در عصر تکنولوژی و فراگیری اینترنت یکی از چیزهایی که در بین مردم محبوب شده، بازی های آنلاین است. بازی های آنلاین جذابیت بسیار زیادی دارد، اما باید بدانیم بهترین اینترنت برای بازی آنلاین کدام است و با چه کیفیتی از اینترنت باید بازی کنیم. در واقع بالا رفتن کیفیت اینترنت کسب و کارهایی از طریق بازی های استریم در شبکه های اجتماعی از جمله یوتیوب به وجود آورد.

با تمام جذابیت هایی که بازی های آنلاین برای گیمرها دارد، اما در ایران این نوع بازی ها همیشه دردسرهایی هم با خود به همراه داشته که علاوه بر فیلترینگ ها و تحریم ها، کیفیت کم اینترنت را هم می توان به ان اضافه کرد. به همین دلیل است که در ادامه می خواهیم در ارتباط با سرعت اینترنت و کیفیت اینترنتی که یک گیمر برای بازی خود به آن احتیاج دارد، بررسی هایی را انجام دهیم. این بررسی به گیمر کمک می کند تا بر خلاف هزینه بالایی که می پردازد، اینترنتی را تهیه کند که دارای کیفیت مطلوب و رضایت بخش باشد.

مهم ترین ویژگی برای انتخاب بهترین اینترنت برای بازی آنلاین

برای اینکه گیمر بتواند اینترنت مناسبی را انتخاب کند که در هنگام بازی برای او مشکلی ایجاد نکند، باید به چند ویژگی به طور همزمان دقت کند. در ادامه این ویژگی ها را با هم بررسی می کنیم تا بتوانیم به کیفیت بازی آنلاین شما کمک کنیم :

مشخصات پینگ (Ping ) و لتنسی (Latency) بهترین اینترنت برای بازی آنلاین

دو عاملی که باعث تاثیر مستقیم روی سرعت اینترنت می شود، پینگ و لتنسی است، که در حالی که تفاوت زیادی با هم دارند اما مفهومی شبیه به هم را به ما می رسانند. پایین بودن پینگ (Ping ) و لتنسی (Latency) و قرا داشتن آن ها در کمترین میزان نشان دهنده مطلوب بودن کیفیت اینترنت است.

پینگ در واقع یک فاصله زمانی برای ارسال مجموعه داده ها بوده و لتنسی همان زمان تاخیر و یا زمانی است که برای رسیدن یک داده از دستگاه فرستنده به دستگاه گیرنده صرف می شود. سرعت انتقال نیز شامل مدت زمانی می شود که اطلاعات در حال ارسال شدن می باشد. پس با همه این مواردی که گفته شد بهتر است، زمان تاخیر کمتر باشد تا سرویس دریافتی شما کیفیت بالاتری داشته باشد و سرعت اینترنتی که برای بازی آنلاین استفاده می کنید، بیشتر باشد.

بهترین اینترنت برای بازی آنلاین

پکت و پکت لاس مناسب اینترنت بازی آنلاین

پکت Packet در واقع فرآیند بازگشت داده از مبدا به مقصد بوده و واحد ان میلی بر ثانیه است. تمامی سیستم های کامپیوتری و گوشی های هوشمند و حتی کنسول ها دائماً در حال ارسال بسته های داده ای یا پکت به سمت مقصد هستند. پس از اینکه در مقصد این بسته ها دریافت شد، مجدد بسته ای برای کنسول، سیستم کامپیوتری یا گوشی هوشمند شما ارسال می شود. این عملیات در یک واحد زمان پینگ اتفاق می افتد.

پکت لاس نیز مجموعه داده هایی است که بین مبدا و مقصد و به کمک شبکه دریافت و ارسال می شود، اما از دست می رود و به اصلاح لاست می شود. در این زمان می گوییم بسته داده در زمان شروع ارسال یا پایان آن با اختلال مواجه شده و بخشی از خود را از دست داده است. برای گیمرها و در حین بازی پکت لاس را با درصد محاسبه می کنند. پکت لاس بالا به معنی کیفیت پایین اینترنت است. برای مثال شما تاثیرپکت لاس در بازی را زمانی حس می کنید که در حال دویدن به سمت مسیر هستید و بدون دلیل چند متر به عقب باز می گردید و این مراحل مدام تکرار می شود.

سرعت متقارن

وقتی قرار است بهترین اینترنت برای بازی آنلاین را انتخاب کنید، باید به سرعت متقارن هم توجه داشته باشید. سرعت متقارن همان سرعت آپلود و دانلود برابر است. سرعت متقارن به این دلیل دارای اهمیت زیادی است که در بازی های آنلاین داده ها هم زمان ارسال و دریافت می شوند و هرچه این سرعت بیشتر باشد، بازی روان تر و بدون تاخیر انجام می شود.

