارداری

پنج علامت رایج بارداری قبل از پریودی چیست؟

چندین نشانه از بارداری اولیه وجود دارد که می توانید آنها را تجربه کنید. همه این علائم را ندارند و برخی از زنان ممکن است هیچ یک از این موارد را احساس نکنند. علائم بارداری در کل دوران بارداری می تواند بین زنان به طور چشمگیری متفاوت باشد. شما نباید بارداری خود را با بارداری دیگری مقایسه کنید.

علائم شایع اولیه بارداری می تواند شامل موارد زیر باشد:

عقب افتادن قاعدگی:

شایع ترین و واضح ترین علامت بارداری، پریود نشدن است. هنگامی که لقاح اتفاق افتاد، بدن شما هورمون هایی تولید می کند که تخمک گذاری و ریزش پوشش داخلی رحم را متوقف می کند و این موضوع باعث ایجاد تفاوت هایی بین پریودی و بارداری است. این بدان معنا است که سیکل شما متوقف شده است و تا پس از تولد نوزاد دوباره پریود نخواهید شد. با این حال، پریود نشدن همیشه نشانه بارداری نیست. همچنین ممکن است به دلیل استرس، ورزش بیش از حد، رژیم غذایی، عدم تعادل هورمونی و سایر عواملی که ممکن است باعث پریودهای نامنظم شوند، پریود خود را از دست بدهید.

تفاوت پریودی و بارداری رفتن های مکرر به دستشویی:

حتی قبل از اینکه پریودتان را از دست بدهید، ممکن است متوجه شوید که باید بیشتر ادرار کنید. این در واقع به این دلیل اتفاق می افتد که شما خون بیشتری نسبت به قبل در بدن خود دارید. در دوران بارداری، خون رسانی بدن شما افزایش می یابد. کلیه های شما خون شما را فیلتر می کنند و مواد زائد اضافی را از بین می برند. این مواد زائد بدن شما را به صورت ادرار بدن شما را ترک می کند. هر چه خون در بدن شما بیشتر باشد، مجبور خواهید بود بیشتر ادرار کنید.

خستگی (احساس خستگی):

بسیاری از زنان در اوایل بارداری احساس خستگی شدید می کنند. این علامت بارداری به دلیل سطح بالای هورمون پروژسترون رخ می دهد. مانند سایر علائم اولیه بارداری، خستگی در سه ماهه دوم بهتر می شود. با این حال، برای بسیاری از زنان در سه ماهه سوم بازمی گردد.

تهوع صبح (و ظهر و شب)و ایجاد تفاوت پریودی و بارداری :

این علامت بارداری می تواند در هر زمانی از روز یا شب اتفاق بیفتد. حالت تهوع می تواند در اوایل دو هفته پس از بارداری یا چند ماه پس از لقاح شروع شود. همه افراد حالت تهوع را تجربه نمی کنند و حالت تهوع در سطوح مختلفی وجود دارد. شما می توانید بدون استفراغ کردن حالت تهوع داشته باشید و این حالت از زن به زن دیگر تغییر می کند. حدود نیمی از زنان باردار استفراغ دارند. اگرچه حالت تهوع در دوران بارداری نسبتاً طبیعی است، اما در صورت کم آبی بدن می تواند مشکل ساز شود. زنانی که به دلیل حالت تهوع شدید نمی توانند غذا و مایعات را کم نگه دارند، ممکن است به وضعیتی به نام استفراغ بارداری مبتلا شوند. اگر دچار حالت تهوع و کم آبی شدید با پزشک خود تماس بگیرید.

تفاوت پریودی و بارداری

تفاوت سینه‌ های دردناک و بزرگ پریودی و بارداری :

سینه‌ های شما ممکن است در هنگام بارداری حساس شوند. این درد ممکن است شبیه احساس درد در سینه قبل از پریود باشد، اما بیشتر خیلی بیشتر است. نوک سینه های شما نیز ممکن است شروع به تیره شدن و بزرگ شدن کنند که در پریودی اتفاق نمی افتد. این درد موقتی است و زمانی که بدن شما به هورمون های زیاد شده، عادت کند از بین می رود. همچنین ممکن است متوجه شوید که سینه های شما بزرگ شده و سوتین شما از حالت عادی سفت تر شده است.

