کتاب کیمیاگر را می توان استعاره ای از زندگی توصیف کرد. نکته جالب این کتاب این است که نشان می دهد چگونه رویاها می توانند زندگی یک فرد را شکل بدهند. در بین مردم یک تناقض وجود دارد و این تناقض این است که مردم سبک های زندگی دیگر را بهتر از سبک زندگی خود می دانند و در نتیجه تلاش می کنند تا زندگی متعلق به فرهنگ های مختلف را به دست آورند و از طریق آن زندگی هایشان دگرگون شود. در ادامه با ما همراه باشید تا نقد و بررسی کتاب کیمیاگر اثر پائولو کوئیلو و ویژگی‌ های شخصیت‌ های اصلی و مضامین انتقادی این رمان بپردازیم.

نقد و بررسی شخصیت اصلی کتاب کیمیاگر

رویاها را می توان به عنوان نیروهای محرک پشت زندگی یک فرد دانست، زیرا آرزوهایی را ایجاد می کند که سرنوشت فرد را شکل می دهد و از طریق همین رویاها، سرنوشت تعیین کننده اتفاقات در طول زندگی فرد نخواهد بود. سانتیاگو، یک چوپان جوان، شخصیت اصلی داستان کیمیاگر، توسط پائولو کوئیلو تا حدی به عنوان یک قاتل رویا به تصویر کشیده شده است.

همانطور که از خلاصه مشخص است، او بارها و بارها خوابی می بیند که او را آزار می دهد و او را به دنبال هدفی سوق می دهد و در نتیجه با محصور کردن او در داستان می خواهد به آن رویا برسد. سانتیاگو درس‌ های ساده‌ ای از زندگی می‌ گیرد، یعنی باور به نشانه‌هایی که فرد در زندگی به دست می‌آورد، حتی اگر فقط از طریق رویاها باشد و آنها تا رسیدن دنبال می کند. تلاقی فرهنگ ها او را به دنبال اهدافش سوق می دهد، که در نهایت به آن می رسد.

نقد و بررسی کتاب کیمیاگر

شروع ماجرای سفر

در این قسمت از نقد و بررسی کتاب کیمیاگر سانتیاگو، راهی می شود تا به دنبال گنج پنهانی در مصر بگردد. میل به گنج او را وادار می کند که از بسیاری از کشورها و حتی از صحرای وسیعی عبور کند، جایی که با شخصیت های مختلف، هم فریبکار و هم راستگو، که زندگی او را شکل می دهند، ملاقات می کند. با یک روحیه قدردانی، سانتیاگو از نصیحتی که در داستان به شده بود، قدردانی کرد، که او را به کسب گنجی که در جستجوی آن بود، سوق داد.

مثلاً به پیرمرد سهمی از گوسفندانش یعنی یک دهم گله اش را می دهد و قول می دهد که یک دهم گنجش را به پیرزن بدهد. بنابراین، نویسنده به قدردانی از کسانی که ما را در تلاش برای به دست آوردن گنجینه های مختلف در زندگی یاری می کنند، اهمیت می دهد.

سفری طولانی با ملاقات های جالب

پسر ۱۶ ساله از طریق تجربیات سختی که با آن روبرو می شود، ارزش هایی مثل قوی بودن، صبور بودن و پیگیر بودن و فردی سخت کوش بودن را می آموزد و صرف نظر از ناکامی هایی که در این مسیر با آن مواجه می شود، تسلیم نمی شود. میل و اصرار او برای دنبال کردن رویایش باعث شد تا خواسته های قلبی خود را برآورده کند. پیروی از یک رویا گاهی اوقات می تواند بسیار سخت و پرهزینه به نظر برسد، اما عزم در آن همه چیز را در مورد اعتقادی که فرد دارد، به او نشان می دهد.

نقد و بررسی کتاب کیمیاگر نشان می دهد که پسر داستان توسط کوئیلو به عنوان شخصیتی متواضع و شجاع به تصویر کشیده شده است. پادشاه به او می گوید که وقتی چیزی را می خواهد، جهان همیشه برای کمک به او و برای رسیدن به آن راه را هموار می کند و حالا که می خواهد گنج را بدست آورد، تا زمانی که آماده رویارویی با چالش ها باشد، آن را به دست خواهد آورد.

