وقتی یک ماشین لباسشویی جدید خریداری می کنید، تکنسین نکات زیادی را در مورد ماشین لباسشویی به شما یاد می دهد که بیشتر آن ها در دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی نوشته شده است. این نکات و اصطلاحات برای استفاده صحیح از ماشین لباسشویی بسیار اهمیت دارد، که بعضی از آن ها ممکن است فراموش شود. برای روشن کردن ماشین لباسشویی و شستن لباس های کثیف باید بتوانیم برنامه هر نوع لباس را به درستی اجرا کنیم تا به لباس هایمان آسیب نرسانیم. این برنامه را می توان از طریق علامت های روی دستگاه تشخیص داد، زیرا روی دستگاه ها برای هر لباس یک برنامه مشخص آورده شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا علامت های روی ماشین لباسشویی ال جی را با هم بررسی کنیم و ببینیم هر یک از این نام ها و نمادهای انگلیسی چه کمکی به ما می کند.

علامت های روی ماشین لباسشویی

همانطور که گفته شد این علامت ها هر یک نشان دهنده یک برنامه خاص می باشد، که معمولا در لباسشویی های مختلف از جمله بوش، سامسونگ، کندی و … یکسان هستند. شما کافی است یک بار این علامت ها را یاد بگیرید و پس از آن با هر لباسشویی تمام اتوماتیکی که داشتید، کار کنید.

معنی علامت های روی ماشین لباسشویی ال جی

همانطور که گفته شد، از آنجایی که جنس لباس های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند، برای شست و شوی هر یک باید از برنامه مشخصی استفاده کرد. در ادامه ۸۰ برنامه از ماشین لباسشویی ال جی را برای شما شرح می دهیم.  به این نکته توجه داشته باشید که علامت های روی ماشین لباسشویی ال جی به دو دسته تقسیم می شوند، دسته اول برنامه های اصلی و دسته دوم برنامه های تکمیل کننده. با ما همراه باشید تا ده مورد از برنامه های اصلی شست و شوی ماشین لباسشویی را با یکدیگر بررسی کنیم.

دلیل استفاده از برنامه های مختلف برای کار با لباسشویی ال جی

استفاده از روش های متفاوت شست و شو که به وسیله طراحان مختلف لباسشویی در آن قرار داده شده، به منظور شست و شوی بهتر است. برای مثال برای ج جلوگیری از اینکه لباس ها در هنگام شست و شو چروک نشوند، سرعت چرخش موتور را کم کرده‌ اند و برای اینکه لباس های پشمی گشاد نشوند، باید آن ها را با آب سرد بشوییم. در مورد لباس های تیره هم برای اینکه رنگ آن ها کم رنگ نشود باید با فشار آب بالا شسته شوند، این کار کمک می کند تا هیچ شوینده ای روی لباس ها باقی نماند و لباس ها بد رنگ نشوند.

علامت های روی ماشین لباسشویی ال جی نشان دهنده راهکارهای روش های هوشمندانه دیگری در شست و شوی لباس ها است و ما می توانیم با استفاده از کمی مطالعه و دقت از همه این امکانات بهره ببریم و خود را با انتخاب روش ساده همیشگی از این امکانات محروم نکنیم. در ادامه برخی از این علامت ها را به طور کامل شرح می دهیم و برخی دیگر را فقط نام می بریم و توضیح اندکی از آن را در اختیار شما قرار می دهیم.

علامت های روی ماشین لباسشویی ال جی

علامت های Intensive روی ماشین لباسشویی ال جی برای شستن معمولی

از این حالت می توان برای شست و شوی لباس های معمولی با لکه های معمولی استفاده کرد، برای مثال لکه هایی که پس از بازی روی لباس های بچه ها افتاده است. با انتخاب ایت حالت ماشین لباسشویی ابتدا لباس ها را خیس کرده و آبگیری می کند و لباس را از کثیفی‌ های سطحی پاک می‌ کند. بعد شروع به فرآیند شست و شو  می کند. با این کار لباس های شما چرک مرده نمی شود و هیچ ردی از لکه روی آن باقی نمی ماند.

علامت Sport Wash یا Sports Wear مناسب برای لباس‌های ورزشی

چیزی که لباس های ورزشی را از لباس های معمولی متمایز می کند، جنس پارچه ای است که برای تولید آن ها استفاده شده است. لباس های ورزشی با پارچه هایی تولید می شوند، که از الیاف مصنوعی ساخته شده اند. این الیاف عرق بدن را به خوبی به خود جذب می کنند و نسبت به لباس های معمولی مقاوم تر هستند. البته لباس های ورزشی همیشه بوی عرق بیشتری می دهند.

