تعویض لاستیک خودرو که با جایگزینی لاستیک زاپاس انجام می شود، یکی از کارهای مهمی است که هر راننده ای باید بتواند آن را انجام دهد و در مواقع ضروری با روش صحیح لاستیک سالم را با لاستیک آسیب دیده و پنچر شده عوض کند.

 مراحل تعویض لاستیک خودرو :

شما می توانید با خواند این آموزش مرحله به مرحله تقریباً لاستیک همه خودرو ها را تعویض کنید. فقط کافی است این مراحل را به دقت انجام داده و ترتیب را رعایت کنید؛ با ما همراه باشید.

مرحله : اول آماده سازی خودرو قبل از تعویض لاستیک

ابتدا باید ترمز دستی خودرو را بالا کشیده و دنده ماشین را روی یک و یا دنده عقب قرار دهید تا گیربکس درگیر شود. در ماشین های دنده اتوماتیک کافی است دنده را روی حالت پارک یا P تنظیم کنید. علاوه بر این می توانید برای اطمینان چرخ مورد نظر را با دو آجر ثابت کرده و بعد از صندوق عقب لاستیک زاپاس و جک و آچار چرخ خود را بردارید.

مرحله دوم : جایگذاری جک بالا بر خودرو

در این مرحله شما باید مانند تصویر جک بالابر را در قسمت مناسبی از خودرو قرار دهید و برای ثابت ماندن آن بین زمین و رکاب خودرو آن را کمی بالا ببرید.تعویض لاستیک خودرو

مرحله سوم : تعویض لاستیک خودرو با شل کردن چرخ

در این مرحله از تعویض زاپاس خودرو باید ابتدا قالپاق را از آن جدا نموده بعد پیچ های چرخ را به کمی شل کنید. در باز کردن پیچ چرخ ها به این نکته توجه کنید که حتماً برای باز شدن آچار را بر خلاف عقربه های ساعت حرکت دهید. از آچار چرخ مخصوص برای باز کردن پیچ ها استفاده کنید و در استفاده از آچار چرخ هایی که دارای چند نوع سری مختلف هستند دقت کنید و پس از امتحان کردن سری های مختلف آن سایز پیچ چرخ خود را با آچار مناسب آن مطابقت دهید. همچنین برای شل کردن پیچ ها کافی است آن ها را یک الی دو دور باز کنید.

تعویض لاستیک خودرو

مرحله چهارم : میزان بالا بردن جک برای تعویض لاستیک خودرو

جک را کمی بالا ببرید تا خودرو کاملاً بالا رفته و بتوانید چرخ را از اکسل جدا شود و بتوانید آن را با لاستیک سالم جایگزین کنید. از محکم بودن جای خودرو روی جک اطمینان پیدا کنید.

تعویض لاستیک زاپاس خودرو

پس از آن خودرو را به اندازه کافی بالا بردید پیچ ها را کاملاً باز کنید و برای این کار آن ها را خلاف عقربه های ساعت باز کنید.  پس از آن مشابه تصویر زیر چرخ را در آورده و به صورت خوابیده زیر اتاق ماشین قرار دهید تا در صورتی که جک به هر دلیلی رها شد، ماشین به زمین برخورد نکند.

این مطلب را حتما بخوانید  خرید ماشین از دبی برای کیش

تعویض لاستیک خودرو

مرحله پنجم : جای گذاری لاستیک زاپاس

در این مرحله چرخ زاپاس را روی توپی قرار داده و آن را روی دایره ای که به اکسل متصل است و از وسط چرخ بیرون می زند، تنظیم کنید. پس از آن پیچ ها را ببندید. در بستن پیچ ها باید آن ها را به صورت ضربدری ببندید و اول آن را با دست چا می زنیم و بعد تا حد امکان با آچار چرخ سفت می کنیم. در این مرحله نیاز به فشار وارد کردن نیست زیرا ممکن است به جک آسیبی وارد شود و ماشین از روی آن بیفتد.

تعویض لاستیک چرخ

در بستن پیچ ها به هنگام تعویض لاستیک خودرو با روش ضربدیری، ترتیب بستن پیچ ها عبارتند از :

  • اول پیچ سمت راست بالا
  • دوم پیچ سمت چپ پایین
  • سوم پیچ سمت راست پایین
  • چهارم پیچ سمت چپ بالا

در صورتی که چرخ ها پیچ بیشتری دارند، به همین ترتیب اقدام کنید.

تعویض لاستیک خودرو

مرحله شش : پایین بردن جک و سفت کردن پیچ ها

در این مرحله از تعویض لاستیک خودرو ابتدا مقداری جک خودرو را پایین بیاورید تا لاستیک روی زمین قرار بگیرد و کمی گیر کند. سپس تا حد ممکن پیچ چرخ ها را به وسیله آچار چرخ سفت کنید. پایین آوردن جک باید به حدی باشد که لاستیک موقع سفت کردن پیچ باید ثابت باشد و نچرخد.

تعویض لاستیک خودرو

پس از آن جک بالا بر خودرو را کاملاً پایین آورده و آن را از زیر ماشین خارج کرده و قالپاق را روی رینگ قرار دهید. و چرخ پنچر شده را به همراه جک و آچار در جای خود بگذارید.

نکته های مهم در تعویض لاستیک :

  1. در تعویض لاستیک خودرو حتماً باید آچار را به سمت پایین فشار دهید تا نیروی جاذبه به شما کمک کند،  پیچ ها راحت تر باز شوند و کمتر آسیب ببینند.
  2. سنگ بزرگی یا چرخ پنچر زیر اتومبیل برای جلوگیری از سقوط جک و کاهش خطرات احتمالی ناشی از آن است.
  3. از لاستیک زاپاس برای رانندگی با سرعت بالاس ۸۰ کیلومتر بر ساعت استفاده نکنید.

شما می توانید با این روش تعویض لاستیک خودرو خود را انجام دهید و در شرایط اضطراری در کمترین زمان ماشین خود را به حرکت در آورید. شما می توانید در مورد رمپ خودرو نیز در مجله اینترنت چک جست و جو کنید.