تستوسترون نوعی هورمون است که، توسط بدن مردان و زنان ساخته شده و در بلوغ و باروری نقش دارد. این هورمون میل جنسی را تحت تأثیر قرار می دهد. تستوسترون در مردان، در بیضه ها و در زنان، در تخمدان ها ساخته می شود. مردان نسبت به زنان سطوح بالاتری از تستوسترون را در بدن خود دارند. تستوسترون به شدت بر رشد بسیاری از ویژگی های مردانه تأثیر می گذارد و به افزایش حجم عضلانی، توده استخوانی، قدرت بدنی و میزان موهای بدن کمک می کند. سطح تستوسترون در بدن برای پاسخ به نیازها و البته به دلیل افزایش سن تغییر می کند و معمولاً در مردان ۳۰ سال و بالاتر کاهش می یابد. برای برخی از مردان، این سطوح می تواند بسیار پایین بیاید و عوارض ناخواسته ای ایجاد کند. در ادامه با ما همراه باشید تا روش های درمان کمبود تستوسترون در مردان را با هم بررسی کنیم.

روش های درمان کمبود تستوسترون در مردان

تغییرات خاصی در سبک زندگی وجود دارد، که به افزایش سطح تستوسترون در بدن کمک می کند. مردان می توانند ورزش های مقاومتی و کاهش وزن را در برنامه خود قرار دهند، تا سطح تستوسترون در بدن آن ها تغییر کند.

تحقیقات نشان می دهد که ورزش های مقاومتی مانند بلند کردن وزنه، با افزایش موقت سطح تستوسترون مرتبط است. با این حال، این افزایش‌ ها معمولاً در مردان جوان‌ تر بسیار بیشتر از مردان مسن تر است و به نظر نمی‌ رسد که سطح کلی تستوسترون با این روش تا حد زیادی افزایش یابد.

بیشتر ورزش‌ ها، به ویژه ورزش‌ های قلبی عروقی، می‌ توانند به کاهش کمک کنند، که حاصل آن افزایش سطح تستوسترون است. این روش برای افرادی که چاق هستند، بسیار کاربردی تر است.

درمان کمبود تستوسترون در مردان

تقویت کننده های تستوسترون

برخی از انواع مکمل های گیاهی به عنوان تقویت کننده تستوسترون شناخته شده اند. سازندگان این محصولات ادعا می کنند که مواد تشکیل دهنده این مکمل ها به افزایش سطح تستوسترون کمک می کنند، اما تحقیقات کافی برای اثربخشی آن ها وجود ندارد. البته این محصولات توسط سازمان غذا و دارو نظارت دقیقی ندارند و بهتر است که مراحل طبیعی بیشتری را برای درمان کمبود تستوسترون در مردان امتحان کنید.

غذای های خاص برای درمان کمبود تستوسترون در مردان

برخی از غذاها نقش مهمی در تعدیل سطح تستوسترون در بدن انسان ایفا می کنند. شما باید اطمینان پیدا کنید که غذاهایی که می خورید، غنی از روی و ویتامین D باشد. این نوع غذاها به بدن شما کمک می کند تا تستوسترون را در سطح نرمال نگه دارد. در ادامه هفت غذای افزایش دهنده تستوسترون آورده شده است که به شما در دریافت ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای حفظ سطح تستوسترون کمک می کند:

سیر برای درمان کمبود تستوسترون در مردان موثر است. نتایج مطالعه بر روی موش‌ هایی که با رژیم‌ های غذایی حاوی سیر یا ترکیبات موجود در سیر تغذیه شده بودند، نشان می دهد که پس از خوردن سیر افزایش سطح تستوسترون در بیضه‌ ها صورت می گیرد.

درمان کمبود تستوسترون در مردان

درمان جایگزینی کمبود تستوسترون در مردان

درمان جایگزینی تستوسترون برای کمک به افرادی است که سطوح تستوسترون در بدن آن ها غیرطبیعی است. این سطوح غیرطبیعی که معمولاً پایین است بر عملکردهای طبیعی بدن تأثیر می‌گذارد و باعث کاهش توده عضلانی و کاهش میل جنسی می شود.