به همین دلیل است که پس از هر بار استفاده از این لباس ها باید شسته شوند. یعنی معمولا لباس های ورزشی زیاد شسته می شوند، اما به قدرت شست و شوی زیادی نیاز ندارند، زیرا لک زیادی روی آن ها وجود ندارد. استفاده از برنامه شست و شوی Sport Wash یا Sports Wear باعث می شود، این لباس ها پوسیده و کهنه نشوند و فرم اولیه خود را حفظ کنند. این شست و شو کمی سریع تر از روش های دیگر پایان پیدا می کند.

علامت های شستشوی Duvet مناسب برای پتو، ملحفه و مخمل و انواع الیاف مصنوعی

شست و شوی لباس‌ های مخمل، پتو و ملحفه و بالشت به دقت زیادی نیاز دارند و شما برای شست و شوی آن ها باید به دمای آب و دور چرخش شستشو توجه کنید. البته جنس پارچه ای که در این منسوجات به کار رفته مواد شوینده را پس نمی دهد. ماندن مواد شویند علاوه بر این که باعث بو گرفتن لباس ها می شود، باعث ایجاد حساسیت پوستی و البته که پوسیدگی الیاف پارچه می شود.

این نوع لباس ها به آبکشی طولانی تری احتیاج دارند. اگر بخواهید به صورت دستی ماشین لباسشویی را برای این نوع پارچه تنظیم کنید، زمان زیادی را باید صرف کنید. برای این کار کافی است از منوی Duvet  استفاده کنید، تا لباسشویی به صورت خودکار برنامه را با جنس پارچه مورد نظر شما تنظیم کند.

علامت های Mix روی ماشین لباسشویی ال جی برای لباس‌ های رنگی با جنس‌ مختلف

این حالت برای زمانی است که لباس های کثیف شما جمع شده و شما می خواهید همه لباس ها را به سرعت بشویید. باید توجه داشته باشید که همه ای لباس ها معمولی هستند و لباس مهم و یا با جنس پارچه حساس در بین آن ها وجود ندارد، زیرا ممکن است لباس ها آسیب ببینند. همچنین با وجود اینکه در این حالت کمتر ممکن است لباس ها رنگ پس بدهند، اما باز هم درصد کمی برای قاطی شدن رنگ لباس ها وجود دارد. شما می توانید وقتی از حالت میکس استفاده می کنید، یک دستمال جذب رنگ هم در لباسشویی بیندازید تا همه رنگ های پس داده شده را جذب کند.

علامت های Sensitive و Allergy Plus  روی ماشین لباسشویی ال جی

این دو قابلیت برای کسانی طراحی شده که مبتلا به حساسیت و آلرژی هستند. این اشخاص می توانند وقتی دکمه  Sensitive یا Allergy Plus را انتخاب کنندف انتظار یک شست و شوی بهداشتی را داشته باشند. این برنامه از دمای ثابت آب برای شستن لباس ها استفاده می کند و تمامی موارد حساسیت زا مانند میکروب‌ ها و گرد و غبار و … را از لباس پاک می کند. البته در این حالت زمان بیشتری صرف خواهد شد و فشار آب کمی بیشتر است تا با کمک آن شوینده ای در لباس باقی نماند.

علامت های روی ماشین لباسشویی ال جی

علامت Delicates یا Silk

لباس های مجلسی یا پرده ها که از  جنس حریر، ساتن، ابریشم هستند، در هنگام شستن با کمترین محرکی ممکن است آسیب ببینند. اکثر خانم های خانه دار برای شستن این لباس ها با لباسشویی ترس دارند. به همین دلیل طراحان ماشین لباسشویی قابلیتی را در آن قرار داده اند که با دما و چرخش پایین تر لباس را بشوید، تا آسیب کمتری ببیند. در این حالت لباس های چرب و روغنی تمیز نمی شود. بهتر است برای استفاده از این حالت از مایع مناسب نیز استفاده کند.

