امروزه شغل های زیادی در دنیا وجود دارد که برخی از آن ها به همان صورت سنتی باقی مانده اند و برخی دیگر در طی گذشت سال ها حالت مدرن به خود گرفته اند. یکی از این شغل ها نویسندگی است که با گذشت زمان رشد پیدا کرده و شیوه آن تغییر کرده است. یک نویسنده حرفه ای چه به صورت کلاسیک کار کند و چه به صورت مدرن، باید اولین کاری که می کند، مشخص کردن دقیق موضوعی است که می خواهد در مورد آن بنویسد. برای اینکه اصول محتوا نویسی را بدانید ما را در ادامه همراهی کنید.

نویسندگی شکل های مختلفی دارد، بعضی از نویسندگان کتاب های قطوری می نویسند و بعضی دیگر به نوشتن متن های ساده روزمره و غیر ادبی در مجلات خانوادگی و یا مد و سبک زندگی راضی می شوند. بعضی دیگر دارای روحیه ای جدی هستند و متون خود را درباره مسائل اجتماعی و اقتصادی و سیاسی می نویسند. در هر حال در هر موردی که متن خود را می نویسید باید از یک اصول کلی پیروی کنید و برای جذب مخاطب باید مهارت های نوشتاری خود را تقویت کنید، به خصوص اگر می خواهید برای یک سایت تولید محتوا کنید.

تولید محتوا چیست ؟

تولید محتوا امروزه به معنی آماده کردن مطلبی مشخص برای سایت، وبلاگ، حساب اینستاگرام، توییتر، فیس بوک، و یا هر شبکه ­ی اجتماعی دیگری است. محتوایی که تولید می شود بستگی به نوع شبکه اجتماعی دارد که کاربر می خواهد برای آن تولید محتوا کند. این مطالب باید علاوه بر جذاب بودن و جالب بودن بر اساس اصول محتوا نویسی نوشته شده باشد، زیرا رقابت تنگاتنگی بین کاربران وجود دارد.

این رقابت زمانی جدی می شود و محصول آن با اهمیت تر می شود که برای فروش یک کالا و یا عرضه خدمات خاصی تهیه شود. برای نوشتن و تهیه چنین محتوایی علاوه بر مهارت نویسندگی به مهارت های بازاریابی نیز احتیاج است. این موضوع زمانی مهم تر می شود که محتوا نویسی شغل شما باشد و شما از آن طریق کسب درآمد کنید.

شغل تولید محتوا چه مزیت هایی دارد ؟

اگر اصول محتوا نویسی را رعایت کنید، این شغل می تواند بسیار جذاب باشد. یکی از امتیازهایی که این شغل دارد این است که به شما اجازه می دهد در منزل خود دور کاری کنید و علاوه بر این زمان کار کردن خود را انتخاب کنید. برای این شغل نیازی نیست حتما مقداری پول سرمایه گذاری کنید، اما همین موضوع باعث شده متقاضیان این شغل روز به روز بیشتر شوند. بین این همه متقاضی کسانی می توانند شغل را دریافت کنند که مهارت و تسلط کافی داشته باشند.

اصول حرفه ای محتوا نویسی نیاز به تمرکز دارد و محتوا نویس حرفه ای باید حواس خود را روی چند رشته خاص متمرکز کند تا بتواند در موضوعات خاص انتخابی خود شهرت کسب کند. این شخص می تواند نسبت به کسانی که درباره همه چیز و همه کس می نویسند، موفق تر باشد و در این حرفه جایگاه بهتری داشته باشد. برای نوشتن یک محتوای حرفه ای باید به خوبی اصول و قواعد محتوا نویسی را بیاموزید و به کار ببندید.

