اگر نمی خواهید وقت خود را تلف کنید و می‌ خواهید زمان و انرژی لازم برای یادگیری زبان‌ های برنامه‌ نویسی جدید را کنار بگذارید و بدون شک می‌ خواهید مطمئن شوید که زبان‌ هایی را که انتخاب می‌ کنید، پرتقاضاترین و بهترین زبان های برنامه نویسی برای سال ۲۰۲۲ در بازار هستند.

به هر حال، اگر می‌خواهید حرفه‌ ای در توسعه نرم‌ افزار شروع کنید و یا در این حرفه پیشرفت کنید)، باید در صدر کلاس باشید. باید بدانید که کدام زبان های برنامه نویسی محبوب هستند، کدام یک مفید هستند و کدام یک در بازار به روز هستند و سپس خودتان را برای یادگیری آنها آماده کنید.

نگران نباشید؛ ما قبلاً کارهای بزرگی را برای شما انجام داده‌ایم، و داده‌های توسعه‌ دهندگان و بازارهای چند سال گذشته را بررسی کرده‌ ایم تا روندها را شناسایی کرده و نتیجه‌گیری کنیم که به شما کمک کند برای آموزش برنامه‌ نویسی خود برنامه‌ ریزی کنید. در این مقاله، ۱۱ زبان برنامه نویسی مورد تقاضا را به شما معرفی می کنیم و نکاتی را در مورد نحوه یادگیری آنها به شما آموزش می دهیم.

اما قبل از شروع، بیایید در وهله اول نحوه ساخت این لیست را مرور کنیم. وقتی تلاش کردیم تا بفهمیم پرتقاضاترین زبان های برنامه نویسی برای سال ۲۰۲۲ ممکن است کدام باشند، دو سوال تحقیقاتی اولیه داشتیم:

 • کدام زبان ها در حال حاضر مورد تقاضا هستند؟
 • کدام یک در حال افزایش محبوبیت هستند و به زودی مورد تقاضا خواهند بود؟

کدام زبان ها در حال حاضر مورد تقاضا هستند؟

احتمالاً می توانید دلیل جواب سوال اول ما را حدس بزنید. در حالی که دنبال کردن گرایش‌ ها همیشه بهترین راه برای تعیین اولویت‌ بندی زبان‌ها نیست، محبوبیت یک زبان می‌ تواند نشان‌ دهنده برجستگی آن در بازار باشد. در اینجا یک قانون کلی برای وجود دارد، هر چه یک زبان بیشتر مورد استفاده یا رایج باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که یک توسعه دهنده در محل کار با آن مقابله کند.

در مرحله بعد، ما در نظر گرفتیم که کدام مهارت ها برای تبدیل شدن به محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در بازار هستند. برای انجام این کار، نظرسنجی‌ های توسعه‌ دهنده استک اورفلو را در دو سال گذشته بررسی کردیم و بر روی موارد زیر تمرکز کردیم:

 • زبان هایی که توسعه دهندگان گزارش می دهند، از آنها استفاده می کنند و می خواهند به استفاده از آنها ادامه دهند.
 • زبان هایی که توسعه دهندگان هنوز از آنها استفاده نمی کنند، اما علاقه مند به استفاده از آنها هستند.

بهترین زبان های برنامه نویسی

کدام یک در دسته بهترین زبان های برنامه نویسی قرار خواهند گرفت ؟

با نگاهی به این روندها، هدف ما این بود که درک بهتری از این که کدام زبان ها در سال های آینده محبوب خواهند شد به دست آوریم.

ما متوجه شدیم که راست، پیتون و تایپ اسکریپت همگی در صدر فهرست استک اورفلو برای محبوب‌ ترین زبان‌ ها در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بوده‌ اند و تنها با تغییرات جزئی در طول سال‌ ها همین لیست مشاهده شده است. به طور مشابه، پایتون، جاوا اسکریپت و گو در هر دو سال در سه فهرست برتر استک دنبال شده اند. با توجه به شیوع آنها در ذهن توسعه دهندگان، احتمال افزایش محبوبیت این پنج زبان زیاد است، بنابراین ارزش گنجاندن در لیست ما را دارد.

با این حال، جایی که ما هر زبان را رتبه بندی کردیم به عوامل دیگری بستگی داشت. به عنوان مثال، از آنجایی که پایتون به طور مداوم در لیست های پرکاربرد، محبوب و خواستار استک اورفلو دارای پنج رتبه برتر است، ما ترجیح دادیم آن را بالاتر از راست قرار دهیم، در حالی که راست رتبه اول در لیست محبوب ترین استک است.

اکنون که فرآیند خود را توضیح داده‌ ایم، بیایید پاسخ دادن به این سؤال را آغاز کنیم:

پرتقاضاترین و بهترین زبان های برنامه نویسی برای سال ۲۰۲۲ کدامند؟

جاوا اسکریپت

این زبان برای چه مواردی استفاده می شود:

 • توسعه وب
 • توسعه بازی
 • برنامه های موبایل
 • ساخت وب سرور

بر اساس نظرسنجی توسعه دهندگان Sاستک اورفلو در سال ۲۰۲۰، جاوا اسکریپت در حال حاضر به عنوان متداول ترین زبان مورد استفاده در جهان (۶۹٫۷٪) و پس از آن اچ تی ام ال/سی اس اس (۶۲٫۴٪)، اس کیو ال (۵۶٫۹٪)، پایتون (۴۱٫۶٪) و جاوا (۴۱٫۶٪) است. این زبان همچنین بیشترین جستجوی زبان برنامه نویسی برای استخدام مدیران در قاره آمریکا را داشته است.

