اغلب بیماری ها و مشکلات جسمی با نشانه هایی بروز می کنند. از روی همین نشانه ها می توان به وجود اختلال در عضو پی برد. در مورد بیماری های ذهنی نیز با بررسی واکنش های فرد می توان به مشکل اصلی رسید. آیا مدام نگران طرز صحبت کردن یا رفتار خود در حضور دیگران هستید؟ آیا موقع صحبت کردن در جمع دچار تپش قلب می شوید؟ آیا در برقراری ارتباط با غریبه ها مشکل دارید؟ اضطراب اجتماعی عامل اصلی نگرانی ها، ترس ها، استرس ها و وسواس های فکری است. این اختلال به مرور بیشتر شده و همه جوانب زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. اگرچه برخی مشکلات جسمی نیز به همراه اضطراب بروز می کند ولی عامل بیماری در حیطه روانشناسی قرار دارد.

اضطراب اجتماعی چیست؟

social anxiety disorder نوعی اختلال در عملکرد فرد است که مانع از انجام کارهای روتین می شود. فردی که به این اختلال دچار است از بودن در موقعیت های اجتماعی دچار نوعی هراس بسیار شدید و نگران کننده ای می شود. هراس اجتماعی یا اضطراب یا ترس از بودن در جمع و هر نام دیگری که در نظر بگیرید همگی اشاره به یک مشکل جدی رفتاری دارد.

اختلال اضطراب اجتماعی

در بسیاری از افراد عامل اختلال ریشه در کودکی دارد اما نمونه هایی از ابتلا به این مشکل در سنین جوانی و میانسالی نیز گزارش دشه است. در ابتدا خود فرد و حتی اطرافیان متوجه این مشکل نمی شوند ولی ترس های جزئی جای خود را به استرس، ضربان قلب شدید و عدم تمرکز می دهند. به مرور زندگی اجتماعی و حتی موقعیت شغلی فرد آسیب دیده و به کل درگیر انزوا می شود.

در واقع این افراد نگران قضاوت دیگران هستند و این نگرانی حالت بیمارگونه به خود گرفته است. فرد مبتلا از اینکه با واکنش های منفی دیگران روبرو شود و یا ناخواسته اشتباهی انجام دهد بسیار احساس شرمندگی دارد. چنین فردی می ترسد مورد استهزا، اهانت و طرد شدن قرار گیرد. البته تا حدودی ترس از قضاوت منفی دیگران طبیعی است ولی وقتی عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار دهید، نیاز به درمان دارد.

این مطلب را حتما بخوانید  از نظر روانشناسی خانواده ها به چند دسته تقسیم می شوند ؟

کسی که دچار اضطراب اجتماعی شده در این موارد احساس هراس و استرس دارد:

  • صحبت کردن با غریبه ها
  • صحبت کردن در جمع و یا سخنرانی
  • صحبت کردن با مقام های بالاتر( معلم، رئیس، بزرگان فامیل و …)
  • روخوانی از روی نوشته یا گزارش شفاهی
  • پاسخ دادن به پرسش های دیگران ( استاد، معلم، همکاران….)
  • شرکت در اجتماعات و حتی مهمانی ها

اضطراب اجتماعی در کودکان

نشانه های اضطراب اجتماعی چیست؟

به طور حتم تنش و اضطراب دو نشانه مهم تلقی می شوند. بسیاری از افراد تصور می کنند به دلیل خجالتی بودن دچار این حالت می شوند حتی گاهی اطرافیان هم فرد را خجول و گوشه گیر تصور می کنند. رفتارشناسان معتقدند ارتباط معناداری بین خجالتی بودن و اضطراب در اجتماع وجود ندارد. طی تحقیقات انجام شده بسیاری از افراد مبتلا به هیچوجه نشانه های خجالتی بودن را نداشتند.

نوعی احساس نگرانی دائمی با این افراد همراه است که در خواب نیز اختلال ایجاد می کند. این تنش به قدری زیاد است که در نهایت زندگی خانوادگی و حتی سلامتی فرد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. از دست دادن تمرکز یکی از بارزترین پیامدهای اضطراب اجتماعی در فرد است.

social anxiety disorder می تواند موجب بروز برخی بیماری های جسمی در فرد شود! در نتیجه احتمال بروز این موارد در فرد مبتلا بسیار بیشتر می شود:

  • سردردهای دائمی و بی دلیل
  • درد یا گرفتگی عضلات بدن
  • لرزش یا کشش ماهیچه ها
  • حالت تهوع یا اسهال

اضطراب اجتماعی وابسته به سن نیست و در کودکان و بزرگسالان یکسان دیده می شود! اگر نشانه هایی از این اختلال را در خود یا فرزندتان می بینید حتما برای درمان تخصصی اقدام کنید. قبل از اینکه دلشوره و هراس دائمیف به جسم و ذهن تان آسیب بزند خود را از چنگال بیماری رها کنید.

در مطالب بعدی راه های از بین بردن اضطراب های اجتماعی را بررسی می کنیم.