اصول محتوا نویسی حرفه ای

اصول محتوا نویسی حرفه ای

برای این که به صورت حرفه ای محتوایی را تولید کنید باید قواعد و اصول آن را بدانیم. بعضی از این اصول و قواعد عبارتند از :

داشتن ایده و هدف برای محتوا

برای انجام هر کاری داشتن هدف مانند یک الگوی رفتاری تقویت کننده است، برای محتوا نویسی هم داشتن ایده و هدف می تواند مانند یک برنامه عمل کند. حالا این محتوایی که قرار است تولید شود، چه یک عکس شخصی باشد و یا یک موضوع علمی بسیار مهم، باید در یک چهارچوب هدفمند پیش برود و در ساختن آن روش های خلاقانه استفاده شود، تا صاحب محتوا را به یک برند و سبک مشخص تبدیل کند.

تعیین جامعه بر اساس اصول محتوا نویسی

در تمامی کسب و کارها به خصوص بازاریابی دیجیتالی مهمترین عاملی که باعث رشد فروش شما می شود، مخاطبان کسب و کار شما است. این مخاطبان باید از نظر جنسیت و گروه سنی دسته بندی شوند تا شما بتوانید برای برقراری ارتباط با آن ها و تولید محتوای مفید برای آن ها موفق شوید.

در این صورت می توانید از لحنی استفاده کنید که مخاطبان شما به دلیل بودن در آن دسته بندی خاص با آن ارتباط برقرار می کنند. این موضوع باعث جذب شدن آن ها می شود. علاوه بر این وقتی مخاطبان خاصی را انتخاب می کنید، می توانید به نسبت سلیقه ای که دارند موضوع خود را انتخاب کرده و به سلیقه آن ها در نوشتن محتوای خود تکیه کنید.

استفاده از همه ابزارهای تولید محتوا

وقتی قرار است محتوایی متنی تولید کنید، می توانید از ابزارهای دیگری هم در کنار آن استفاده کنید، زیرا اینترنت قابلیت های زیادی دارد که به جذاب تر شدن نوشته شما کمک می کند. برای مثال می توانید در محتوای خود از تصاویر مفهومی، موسیقی، انیمشین­های کوتاه و مرتبط و پادکست­ ها و … استفاده کنید. استفاده از ابزارهای دیگر در کنار محتوای متنی باعث می شود یک محصول جذاب و مفید را ارائه دهید که مخاطب از یکنواختی آن خسته نمی شود.

آموختن اصول محتوا نویسی

برای نوشتن محتوای متنی مهمترین چیزی که دارای اهمیت بسیار زیادی است، رعایت کردن قواعد نوشتاری است. فرقی نمی کند که شما نویسنده یک مطلب علمی باشید یا یک مطلب هنری، فرقی نمی کند مطلبی که می نویسید یک خاطره روزانه باشد یا یک مطلب هنری، مهم این است که رعایت کردن اصول و قواعد جمله نویسی باعث جذابیت محتوای شما می شود.

ساده ترین اما مهمترین اصل محتوا نویسی نگارش صحیح کلمات و استفده از جمله های ساده و روان است. البته اگر موضوع شما موضوع جدی نباشد، می توانید از جملات طنزگونه استفاده کنید.

اهمیت عملکر حرفه ای در نوشتن محتوا

سایتی که شما برای آن محتوا می نویسید زمانی می تواند به اندازه کافی مخاطب جذب کند، که محتوایی که شما در آن قرار داده اید محتوایی باشد که از تسلط شما روی آن موضوع الهام گرفته باشد، چون اگر اطلاعات غلطی را ارائه دهید مخاطب دیگر به سایت شما مراجعه نمی کند. شما باید اطلاعات خود را در تمامی زمینه هایی که تولید محتوا می کنید، افزایش دهید.

متن شما باید کوتاه و ساده و در پاراگراف های کوتاه گنجانده شود و مطلب را به درستی توضیح دهید. یکی از اصول محتوا نویسی حرفه ای کسب علم و تخصص از طریق مطالعه در زمینه ای است که می خواهید بنویسید.