ضریب اشتراک بهترین اینترنت برای بازی آنلاین

معمولا وقتی می خواهید یک اشتراک اینترنت خرید کنید، ممکن است شرکت های ارائه دهنده سرویس اینترنت به ضریب اشتراک یا Contention ratio توجه نکند. ضریب اشتراک در واقع تعداد کاربرانی است که از یک پهنای باند به طور همزمان استفاده می کنند. اگر این تعداد زیاد باشد، سرعت اینترنت کم شده و در ارسال اطلاعات تاخیر به وجود می آید. راه حل این است که کاربر یک پهنای باند اختصاصی خریداری کند، زیرا این موضوع در مورد پهنای باند اختصاصی وجود ندارد،‌ زیرا تمامی پهنای باند خریداری شده، به مشترک تخصیص داده می‌شود.

بهترین اینترنت برای بازی آنلاین

روش بررسی پینگ اینترنت

همانطور که گفته شد یکی از مواردی که در کیفیت بهترین اینترنت برای بازی آنلاین تاثیر گذار است، پینگ است. برای اینکه میزان پینگ اینترنت خود را بدانیم کافی است مراحل زیر را به دقت انجام دهیم :

 1. ابتدا کلید ویندوز و R را با هم فشار دهید.
 2. عبارت cmd را تایپ می کنید.
 3. ENTER را فشار دهید تا پنجره Command Prompt باز شود.
 4. عبارت ping 8.8.8.8 را تایپ کنید و باز کلید ENTER را فشار دهید.

در نتیجه یک عدد به شما نمایش داده می شود که میزان پینگ اینترنت شما برای اتصال به سایت گوگل است. البته این عدد ممکن است در بازی های مختلف مقداری متفاوت باشد. همچنین این موضوع را مد نظر داشته باشید که به هر میزانی که از سرور دورتر باشید، زمان بیشتری صرف ارسال و دریافت بسته ها می شود. برای مثال در بازی آنلاین اگر شانسی برای انتخاب سرور داشتید، بهتر است سرور خاورمیانه را انتخاب کنید، زیرا پینگ آن کمتر از سرور های دیگر می باشد.

البته زمانی که شما بخواهید به کمک سرویس های تغییر IP یا DNS فیلترینگ را دور بزنید، اگر از ابزار دستی کمک نگیرید، پینگ شما یک رقم نجومی خواهد شد. توجه داشته باشید میزان پینگ بهترین اینترنت برای بازی آنلاین ۲۰ میلی ثانیه است که در ایران دست یابی به آن غیر ممکن است، زیرا پینگ اینترنت معمولی بین ۸۰ الی ۱۲۰ میلی ثانیه است. در ایران این موضوع مشکلات زیادی را برای گیمرها به همراه داشته است و برای مثال در یک بازی شوتر، پینگ زیاد باعث لگ یا همان گیر کردن زمان شلیک تیر می شود، همچنین افت فریم را به همراه دارد. این سرعت پایین نشان می دهد که شما نسبت به حریف ضعیف تر می باشید.

این مطلب را حتما بخوانید  تست سرعت اینترنت

پهنای باند در بهترین اینترنت برای بازی آنلاین

با وجود اینکه برای انجام بازی های اینترنتی و آنلاین پهنای باند و یا سرعت بالا اهمیت کمتری دارد. با این وجود بر اساس یک قانون کلی هرچه بیشتر باشد، بهتر است و در مورد سرعت اینترنت برای بازی آنلاین، بهتر است با اینترنتی پر سرعت بازی کنیم تا از اینترنت کم سرعت استفاده کنیم. البته بد نیست به پایدار بودن شبکه و تداوم جریان اطلاعات نیز توجه شود. در ادامه روش هایی را به شما خواهیم گفت که به کمک آن ها سرعت اینترنت شما افزایش می یابد :

 • تمامی دستگاه های متصل به روتر یا مودم را به جز دستگاه مورد نظر قطع کنید.
 • برای بهبود اینترنت بازی آنلاین از اتصال کابل کمک بگیرید.
 • اگر دستگاه مورد استفاده بی سیم باشد فاطله روتر یا مودم را با کنسول و یا کامپیوتر به حداقل برسانید.
 • اگر بیشتر از ۵ سال است که از مودم یا روتر استفاده می کنید، مودم و روتر تان را تعویض یا آپدیت کنید.
وسیله بازی حداکثر نرخ پینگ حداقل سرعت دانلود حداقل سرعت آپلود حداقل سرعت اینترنت خانگی
کامپیوتر ۱۰۰ میلی ثانیه ۳-۶ مگ ۲ مگ ۴۰-۶۰ مگ
Xbox One ۱۵۰ میلی ثانیه ۳ مگ ۱ مگ ۴۰ مگ
Play Station 4 ۱۵۰ میلی ثانیه ۳ مگ ۱ مگ ۴۰ مگ
Nintendo Switch ۱۵۰ میلی ثانیه ۳ مگ ۱ مگ ۴۰ مگ
Nintendo Wii U ۱۵۰ میلی ثانیه ۲ مگ ۱ مگ ۲۵ مگ