علامت  Dark Wash یا Jeans مناسب برای لباس‌ های تیره

همانطور که می دانید لباس های تیره کمی حساس تر هستند و شستن آن ها تشریفات خاصی دارد.  شما باید تمام تلاش خود را برای حفظ رنگ این لباس ها در هنگام شست و شو انجام دهید، زیرا اگر از شدت تیرگی این لباس‌ ها کم شود ظاهری زشت و غیرقابل استفاده پیدا می‌ کنند. برای حفظ رنگ این لباس ها استفاده از حالت شست و شوی مناسب و مایع لباسشویی مناسب اهمیت بسیاری دارد. برنامه شست و شوی این لباس ها دارای دما و سرعت چرخش خاصی است.

قابلیت شست و شوی Blouses یا Shirt

یکی از لباس هایی حساسی که به سرعت ممکن است تغییر رنگ بدهد یا بد شکل شود، تیشرت یا بلوز است. شما باید از دستوری برای شستن این نوع لباس استفاده کنید که پس از شست و شو گشاد یا چروک نشوند. قابلیت Blouses یا Shirt در ماشین های لباس شویی ال جی باعث می شود که لباس ها گشاد و فرسوده نشوند. این قابلیت کمک می کند که تیشرت ها که به راحتی اتو نمی شوند، کمتر چروک شوند. در این روش شست و شو سرعت چرخش کاهش پیدا می‌ کند و همین موضوع باعث می شود برای اتو کردن بلوز و تی‌ شرت مشکل چندانی وجود نداشته باشد و حجم چروک‌ ها بسیار کمتر باشد.

علامت های Quick Super روی ماشین لباسشویی ال جی

بعضی اوقات شما می خواهید به سرعت لباس های خود را بشویید و مردد هستید که چه گزینه ای را انتخات کنید، در این حالت می توانید از این گزینه استفاده کنید. نکته مهمی که در مورد این علامت وجود دارد این است که برای هر لباسی مناسب نیست و لباس های خیلی کثیف را تمیز نمی کند و بیشتر برای از بین بردن بوی عرق لباس مناسب است. زمان شست و شوی سریع در اکثر ماشین لباسشویی ها ۱۵ الی ۳۰ دقیقه است. این حالت لباس ها را در برابر آسیب، کهنگی و از بین رفتن حفظ می کند اما برای لباس های حساس و ظریف مثل لباس مجلسی مناسب نیست.

این مطلب را حتما بخوانید  معرفی ویندوز 11 به همراه ویژگی ها

برنامه شست و شوی Cotton

لباس های نخی و کتان نیز از دسته لباس های حساسی هستند که برای شستن آن ها به برنامه خاصی نیاز است. شما می توانید از این حالت برای شستن لباس‌ های نخی و کتان، انواع تی‌ شرت و لباس‌ های پنبه‌ای و حوله‌ از این حالت استفاده کنید.

برنامه شستشوی Wool مناسب برای لباس‌ های پشمی

از دسته لباس های حساسی که برای شست و شوی آن ها باید دقت فراوانی به خرج داد، به همین دلیل است که اکثر مواقع مردم لباس های پشمی خود را با دست می شویند، زیرا ماشین لباسشویی باعث خراب شدن این لباس‌ ها می شود. البته در ماشین لباسشویی های ال جی قابلیتی طراحی شده که برای شستن این لباس ها مناسب است و باید حتما آن را امتحان کنید. قابلیت شست و شوی Wool نظر شما و عادت های شما را در مورد شستن لباس های پشمی عوض می کند. در این حالت با استفاده از آب سرد و کم کردن سرعت چرخش از آسیب‌ های احتمالی جلوگیری می‌ شود و نتیجه‌ی شستشو هم بسیار با کیفیت خواهد بود. برای شستن لباس با این حالت وزن لباس ها نباید از بین ۲ الی ۳ کیلو بیشتر شود.

علامت های Night Wash روی ماشین های لباسشویی ال جی

گاهی اوقات پس از سپری کردن یک روز طولانی و خسته کنند، به هنگام استراحت و خواب شبانه یادتان می آید که لباس ها را نشسته اید، برای اینکه در این زمان از سر و صدای عذاب‌ آور ماشین لباسشویی‌ در امان باشیم می توانیم از حالت Night Wash استفاده کنیم. این حالت باعث کند شدن عملکرد ماشین لباسشویی می شود و به همین دلیل صدای کمی ایجاد می شود. در این حالت ماشین لباسشویی آرام آب بر می دارد، آرام لباس‌ ها را خشک می‌ کند و آرام می‌چرخد. این حالت دقیقا مثل حالت میکس عمل می کند و لباس هایی که در آن شسته می شود، باید لباس های حساس و ظریفی نباشند که به راحتی آسیب ببینند. برتری این حالت نسبت به حالت عادی این است که صدای کمی ایجاد می کند.