این مطلب را حتما بخوانید  معرفی بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال

تفاوت ترشحات واژن در پریودی و بارداری :

ترشحات گاهی اوقات ممکن است به رنگ زرد نیز به نظر برسد، که به دلیل خاصی است. به طور کلی مرحله ای در طول چرخه قاعدگی به نام فاز لوتئال رخ می دهد. در این مرحله هورمون «پروژسترون» بیشترین ترشح را در بدن دارد و هورمون غالب در بدن است. در چنین مواردی که استروژن در بدن ماده در اوج است، ترشحات شفاف و آبکی است.

ترشحات سفید همچنین به ردیابی زمان و پتانسیل باروری کمک می کند، اما ترشحات شفاف و کشدار نشان دهنده باروری است. چنین ترشحی زمانی اتفاق می افتد که تخمک ها از لوله های فالوپ آزاد می شوند. از طرف دیگر، ترشحات غلیظ و سفید رنگ نشان دهنده نابارور بودن عضلات دهانه رحم است. این ترشح معمولا بین تخمک گذاری و شروع پریود مشاهده می شود.

عکس ترشحات بارداری قبل از پریود / تفاوت پریودی و بارداری

برخی از علائم کمتر شایع بارداری اولیه چیست؟

برخی علائم اضافی از بارداری اولیه وجود دارد که چندان رایج نیستند. درست مانند رایج ترین علائم، این علائم بارداری ممکن است در اشخاص اتفاق بیفتد یا خیر . مهم است که به یاد داشته باشید که هر فردی متفاوت است و علائم منحصر به فردی را تجربه خواهد کرد.

علائم کمتر شایع بارداری اولیه می تواند شامل موارد زیر باشد:

لکه بینی (که به آن خونریزی لانه گزینی نیز می گویند):

اگرچه ممکن است علامت بدی به نظر برسد، خونریزی خفیف (لکه بینی) می تواند نشانه ای از لانه گزینی جنین شما در پوشش داخلی رحم باشد. لانه گزینی چند روز پس از لقاح انجام می شود. خونریزی لانه گزینی مانند قطرات کوچک خون یا ترشحات قهوه ای رنگ از واژن به نظر می رسد. این می تواند تقریباً در زمان عادت ماهانه شما شروع شود و می تواند چند روز تا چند هفته ادامه یابد. لکه بینی می تواند باعث شود برخی از خانم ها فکر کنند که قاعدگی خفیفی داشته اند و باردار نیستند.

تفاوت هوس غذایی، گرسنگی مداوم و بیزاری از غذا در پریودی و بارداری :

غذا می تواند در اوایل بارداری پیچیده باشد. برخی از زنان شروع به هوس خوردن غذاهای خاص می کنند یا دائماً احساس گرسنگی می کنند. در حالی که برخی از غذاها و طعم ها ممکن است در اوایل بارداری فوق العاده به نظر برسند، برخی دیگر ممکن است ناگهان طعم ناخوشایندی پیدا کنند. بیزاری از غذا ممکن است در طول بارداری اتفاق بیفتد و باعث شود از چیزهایی که قبلا از آن لذت می بردید بیزار شوید.

طعم فلزی در دهان:

بسیاری از زنان می گویند که در مراحل اولیه بارداری طعم فلز را در دهان خود تجربه می کنند. ممکن است مزه ای شبیه به انبوه سکه در دهان داشته باشد. این علامت می تواند زمانی اتفاق بیفتد که غذاهای خاصی یا به طور تصادفی در طول روز بخورید. این عامل یکی دیگر از تفاوت های پریودی و بارداری است.

سردرد و سرگیجه:

سردرد و احساس سبکی سر و سرگیجه در اوایل بارداری شایع است. این به دلیل تغییرات هورمونی در بدن و افزایش حجم خون شما اتفاق می افتد.

