آگاهی زیادی از این واقعیت وجود دارد که قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند باعث سرطان پوست شود و به همین دلیل مردم در مورد گذراندن زمان زیر نور مستقیم خورشید، کمی محتاطانه عمل می کنند. با این حال، همانطور که مردم اهمیت زیادی به این موضوع می دهند که خود را در برابر آفتاب بیش از حد محافظت کنند، باید مطمئن شوند که به اندازه از فواید نور خورشید برای سلامتی خود استفاده می کنند. استفاده متعادل از نور خورشید و تعادل یافتن نسبت به در معرض نور خورشید قرار گرفتن، به افراد کمک می کند تا سطوح بهینه ویتامین D بدن خود را حفظ کنند و از مزایای یک روز آفتابی لذت ببرند، اما در معرض خطر قرار نگیرند.

در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد فواید مختلف نور خورشید برای سلامتی بررسی بیشتری انجام دهیم.

فواید نور خورشید برای سلامتی بدن

از بین تمام فوایدی که نور خورشید برای سلامتی دارد، شروع فرآیند تولید ویتامین D در بدن، شناخته شده ترین فایده آن است. هنگامی که اشعه UVB به پوست انسان برخورد می کند، با منبع پروتئین ۷-DHC موجود در بدن تعامل کرده و ویتامین D3 تولید می کند. افراد می توانند ویتامین D را از رژیم غذایی و مکمل های غذایی دریافت کنند، اما نور خورشید منبع مهمی از این ماده مغذی و ضروری است. ویتامین D برای انجام فرآیندهای بیولوژیکی کلیدی در بدن ضروری است. از مزایای ویتامین D کافی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود استخوان های سالم
 • مدیریت سطح کلسیم
 • کاهش التهاب
 • حمایت از سیستم ایمنی و متابولیسم گلوکز

علاوه بر موارد بالا محققان معتقدند که بین قرار گرفتن در معرض نور خورشید و کاهش سطح فشار خون و کاهش میزان مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی عروقی ارتباطی وجود دارد، همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث می شود که پوست ذخایر اکسیدهای نیتروژن را آزاد کند، که نتیجه آن گشاد شدن شریان ها، کاهش فشار خون و کاهش تأثیر سندرم متابولیک می شود.

بر اساس تحقیقات دیگر، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بدن را از بیماری های زیر محافظت کند:

 • دیابت نوع ۱
 • مولتیپل اسکلروزیس (MS)
 • انواع مختلفی از سرطان، از جمله سرطان روده بزرگ، سینه و پروستات و لنفوم غیر هوچکین

همچنین خورشید باعث خواب بهتر می شود و با تنظیم سطح سروتونین و ملاتونین، ریتم شبانه روزی افراد را تنظیم می کند. برای آشنایی با اختلال خواب جت لگ و بی خوابی های آریتمی می توانید به مجله اینترنت چک سری بزنید.

فواید نور خورشید

فواید نور خورشید در سلامت روان

قرار گرفتن در زیر نور خورشید احساس خوبی در افراد ایجاد می کند و دلایل علمی زیادی برای این تأثیر وجود دارد. یکی از این موارد این است که UVB باعث می شود پوست انسان بتا اندورفین که هورمون کاهش درد است، بیشتر تولید شود. مزایای دیگر آن عبارتند از:

 • ارتقاء احساس رفاه و بهبود خلق و خو
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • تسکین درد
 • ایجاد آرامش
 • کمک به بهبود زخم ها
 • احساس هوشیاری بیشتر
 • افزایش رضایت شغلی، زمانی که محل کار فرد نورگیر است
 • کاهش افسردگی

چرا برخی کمبود نور خورشید را بد می دانند؟

روزهایی که آفتاب نمی تابد برای بسیاری از مردم سخت می گذرد، اما برخی افراد بدون در نظر گرفتن مزایای سلامت روان، نور خورشید را چالش برانگیزتر از برخی دیگر می دانند. مؤسسه ملی سلامت روانی می گوید که ویژگی های زیر افراد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی و اختلال عاطفی فصلی (SAD) قرار می دهد:

 • داشتن یک عضو خانواده که SAD را تجربه کرده است
 • سابقه افسردگی، اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)
 • اضطراب یا سایر اختلالات روانی
 • زندگی دور از خط استوا
این مطلب را حتما بخوانید  معرفی بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال

همچنین قابل ذکر است که از هر ۵ نفر مبتلا به افسردگی و اختلال عاطفی فصلی ۴ نفر زن هستند.

