همانطور که احتمالاً می دانید ارزهای دیجیتال هنوز به طور کامل توسط عموم مردم پذیرفته نشده است. مسلماً بزرگترین عاملی که آن را از پذیرش کامل عقب نگه می دارد، نوسانات آن است. اگر نمودار ارزش بیت کوین را در چند سال گذشته دیده باشید، به نظر می رسد که یک زلزله ۵ ریشتری اتفاق افتاده باشد. استیبل کوین یا کریپتو دلار مفهوم جدیدتری از ارزهای دیجیتال است، که هدف آن ثابت ماندن ارزش ارز دیجیتال است و می تواند راه را برای پذیرش جریان اصلی ارزهای دیجیتال هموار کند. استیبل کوین غیرمتمرکز dai یکی از محبوب ترین استیبل کوین ها در جامعه DeFi است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

استیبل کوین غیرمتمرکز dai چیست؟

استیبل کوین دای یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز، بی‌ طرفانه و تحت حمایت وثیقه است. این ارز دیجیتال به دلار آمریکا “مرتبط” است، به این معنی که هدف آن در هر زمانی که تعیین کنید با دلار مطابقت دارد. دای بر روی بلاک چین اتریوم صادر می شود و می توان در این زمینه بلاک چین اتریوم را به عنوان یک شبکه پرداخت در نظر بگیرید.

DAI مانند پول معمولی عمل می کند

استیبل کوین غیرمتمرکز dai دارای ویژگی های مشابه ارز نقدی روزمره است:

 • دای ذخیره ارزش است : یعنی در امور مالی، باعث ذخیره ارزش دارایی است و ارزش آن بدون کاهش ارزش در طول زمان ثابت می ماند. این ارز طوری طراحی شده که به عنوان یک ذخیره‌ کننده ارزش عمل کند، به این معنی که ارزش آن حتی در بازارهای پرنوسان نیز ثابت می‌ ماند.
 • دای را می توان مبادله کرد : شما می توانید این ارز را همانطور که پول را معمله می کنید، معامله کنید. می توانید کالاها و خدمات را با آن بفروشید، بخرید یا تجارت کنید. این ارز در جوامع کریپتو و دیفای در سراسر جهان پذیرفته شده است اما هنوز پذیرش گسترده ای ندارد.
 • دای دارای یک واحد حساب است : مانند دلار آمریکا، برای استیبل کوین غیرمتمرکز dai یک واحد اندازه گیری استاندارد در اکوسیستم ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می شود. و بسیار به دلار وابسته است.

استیبل کوین غیرمتمرکز dai

پروتکل Maker بر DAI حاکم است

استیبل کوین غیرمتمرکز dai به عنوان یک مفهوم توسط سازندگان MakerDAO که یک پروژه منبع باز در اتریوم است، معرفی شد. این سازمان یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) است که از سال ۲۰۱۴ تاسیس شده است. در این سازمان پروتکل Maker که یک برنامه غیرمتمرکز است، را بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می کنند. پروتکل Maker به هر کسی اجازه می‌دهد دای را با وثیقه گذاشتن آن برای دارایی‌ های دیجیتال، ایجاد کند. سایر عناصر سیستم عبارتند از:

 1. حاکمیت
 2. کیف پول ها
 3. اوراکل ها
 4. لیکویداتورها

ما وارد  جزئیات این مفاهیم نخواهیم شد، اما بد نیست بدانید دای زمانی ایجاد می‌شود که وثیقه را به شکل دارایی‌ های دیجیتال به صندوق خزانه سپرده‌ گذاری ارائه کنید و هزینه‌ ای برای ثبات بپردازید. پروتکل Maker دارای یک توکن حاکمیتی MKR است که اجازه می دهد رای در مورد سیاست های پولی و تغییرات در پروتکل برای اطمینان از سلامت سیستم صادر شود. نمونه هایی از تصمیمات حاکمیتی عبارتند از:

 • نوع وثیقه پذیرفته شده
 • هزینه های ثبات و سقف بدهی برای یک دارایی خاص

بد نیست این نکته را بدانید که دارندگان توکن MKR در سراسر جهان پراکنده هستند.

استیبل کوین غیرمتمرکز dai را می توان تولید، خرید یا دریافت کرد

شاید برای شما هم سوال باشد که چگونه دای را بدست می آورند؟ در پاسخ باید بگوییم که شما می توانید Dai را با سپرده گذاری دارایی های دیجیتال تایید شده در Maker Vaults ایجاد کنید. همچنین می‌ توانید دای را از یک صرافی خریداری کنید یا از کیف پولی مانند لاین اپ برای دریافت آن استفاده کنید. در نهایت می توان گفت می توانید دای را به عنوان وسیله پرداخت بپذیرید.