این مطلب را حتما بخوانید  راز و رمز لاغری با سرکه سیب

برای این درمان این مشکل، معمولاً داروی تستوسترون تجویز می شود. این دارو به شکل قرص‌ های خوراکی، چسب‌ ها و ژل‌ هایی است که روی پوستتان می‌ زنید و یا مایعی است که به بدنتان تزریق می‌ کنید. نتیجه مصرف این داروها افزایش سطح کلی تستوسترون بدن و از بین بردن یا کاهش برخی از علائم تستوسترون پایین است.

تزریق تستوسترون

تزریق تستوسترون یکی از رایج ترین درمان های کمبود تستوسترون در مردان است که معمولاً توسط پزشک تجویز می شوند.

عوارض جانبی تستوسترون

اگر در حال درمان جایگزینی تستوسترون هستید، برای بررسی سطح تستوسترون و بررسی عوارض جانبی آن به آزمایش خون مکرر نیاز خواهید داشت که این آزمایش اغلب در صبح بین ساعت ۷:۰۰ صبح تا ۱۰:۰۰ صبح انجام می شود. برخی از عوارض جانبی درمان جایگزینی تستوسترون عبارت است از :

 • افزایش تعداد گلبول های قرمز خون
 • لخته شدن خون
 • آکنه
 • بزرگ شدن سینه

درمان کمبود تستوسترون در مردان

تعیین سطح تستوسترون

برای اینکه بدانیم سطح تستوسترون خیلی پایین است یا خیر، باید یک سطح نرمال ایجاد شود. این محدوده نرمال برای مردان است که بین ۱۹ سال تا ۳۹ سال دارند و چاق نیستند و برابر است با ۲۶۴ الی ۹۱۶ نانوگرم در دسی لیتر (ng/dL).

سطح تستوسترون در مردان معمولاً در سن ۱۹ سالگی به اوج خود می رسد. پس از ۳۰ سالگی، این سطح به طور طبیعی در همه مردان شروع به کاهش می کند. با این حال، برای برخی از مردان این سطح به طور غیر طبیعی پایین می‌ آیند. تقریباً ۴۰ درصد از مردان بالای ۴۵ سال سطح تستوسترون غیرطبیعی پایینی دارند و این سطوح غیرطبیعی پایین می تواند، علائمی ایجاد کند. علائم کاهش تستوسترون آزاردهنده است. برخی از علائمی که می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد شامل موارد زیر می باشد:

 • کاهش موهای بدن
 • کاهش توده عضلانی
 • میل جنسی کم
 • اختلال در نعوظ
 • رشد بافت سینه

اگر یک یا چند مورد از این علائم را تجربه می کنید و دلیل دیگری برای آن ها پیدا نکردید، با پزشک خود صحبت کنید و درمان کمبود تستوسترون در مردان را شروع کنید.

درمان کمبود تستوسترون در مردان

دلایل کمبود تستوسترون در مردان

دلایل کاهش سطح تستوسترون در مردان عبارتند از:

 • بلوغ تاخیری
 • آسیب بیضه (ناشی از ضربه، اعتیاد به الکل یا اوریون)
 • بیماری هیپوتالاموس
 • بیماری هیپوفیز
 • تومور غیر سرطانی هیپوفیز

بیماری های ژنتیکی نیز می توانند بر سطح تستوسترون تأثیر بگذارند، که عبارتند از:

 • سندرم کلاین فلتر
 • سندرم کالمن
 • دیستروفی میوتونیک

جمع بندی

سطح تستوسترون در مردان با افزایش سن به طور طبیعی کمی کاهش می یابد. با این حال، در برخی از مردان، تستوسترون به حدی کاهش پیدا می کند و باعث علائم ناخواسته می شود. خوشبختانه درمان کمبود تستوسترون در مردان وجود دارد و ابتدا پزشک سطح تستوسترون پایین را با یک یا چند آزمایش خون تأیید می کند. پزشک همچنین ممکن است آزمایش‌ های دیگری را برای کمک به تعیین اینکه چه چیزی باعث کاهش تستوسترون شما می‌شود، انجام دهد.

برای زنان، سطوح تستوسترون بیش از حد بالا نگران کننده تر است. علائم تستوسترون بالا در زنان ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.