شناختن رقبای حرفه ای از دیگر اصول محتوا نویسی

برای اینکه بدانید در چه فضایی قرار است فعالیت کنید، بهترین کار این است که رقیب های خود را به خوبی بشناسید تا بتوانید اوضاع کاری را مدیریت کنید. شناختن رقیب های شما و مطالعه کارهای آن ها زمان زیادی را از شما نمی گیرد ولی می تواند الگویی برای تولید محتوا و دیده شدن کارهای شما باشد. شما می توانید با مطالعه کامنت ها رضایت مخاطبانش را ببینید و با نقاط مثبت او آشنا شوید و آن را سر لوحه کار خود قرار دهید.

این مطلب را حتما بخوانید  طراحی فرآیند فروش برای رسیدن به موفقیت کسب و کار

انتخاب عنوان مناسب برای محتوا بر اساس اصول محتوا نویسی

وقتی می خواهید بر اساس اصول محتوا نویسی یک محتوای حرفه ای تولید کنید، اولین چیزی که مخاطب با آن مواجه می شود، عنوان متن شما است. عنوان متن باید کوتاه باشد و به طور خلاصه بیان کند که متن شما در چه موردی است. به عبارت دیگر عنوان متن مانند ویترین آن عمل می کند. در عنوان باید از کلید واژه ای که استفاده کرده اید هم بیان شود.

آشنایی با ابزارهای سیستم عامل و اینترنت

معمولاً اشخاصی که بر اساس اصول محتوا نویسی به تولید محتوا می پردازند، می توانند به راحتی با اکسل، ورد و پاورپوینت کار کنند. یکی از سیستم های مدیریت محتوا که امروزه بین همه محبوب و مشهور شده، وردپرس است. شما در این سیستم می توانید علاوه بر نگارش متن محتوای عکسی و ویدیویی نیز منتشر کنید.

برای تولید محتوای خود می توانید از ابزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ و یا ابزارهای مختلف گوگل و نرم افزارهای ویرایش صدا و تصویر استفاده کنید و محتوای جذاب تری را در اختیار مخاطب قرار دهید. این زمینه به زمان کافی و آموزش های متعددی نیاز دارد.

اصول محتوا نویسی حرفه ای

جست و جو برای پیدا کردن قالب محتوا

قالب محتوای شما برای جذب مخاطب باید به اندازه کافی جذاب و مخاطب پسند باشد و شما برای پیدا کردن چنین قالبی یا باید به اندازه کافی خلاق باشید و یا به اندازه کافی جست و جو کنید. شما می توانید با نگاهی پرسشگر به پدیده های اطراف خود نگاه کنید و از آن ها الهام بگیرید و آن ها را به محتوای نوشتاری و متنی یا صوتی و تصویری تبدیل کنید.

برای ایده گرفتن می توانید به جست و جو در گوگل بپردازید و در سایت های ایرانی و خارجی نمونه کارهای مشابه را مطالعه کنید. استخراج مطالب انگلیسی هم باعث می شود مخاطب فارسی یک مطلب کپی از شما دریافت نکند و هم مطالب دست اول را با مخاطب خود به اشتراک بگذارید و مطلبی را که منتشر می کنید را با اطمینان بیشتری منتشر کنید.

رعایت اخلاق حرفه ای در تولید محتوا

دنیای اینترنت و شبکه های مجازی با تمام جذابیت ها و کارایی مفیدی که دارند، این بدی را به همراه داشته اند که مطالعه کتاب کاهش پیدا کرده است. مردم برای اینکه به سرعت به جواب خود دست پیدا کنند، سریعا موتور جست و جوی خود را باز می کنند و به درست و غلط بودن مطلب فکر نمی کنند.

شما برای اینکه به صورت حرفه ای عمل کنید، باید قواعد و چهارچوب صحیح را رعایت کنید و هم مطالب درست را به مخاطب ارائه دهید. این کار به جذب مخاطب شما کمک می کند و دومین چیز این است مطالب شما از سایت دیگری کپی نشده باشد یا اگر کپی شده باشد، باید نام منبع اصلی ذکر شود.

از آنجایی که ورود به سایت شما منابع زمانی و حتی حجم اینترنت مخاطب را مصرف می کند، اصول اخلاقی محتوا نویسی ایجاب می کند که تمام تلاشتان را برای تولید یک محتوای جذاب کنید. سعی کنید مطلب شما دست اول و به روز و به دور از فریب باشد، تا مخاطب را دوباره به سایت شما برگرداند.