اینترنت موبایل یا اینترنت ثابت برای بازی کردن

در ایران به طور میانگین سرعت اینترنت همراه یا موبایلی از انترنت ADSL بالاتر است. البته اینترنت همراه نیز بدون مشکل نیست. یکی از مشکلات اینترنت همراه عدم ثبات وضعیت آن است. یعنی ممکن است پینگ اینترنت در طول بازی تغییر کند، که در اینترنت ADSL  این موضوع کمتر دیده می شود. البته در اینترنت های موبایلی می توان با پشتیبانی اپراتور تماس گرفت و درخواست اینترنت گیمینگ داد. البته پیشنهاد من به شما این است که از سرویس های جدید تر مانند VDSL و فیبر نوری، Point-to-Point یا TD-LTE استفاده کنید. برای دریافت این سرویس ها باید بررسی شود که شما در محدوده قرار دارید یا خیر، زیرا این سرویس ها در همه نقاط ایران قرار ندارد.

برای اینکه از پینگ پایین و مناسب یک اینترنت مطلع شوید، بهتر است میزان آن را در ساعات اوج مصرف اندازه گیری کنید، همچنین برای خرید یک اینترنت مناسب برای بازی آنلاین، حتما باید به استریم آن توجه کنید. استریم در واقع جریان اینترنت از یک نقطه به نقطه دیگر است. اخیراً نیاز به جریان سازی بیشتر شده است، زیرا استریمینگ نیز روز به روز افزایش پیدا می کند.

نکته مهم برای انتخاب بهترین اینترنت برای بازی آنلاین

وقتی می خواهید بازی های آنلاین انجام دهید، بهتر است از اینترنت هایی مثل اینترنت ۳G ، ۴G یا TD-LTE استفاده نکنید. دلیل این موضوع این است که اینترنت ۳G ، ۴G یا TD-LTE پینگ مشخصی را در قرارداد به گیمر ها اعلام نمی کند و در ساعات مختلف ممکن است پینک بازی شما متفاوت باشد. این موضوع باعث می شود شما در بعضی از ساعت ها بازی خوبی داشته باشید و در  بعضی از ساعت ها بازی شما بسیار بد باشد. البته اینترنت های ۳G ، ۴G یا TD-LTEبرای استفاده معمولی حتی استریم موزیک ویدیو سرعت اینترنت مناسبی دارد، امابرای گیمر های حرفه ای مناسب نمی باشند.

بهترین اینترنت برای بازی آنلاین

استفاده از اینترنت تک نت برای بازی های آنلاین

اگر بخواهیم در مورد تمام مواردی که از ابتدا گفتیم با یک جمله نتیجه گیری کنیم، باید بگوییم انتخاب بهترین اینترنت برای بازی آنلاین تاثیر زیادی روی بازی دارد. این اینترنت باید دارای مشخصاتی همچون پینگ پایین، لتنسی پایین و حجم قابل توجهی از اینترنت باشد. همه این مشخصات را می توان در هر اینترنتی با سرعت بالاتر از ۵۱۲ کیلوبایت بر ثانیه (معادل ۴ مگابیت در ثانیه) پیدا کرد. البته عوامل دیگر را با تست اینترنت در محل می توانید به دست آورید.

البته در این رستا می توانید از نرم افزارهای بهبود پینگ نیز استفاده کنید و یا اینکه با استفاده از اتصال LAN به‌ جای WiFi پکت لاس را کاهش دهید و یا با نصف نرم افزارهای محدود کننده سرعت اینترنت، پهنای باند مشخصی به بازی‌ ها بدهید و از تداخل استفاده افراد دیگر در خانه از اینترنت جلوگیری کنید.

در این میان سرویس دهنده های خوبی همچون شرکت مهندسی حسابگر پرداز که با نام تجاری تک نت خود را معرفی کرده است با پشتیبانی تخصصی و ارائه پهنای باند اختصاصی در ساعات مختلف شبانه روز و در نظر داشتن آپدیت‌ های فراوان بازی‌ های ویدیویی به کاربران کمک می کند که با پینگ و تاخیر حداقل به بازی بپردازند.

مشخصات کلی سرویس اینترنت گیمینگ تک‌ نت

 • پایداری مناسب
 • تضمین حداقل سرعت
 • کیفیت و پشتیبانی ویژه
 • راه اندازی و نصب سریع
 • پوشش‌ دهی در سراسر کشور
 • تست و بررسی رایگان قبل از خرید، متناسب با محل سکونت شما

امیدواریم با کمک این راهنما بتوانید اینترنت گیمینگ مناسبی را خریداری کنید و از بازی آنلاین خود نهایت استفاده را ببرید. شما می توانید تجربه خود را در بخش نظرها با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.