نقد و بررسی کتاب کیمیاگر

نقد و بررسی شخصیت سانتیاگو در کتاب کیمیاگر

سانتیاگو از هر فرصتی که برایش پیش می‌ آید استفاده می‌کند و مشکلات زیادی را می‌ بلعد که در مسیر رسیدن به گنج با آن‌ ها مواجه می‌ شود. او به سختی برای سرنوشت خود تلاش کرد، زیرا هیچ مشکلی برای او بزرگ نبود. با این موضوع متوجه می شویم که رویا دیدن یک چیز است و دنبال کردن آن رویا چیز دیگری است.

این مطلب را حتما بخوانید  معرفی کتاب ملت عشق اثر الیف شافاک

در داستان، به سطحی هموار رسیده‌ایم که در آن آزادی انتخاب بین کاری که می‌ خواهد انجام دهد باید در آغوش گرفته شود و فضایی برای آن فراهم شود. آزادی توانایی فرد برای انجام کاری است که دوست دارد و این مستلزم پیروی از قلب است.

از این طریق، فرد می‌ تواند از ظرفیت‌ های خود بهره‌ برداری کند و کاری انجام دهد که خودشکوفایی به همره داشته باشد، اگر مجبور شود کاری را انجام دهد که سرنوشت او را به شیوه‌ ای اجباری دیکته کند، نتایج نهایی همیشه تلخ خواهد بود. پسر سفر به دور دنیا را انتخاب می کند، زیرا این دعوت درونی او غیر از تحصیل الهیات و کشیش شدن است. او از زندگی ماجراجویی و سفر به مکان های جدید لذت می برد.

نگرش کوئیلو به موضوع اصلی

چالش‌ هایی که انطباق با فرهنگ جدید با آن روبه‌ رو می‌ شود، گاهی اوقات می‌ تواند بیش از حد تحمل شود، اما فرد چقدر برای تحمل چالش‌ های ناشی از آن آماده است؟ در عین حال، تبدیل کردن یک رویا به واقعیت می‌ تواند، سخت باشد، اما برای رسیدن به آن رویا چقدر پایدار بوذ؟ بنابراین، شخص باید خود را به وسایل ارتباطی با رویایش مجهز کنند، که قطعاً وسیله ای است که فرد را قادر می سازد به سرنوشت خود برسد.

فرد فضایی برای ابراز وجود خواهد داشت، در نتیجه اشخاص از یکدیگر قدردانی می کند و همچنین در صورت امکان با احساسات یکدیگر مصالحه می کند، به این ترتیب لذت یادگیری وارد عمل می شود. با توجه به نقد و بررسی کتاب کیمیاگر هنگامی که یک رویا شکل گرفت، آنگاه عزم و استقامتی که در تحقق آن به کار می‌ رود، تعیین می‌ کند که آیا این رویا سرنوشت یک فرد خواهد بود یا خیر و یا این همان چیزی است که بین دو سرنوشت تفاوت ایجاد می‌ کند.

اگرچه سانتیاگو از سرنوشت خود مطمئن نیست، اما بدون توجه به چالش ها برای به دست آوردن آن تلاش می کند، و تجربیات زندگی او نشان می دهد که همه برای رسیدن به موفقیت باید سخت تلاش کنند، باید برای چیزهای خوب زندگی تلاش کنند. این کار به سادگی به مردم انگیزه می دهد که برای رسیدن به اهدافشان تلاش کنند. برای اینکه یک نفر رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کند، قرار نیست فقط یکجا بنشیند و منتظر بمانند تا رویاها از جایی برسند، بلکه باید ریسک کند. یعنی فدا کردن چیزهای خوب در زندگی برای دستیابی به چیزهای بهتر.

نقد و بررسی کتاب کیمیاگر

نتیجه

همانطور که از نقد و بررسی کتاب کیمیاگر مشخص است، پائولو کوئلیو صرفاً قصد دارد توجه ما را به این نکته جلب کند که اگر کسی رویا و آرزوی چیزی داشته باشد، باید در مورد آن پافشاری کند و به اندازه کافی صبور باشد، ممکن است با خسته شدن در آن فرصت، فرصت را از دست بدهد، یا اینکه لحظه آخر و خیلی سریع تسلیم شوید و بعد از اینکه دیگری به ثمره رنج طولانی ما دست یافت، میوه ها را ببینید. درست مانند سانتیاگو، آرزوهای فرد می تواند هم در اشیاء مادی و هم در تجربیات زندگی باشد، همانطور که در مورد سانتیاگو، سفر او به اهرام مصر در گنجینه او قرار گرفت. به شما پیشنهاد می کنیم برای اینکه نشانه های خود را پیدا کنید از خواندن این کتاب و کتاب جادوی فکر بزرگ غافل نشوید.