استفاده از لحن صمیمانه برای تولید محتوا

اشخاصی که با جست و جو در فضای مجازی به مطالب دلخواهشان دست پیدا می کنند، ساده ترین روش را انتخاب می کنند و برای دسترسی به یک سایت حتی ممکن است از نام اصلی خود نیز استفاده نکنند و بدون هیچ تکلفی به سایت ها و صفحه ها وارد می شوند و هر رفتاری را نشان می دهند، حتی اگر این رفتار در جامعه مرسوم نباشد.

برای اینکه بتوانید از بین افراد جامعه مخاطبانی را جذب کنید که به دنبال سادگی و بی تکلفی هستند، باید با لحنی دوستانه و صمیمی با آن ها ارتباط برقرار کنید تا بتوانید موفق شوید. در این بین از شما باید مثل دوستی رفتار کنید که می خواهد ارتباط ساده ای بر قرار کند و یا حتی خاطره ای تعریف کند و از اصطلاحاتی کمک بگیرد که در جامعه رواج پیدا کرده است.

طبقه بندی محتوا

مهم نیست که شما می خواهید در مورد چند موضوع مختلف بنویسید و یا مطلب خاصی مورد نظر شما است، برای رعایت کردن اصول محتوا نویسی کافی است، نظم خاصی را به مطالب دیداری، نوشتاری و گفتاری خود ببخشید. این کار باعث می شود اشخاصی که می خواهند از سایت شما که می تواند وردپرس هم باشد، دیدن کنند به سادگی به مطلب مورد نظر خود دست پیدا کنند. در متن خود کلید واژه کاربردی، هشتگ و برچسب قرار دهید تا به مخاطب برای جست و جوی آسان کمک کنید. این راحتی در دسترسی به مطالب باعث می شود که مخاطب دائما به سایت شما سر بزند.

تولید محتوا با اصول seo و smo

نگارش متن و یا آماده کردن یک محتوای صحیح دیداری یا شنیداری به تنهایی کافی نیست و برای اینکه محتوای شما جایگاه خوبی در موتورهای جست و جو داشته باشد، شما باید اصول محتوا نویسی بر اساس تکنیک های Seo را در آن استفاده کنید. این کار باعث می شود محتوای شما بین چند پیشنهاد اول گوگل قرار بگیرد و شانس بیشتری برای دیده شدن داشته باشد، زیرا مخاطب معمولا مطالب صفحه اول گوگل را می خواند. به این ترتیب زحمات شما از بین نخواهد رفت.

برای اینکه در صفحه اول قرار بگیرید، باید روش های مختلفی را استفاده کنید که توسط کارشناس ها تهیه شده اند و در صورتی که نتوانید آن ها را استفاده کنید، می توانند به شما کمک کنند. این اصول علاوه بر محتوا نویسی برای سایت ها برای تولید محتوا در شبکه های اجتماعی هم کاربرد دارد. برای دیده شدن در فضای مجازی به جای seo می توانید از Smo کمک بگیرید. این تکنیک شامل استفاده از هشتگ های مناسب است که باعث می شود که محتوای شما در صدر مطالب آن فضا قرار بگیرد.

سختی­ های تولید محتوا بر اساس اصول محتوا نویسی

قبول دارم که محتوا نویسی و تولید محتوا به طور کلی کار راحتی به نظر می رسد، زیرا حداقل امکانات را نیاز دارد و دور کاری است، اما وقتی شروع به این کار می کنید ممکن است دچار هراس و دلهره شوید. برای ماندن در این شغل باید روز به روز بیشتر بیاموزید و روز به روز بیشتر تلاش کنید. برای اینکه نباید حتی یک روز از مطالعه کردن و وب گردی دست بکشید. باید علاوه بر این مهارت ها مهارت های دیگری نیز بیاموزید تا همیشه بتوانید بهترین تولید محتوا را داشته باشید.