تفاوت گرفتگی پریودی و بارداری :

همچنین شما ممکن است گرفتگی هایی را تجربه کنید که احساس کنید عادت ماهانه شما در حال شروع شدن است. اگر این گرفتگی ها عمدتاً در یک طرف بدن شما احساس می شوند یا شدید هستند، حتما باید فوراً با پزشک خود تماس گرفته و معاینه شوید، زیرا این علائم ممکن است نشانه حاملگی خارج از رحم یا سایر عوارض باشد.

تفاوت نوسانات خلقی پریودی و بارداری :

همانطور که هورمون های شما در حاملگی تغییر می کنند، شما نوسانات خلقی را تجربه می کنید. این نوسانات خلقی طبیعی است و ممکن است در طول بارداری اتفاق بیفتد. با این حال، اگر زمانی احساس اضطراب، افسردگی و یا فکر آسیب رساندن به خود دارید، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

تفاوت نوسانات خلقی پریودی و بارداری

آیا ممکن است علائم اوایل بارداری را داشته باشم و باردار نباشم؟

بسیاری از علائم بارداری اولیه با سایر شرایط پزشکی و همچنین چرخه قاعدگی معمولی شما همپوشانی دارند. علائم قبل از قاعدگی می تواند بسیار شبیه به علائم بارداری باشد. این علائم می تواند تشخیص را دشوار کند. همچنین ممکن است بدون بارداری پریود نشوید. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که به مقدار زیاد ورزش می کنید، وزن زیادی از دست می دهید یا اضافه وزن یا حتی استرس دارید. همچنین شیردهی می تواند باعث شود که عادت ماهانه شما برای مدتی متوقف شود.

بهترین راه برای اطلاع از بارداری انجام تست بارداری است. اگر قاعدگی را از دست داده اید و فکر می کنید احتمال بارداری وجود دارد، آزمایش بدهید.

تشخیص علائم بارداری قبل از پریودی در طب سنتی:

در طب سنتی آزمون هایی وجود دارد که به کمک آن می توان بارداری را تشخیص داد و تفاوت حس پریودی و حس بارداری را پیدا کرد. برخی از این علائم عبارتند از :

  • یکی از تست های بارداری سنتی نوشیدن آب باران و عسل به مقدار مساوی است، که اگر شخص دچار دلپیچه شود، حتماً باردار است.
  • به هنگام شب یک بخور یا عود در ناحیه واژینال قرار داده می شود، و اگر صبح بوی بخور یا عود از در دهان و بینی فرد استشمام نشود، باردار است. این کار با یک حبه سیر هم انجام می شود.
  • تغییرات پستانی مثل تغییر رنگ هاله اطراف پستان، بزرگ شدن پستان ها و … از علائم بارداری در طب سنتی است.

علائم بارداری از روی چهره

یکی دیگر از روش های تشخیص بارداری، تشخیص بارداری از روی حالت چشم ها است. برای اینکه بدانید باردار هستید یا خیر، پلک پایین چشم را کشیده و به سفیدی چشمان نگاه کنید و اگر شکل حرف (V) در قسمت پایینی چشم دیدید، ممکن است باردار باشید. برای جلوگیری از بارداری می توانید، به مجله اینترنتی اینترنت چک مراجعه کنید.

علائم بارداری از روی ناف

یکی دیگر از اعضای بدن که در هنگان بارداری تغییر می کند، ناف است که در سه ماهه دوم بارداری تغییر آن بیشتر قابل مشاهده است. ممکن است شما دو تغییر اساسی بر روی ناف در هنگام بارداری ببینید. یکی از این علائم برآمده شدن ناف است که ممکن است همراه با فتق ناف باشد و باید به دکتر نشان داده شود و علامت بعدی صاف شدن ناف است، که به دلیل بزرگ شدن کودک در بدن شما رخ می دهد و بعد از زایمان به حالت قبلی باز می گردد. همچنینی ممکن است با خارش پوست دور ناف و یا دردنام شدن آن موجه شوید.