این مطلب را حتما بخوانید  خطای price impact too high در پنکیک سواپ

استیبل کوین غیرمتمرکز dai

DAI توسط وثیقه مازاد پشتیبانی می شود

دای نوعی استیبل کوین است که بیش از حد وثیقه دارد. این بدان معناست که برای هر استیبل کوین غیرمتمرکز dai موجود، وثیقه ای بیش از ارزش قفل شده در Maker Vault وجود دارد. ارزش مازاد به عنوان بالشتکی در برابر نوسانات بازار عمل می کند. وثیقه در زمان واقعی توسط پروتکل ساز نظارت می شود. اگر ارزش وثیقه کمتر از حداقل نسبت باشد، وثیقه در خزانه با جریمه ۱۳ درصد نقد می شود. این جریمه، دارندگان Vault را تشویق می کند تا وثیقه را بالاتر از حداقل آستانه نگه دارند.

حال این سوال پیش می آید چه نوع وثیقه ای پشتیبانی یا مجاز به ورود به خزانه است؟ در پاسخ باید بگوییم از امروز، چهار دارایی پشتیبانی می‌شود که عبارتند از :

 • اتر که ارز بومی اتریوم است.
 • BAT که یک دارایی دیجیتال صادر شده در بلاک چین اتریوم است.
 • WBTC (بیت کوین پیچیده) که نمایشی از بیت کوین در بلاک چین اتریوم است.
 • USDC که یک استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا است.

چرا استیبل کوین غیرمتمرکز dai یک تغییر دهنده بازی است

کریپتوکارنسی وعده‌ های زیادی می‌ دهد، اما به دلیل نوسانات، همیشه نمی‌ تواند به آن ها عمل کند. اما دای بسیار قابل اعتمادتر است:

دای قصد دارد دقیقاً ۱ دلار آمریکا ارزش داشته باشد

دای به گونه ای طراحی شده است که پایدار باشد. برخلاف ارزهای دیجیتال معمولی، ارزش هر دای در حدود ۱ دلار آمریکا است. به عبارت دیگر، بسیار قابل اعتمادتر از رمزنگاری سنتی است. اگر به نمودار ارزش آن نگاهی بیندازید و به آن توجه داشته باشید، می بینید که نمودار آن فوق العاده ثابت است.

هیچ دولت یا مقامی نمی تواند استیبل کوین غیرمتمرکز dai را تعطیل کند

دای واقعاً مستقل و کاملاً غیرمتمرکز است، به این معنی که هیچ دولت یا مقامی نمی تواند آن را تعطیل کند. بنیاد دای مستقر در دانمارک، دارایی های مادی MakerDAO را مانند علائم تجاری و حق چاپ در خود جای داده است.

به هر کسی در هر کشوری اجازه می دهد سکه ای ضرب کند که دلار آمریکا را ردیابی می کند

هر کسی در جهان می‌ تواند دارایی‌ های دیجیتالی پشتیبانی‌ شده را در Maker Vault قفل کند و یک سکه دای با دلار آمریکا ضرب کند. این کار در کشورهایی که ارز ناپایدار دارند یا دسترسی آسان به دلار آمریکا ندارند، قیمتی ندارد. شما می توانید از وثیقه پشتیبانی شده برای ایجاد استیبل کوین غیرمتمرکز dai در هر زمانی استفاده کنید. این کار مانند وام گرفتن روی سند خانه در صورت نیاز است. نرخ های بهره (کارمزدهای ثبات) وام های شما در گذشته بین ۰ تا ۱۹ درصد APY بوده و بعد از این به شرایط بازار بستگی دارد.

برنامه لنین به شما این امکان را می دهد که در DAI خود سود کسب کنید

اعضای برنامه لینن به زودی می توانند به دای دسترسی داشته باشند. می‌ توانید از اپلیکیشن لینن برای خرید استیبل کوین غیرمتمرکز dai و واریز آن به استخر کمپاند برای کسب سود، استفاده کنید. اگر قبلاً دای را خریداری یا تهیه کرده اید، می‌ توانید آن را مستقیماً کامپاند واریز کنید.

استیبل کوین غیرمتمرکز dai

DAI به اوج می رسد

عرضه دای در پایان سال ۲۰۱۹ با نرخ متوسط ​​۲۷ درصد در ماه رشد می‌ کرد. فعالیت کاربر استیبل کوین غیرمتمرکز dai بیش از چهار برابر شده است و تنها در ماه اوت بیش از ۴۳۰۰۰ نفر جدید به پروتکل Maker ملحق شده‌اند. دای یکی از مهم ترین پروژه ها در اکوسیستم دیفای و لیست استیبل کوین ها است، که می توان گفت کارش عالی بوده و آینده درخشانی در پیش دارد.