فواید نور خورشید

 

افسردگی و SAD و فواید نور خورشید در درمان آن

همانطور که گفته شد SAD نوع خاصی از افسردگی است. علائم این بیماری زمانی که روزها کوتاهتر می شوند، ایجاد یا بدتر می شوند و با طولانی شدن روزها بهبود می یابند. یعنی در نیمکره شمالی، افراد مبتلا به SAD شدیدترین علائم را در ژانویه و فوریه تجربه خواهند کرد. محققان می گویند که ۱٫۵ الی ۹ درصد از مردم در ایالات متحده ممکن است SAD داشته باشند. SAD یک بیماری قابل تشخیص است که می تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت روان افراد داشته باشد.

مانند سایر اشکال افسردگی، SAD با توانایی افراد برای زندگی روزمره تداخل می کند و باعث ایجاد خلق و خوی ضعیف می شود که اگر به آن رسیدگی نشود، غیرقابل حل خواهد شد. فرد مبتلا به افسردگی و اختلالات عاطفی فصلی، توانایی لذت بردن از فعالیت هایی را که زمانی دوست داشت را از دست می دهد، در فکر کردن مشکل دارد یا احساس بی ارزشی می کنند. همچنین این افراد ممکن است متوجه تغییراتی در عادات خواب و خوراک خود شوند.

درمان افسردگی و SAD

SAD و افسردگی هر دو قابل درمان هستند. دارو برای درمان هر دو موثر است ولی برخی از اشخاص ترجیح می دهند از فواید سلامتی نور خورشید استفاده کنند. این فواید به افراد امکان می‌ دهد راه‌ های دیگری برای دسترسی به سلامتی پیدا کنند، که شامل افرادی می شود که:

 • در بخش‌ هایی از جهان زندگی می‌ کنند که در آن‌ تفاوت قابل‌ توجهی بین ساعات روشن روز در فصل های مختلف وجود دارد.
 • در مشاغلی کار می کنند که برای مدت طولانی زیر نور خورشید نمی روند.
 • به دلایل خاص باید قرار گرفتن در معرض نور طبیعی خورشید را محدود کنند.

نور درمانی یک درمان استاندارد برای SAD است و می تواند جایگزین موثری برای نور خورشید باشد. رژیم‌ های نور درمانی که تحت نظارت متخصص پزشکی انجام می‌ شوند، از افراد می‌ خواهد که هر روز مدت زمان مقرری را در مقابل جعبه‌ های نوری بسیار روشن و مخصوص بنشینند. سلامت روان آمریکا گزارش می دهد که نور درمانی در ۸۵ درصد موارد مفید است.

داروهای ضد افسردگی نیز می توانند برای افراد مبتلا به SAD مفید باشند. برخی از تحقیقات نشان می دهد که افزایش مصرف ویتامین D می تواند علائم SAD را در برخی موارد کاهش دهد. افرادی که رژیم غذایی یا سبک زندگی آن ها باعث اختلال در تولید این ویتامین می شود، می توانند آن را به شکل قرص مکمل مصرف کنند.

تنظیم سطح نور و مصرف ویتامین D تنها راه حل موجود نیست. مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به SAD می توانند به همان اندازه که از نور درمانی می توانند از درمان شناختی رفتاری بهره ببرند.

فواید نور خورشید

جمع بندی

نور خورشید برای سلامتی و رفاه انسان ضروری است. فواید نور خورشید برای سلامتی شامل تولید ویتامین D، حمایت از سلامت استخوان، کاهش فشار خون، پیشگیری از بیماری و ارتقای سلامت روان است. برای برخی افراد کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید، که در زمستان ها رخ می دهد، می تواند منجر به چالش مهم سلامت روان SAD که نوعی افسردگی است، شود. SAD که ناشی از کاهش سروتونین  است، با نور درمانی، دارو درمانی، گفتگو درمانی و حتی ویتامین D قابل درمان است.