علامت های روی ماشین لباسشویی ال جی

شست و شوی Curtains مناسب برای شستن پرده‌ ها

دو چیز در شستن پرده ها اهیت دارد، اول اینکه پارچه ظریف آن ها آسیب نبیند، دوم اینکه پرده های بلند چروک نشود. زیرا اتو کردن پرده های بزرگ خیلی راحت نیست و زمان زیادی را تلف می کند. علاوه بر این موضوع پرده باید به حالتی شسته شود که رنگ آن آسیب نبیند. به همین دلیل است که برای شستن پرده ها برنامه‌ شست و شوی Curtains را به شما پیشنهاد می کنم که مخصوص شستن پرده‌ ها طراحی شده است و با استفاده از آن هیچ کدام از این مشکل‌ ها پیش نخواهد آمد.

علامت Easy Care برای اتوکشی آسان

این برنامه از دسته علامت های روی ماشین لباسشویی ال جی است که به عنوان یک برنامه جانبی شناخته می شود. در این حالت لباس زیاد چروک نمی شود و شست و شوی لباس کند و ملایم انجام می شود. لباس های متفاوت را می توان با این قابلیت شست مثل لباس هایی از جنس پنبه و بلوز و تی‌ شرت که بهتر است بدون اتو پوشیده شوند، اما این حالت برای شستن لباس های حساس و ظریف مناسب نیست.

علامت Gentle Spin برای خشک کردن لباس‌ ها

گاهی اوقات علامت های روی ماشین لباسشویی ال جی کمی پیچیده تر می شود. این علامت نیز از دسته علامت های عجیب این ماشین لباسشویی است که فقط یک کار انجام می دهد. شما می توانید لباس خود را با دست بشویید و برای خشک کردن لباس ها از این حالت استفاده کنید. این قابلیت به کمک افزایش دور موتور به شما کمک می کند که لباس ها را خشک کنید، ولی ممکن است کمی به لباس ها آسیب برساند.

علامت های روی ماشین لباسشویی ال جی برای اجرای برنامه های اصلی

برای اینکه لباس های خود را بشویید، باید یکی از حالت های زیر را انتخاب کنید :

 • Cotton eco : مناسب لباس‌ های کتان با صرفه جویی انرژی
 • Cotton Large : مناسب لباس های کتان با حجم بیشتر
 • Synthetic / Mix : مناسب لباس‌ های معمولی و دم‌ دستی
 • Delicate : مناسب پرده و پارچه های حریر
 • Hand Wash : شست و شو مانند شستشو با دست
 • Quick 30 :  شست و شوی سریع لباس‌ ها در ۳۰ دقیقه
 • Intensive 60 : شست و شوی قوی لباس‌ ها در ۶۰ دقیقه
 • Bio care : شست و شوی لباس‌ های لکه‌دار
 • Boilling care : شست و شوی لباس‌ های بیمار با بالاترین دما
 • Bed cover : شست و شوی رو تختی و تکه های بزرگ
 • Bulky : شست و شوی تکه های بزرگ
 • Refresh : شست و شوی سه تکه لباس بدون چروک
 • Skine Care :شست و شوی لباس‌ های در تماس با پوست
 • Stain Care :  شست و شوی ضد لک
 • Speed14 : شست و شوی سریع در ۱۴ دقیقه
 • Baby Care : شستن لباس نوزاد
 • Hygiene : شست و شوی ضد حساسیت
 • Easy care : شست و شوی آرام
 • Direct Wear : شست و شوی مستقیم ظرف مدت یک ساعت برای ۳ پیراهن نسبتاً کثیف
 • Download Cycle : برنامه‌ ای برای دانلود دیگر برنامه‌ ها
 • Rinse+Spin : برنامه ای برای وقتی که هیچ برنامه‌ ای دانلود نشده
 • Normal : شست و شوی لباس‌ های عادی
 • Eco Wash : شست و شوی لباس‌ های عادی به صورت کم مصرف

برخی علامت های اصلی روی ماشین لباسشویی ال جی :

سایر علامت های اصلی برای شست و شوی لباس عبارتند از :

 • Quick Wash : شست و شوی کوتاه لباس‌ های کمتر از ۳ کیلو و کم چرک
 • Normal+Pre Wash : شست و شوی لباس‌ های عادی همراه با پیش شست و شو
 • Cotton + : شست و شوی لباس‌ های کتان با حجم بیشتر یا مصرف کمتر انرژی
 • Mix Fabric : شست و شوی لباس‌های معمولی و مختلف
 • Easy care : شست و شوی آرام پرده، تور، لباس‌های معمولی با چروک کمتر
 • Outdoor : شست و شوی لباس‌ های ورزشی
 • Wash +Dry(-kg) : شست و شو و تنظیم خشک کن صد در صد
 • Baby Steam Care : شست و شوی لباس‌ های کودک با بخار
 • Light Soil : شست و شوی لباس‌ های رنگی و پنبه ای با کثیفی معمولی
 • Underwaer : شست و شوی لباس‌ های زیر زنانه
 • lingerie : شست و شوی لباس‌ های زیر و پارچه‌ های لطیف
 • Speed wash : شست و شو در زمان کوتاه
 • lingerie/Wool : شست و شوی لباس‌ های زیر و پشمی
 • Boil wash : شست و شوی بهداشتی
 • Speed wash + dry : شست و شوی مقدار کمی لباس
 • Speed wash : شست و شو در زمان کوتاه
 • Single shirt dry : خشک کردن یک تکه لباس در ۱۹ دقیقه
 • Sanitary : شست و شوی لباس‌ ها با دمای بالا
 • Baby care : شست و شوی لباس‌ های بچه با لکه های جامد و پروتئینی و عملکرد بهتر آبکشی
 • Bedding care : برطرف کردن رطوبت و بو از لوازم خواب
 • Cold wash : شست و شو با آب سرد و نیروی کمتر پنبه، لباس زیر، روبالشتی، ملافه

علامت های روی ماشین لباسشویی ال جی

برنامه های تکمیلی در ماشین لباس شویی ال جی

برای  شستن لباس ها می توانید از کلیدهای اضافی کمک بگیرید و شست و شوی بهتری داشته باشید:

 • Pre wash : شست و شوی اولیه برای لباس‌ های کثیف
 • Time Delay : زمان شروع کار
 • Intensive : شست و شوی متمرکز برای لباس‌ های کثیف
 • Crease Care : شست و شوی ضد چروک برای اتو کشی آسان
 • Medic Rinse : رساندن دمای آب کشی پایانی به ۴۰ درجه
 • Rinse+spine : آبکشی و خشک کردن لباس‌ ها
 • Rinse Hold : توقف در زمان آبکشی ال جی و انتظار برای دستور اجرا
 • Rinse+ : یک بار آبکشی اضافه
 • Rinse++ : دو بار آبکشی اضافه
 • Spine : خشک کن
 • No Spine : بدون خشک کردن
 • Temp : تنظیم دمای اب
 • Drain : فقط تخلیه
 • Time Save : صرفه جویی در زمان با کاهش زمان
 • Steam Wash : شستشو با بخار
 • Steam Softener : نرم کننده با بخار بعد از خشک کن
 • Souk : زمان اضافه برای لباس‌ های کثیف تر به دلیل خیساندن لباس
 • Wash +Dry : شست و شو و خشک کن
 • Dry : خشک کن ۱۰۰%
 • Cupboard Dry : خشک کن قفسه‌ ای
 • iron dry : خشک کن اماده برای اتو کشی
 • Low Temp Dry : خشک کن با دما کمتر
 • Time Dry : زمان‌ بندی خشک کن
 • Favorite : برنامه دلخواه
 • Air Dry : برنامه ای مجزا برای خشک کردن لباس‌ ها
 • Water Level : تعین سطح آب بر اساس میزان لباس
 • Wash : اضافه کردن زمان شست و شو
 • Strong Wave : شست و شو قدرتمند
 • Remote Start : کنترل از راه دور
 • Hot Wash : انتخاب ورودی آب گرم
 • Cold Wash : انتخاب ورودی آب سرد

جمع بندی

در این مقاله سعی داشتیم علامت های روی ماشین لباسشویی ال جی برای شما رمز کشایی کنیم تا شما بتوانید با ماشین های لباسشویی به صورت بهتری لباس های خود را بشویید. اگر سوال شما جزء مواردی که در این مقاله آمده است نبود، می توانید در قسمت نظرها و پیشنهادات سوال خود را مطرح کنید. در غیر این صورت بهتر است از تعمیرگاه یا نصاب لباسشویی راهنمایی بگیرید.