جاوا اسکریپت برای مدیریت رفتار صفحات وب استفاده می شود و کدنویس ها می توانند عناصر وب پویا مانند گرافیک های متحرک، نقشه های تعاملی، دکمه های قابل کلیک و موارد دیگر را با آن ایجاد کنند. برنامه نویسانی که از HTML، CSS و جاوا اسکریپت به صورت پشت سر هم استفاده می کنند، سطح بالاتری از کنترل وب سایت را به دست می آورند و می توانند تجربه کاربری بهتری از نظر ناوبری و خوانایی ارائه دهند.

جاوا اسکریپت رایج ترین زبان برنامه نویسی است که امروزه در سراسر جهان استفاده می شود. زیرا اکثر مرورگرهای وب از آن استفاده می کنند و یکی از ساده ترین زبان ها برای یادگیری است و تقریباً به هیچ دانش کدنویسی قبلی نیاز ندارد.

از آنجایی که این زبان بسیار فراگیر است، جوامع، دوره‌ ها و راه‌ های پشتیبانی حرفه‌ ای بی‌ شماری به صورت آنلاین در دسترس هستند. این پشتیبانی، علاوه بر قابلیت استفاده درجه یک، جاوا اسکریپت را در فهرست پرتقاضای ترین زبان های برنامه نویسی ما قرار می دهد.

بهترین زبان های برنامه نویسی

پایتون از بهترین زبان های برنامه نویسی

این زبان برای چه مواردی استفاده می شود:

 • توسعه بک اند
 • علم داده
 • توسعه اپلیکیشن

پایتون یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که از چندین سبک برنامه نویسی مختلف (به عنوان مثال، عملکردی، شی گرا، بازتابی و غیره) در هنگام ایجاد برنامه استفاده کنند. چندین ابزار دیجیتال و پلتفرم محبوب با پایتون توسعه یافتند، از جمله برنامه های توسعه یافته می توان به سرچ گوگل، یوتیوب و آی ربوت اشاره کرد. همچنین طبق هکررنگ، این زبان دومین زبان برنامه نویسی پر تقاضا برای استخدام مدیران در قاره آمریکا پس از پایتون است.

پایتون به عنوان یکی از زبان‌ های آسان‌ تر برای یادگیری و استفاده مبتدیان و برنامه‌ نویس‌ های باتجربه ایده‌ آل است. این زبان دارای یک کتابخانه گسترده است که از دستورات و وظایف رایج پشتیبانی می کند و ویژگی های تعاملی آن به برنامه نویسان اجازه می دهد تا کد را در حین حرکت آزمایش کنند و زمان تلف شده برای ایجاد و آزمایش بخش های طولانی کد را کاهش می دهد.

گفته می شود، حتی کاربران پیشرفته نیز از افزودن پایتون به فهرست ذهنی زبان های برنامه نویسی خود سود خواهند برد. با بیش از ۵۰ درصد از مدیران استخدام به دنبال اشخاصی که این زبان را می دانند، پایتون به راحتی یکی از بازاری ترین و پرتقاضاترین زبان های برنامه نویسی سال ۲۰۲۲ است.

بهترین زبان های برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی HTML

این زبان برای چه مواردی استفاده می شود:

 • اسناد وب
 • توسعه وب سایت
 • نگهداری وب سایت

HTML مخفف HyperText Markup Language است. با این حال، اجازه ندهید نام پیچیده آن شما را فریب دهد. HTML یکی از در دسترس ترین پله های ورود به دنیای برنامه نویسی است.

از نظر فنی، HTML یک زبان نشانه گذاری است، به این معنی که مسئول قالب بندی ظاهر اطلاعات در یک وب سایت است. در اصل، HTML برای توصیف صفحات وب با متن معمولی استفاده می شود. این زبان عملکردی مشابه سایر زبان های برنامه نویسی در این لیست ندارد و به ایجاد و ساختاربندی متن در یک سایت محدود می شود. بخش ها، سرفصل ها، پیوندها و پاراگراف ها همه بخشی از دامنه HTML هستند.

از سال ۲۰۲۰، HTML جایگاه شماره دو خود را در لیست پرکاربردترین و بهترین زبان‌ های جهان در استک اورفلو با CSS به اشتراک می‌ گذارد.

بهترین زبان های برنامه نویسی

CSS از بهترین زبان های برنامه نویسی

این زبان برای چه مواردی استفاده می شود:

 • اسناد وب
 • توسعه وب سایت
 • طراحی سایت

CSS یا شیوه نامه های آبشاری معمولاً همراه با HTML اعمال می شود و ظاهر سایت را کنترل می کند. در حالی که HTML متن سایت را به چند تکه سازماندهی می کند، CSS مسئول تعیین اندازه، رنگ و موقعیت همه عناصر صفحه است.

CSS نیز راحت است و قسمت آبشاری نام به این معنی است که یک سبک اعمال شده از عناصر والد به تمام عناصر فرزند در سراسر سایت کاهش می یابد. این ویژگی به این معنی است که هنگامی که کاربران زیبایی شناسی را برای والدین اصلی تعیین می کنند، مجبور نخواهند شد کد خود را به صورت دستی در یک وب سایت تکرار کنند. علاوه بر این، واگذاری سازماندهی سایت به HTML و زیبایی شناسی به CSS به این معنی است که کاربران مجبور نیستند یک صفحه وب را به طور کامل فقط برای تغییر رنگ بازنویسی کنند.

CSS یک زبان قابل دسترسی است که به برنامه نویسان مبتدی اجازه می دهد تا پای خود را در مخزن کدگذاری استعاری فرو ببرند. اگر در زمینه کدنویسی تازه کار هستید، دلیلی وجود ندارد که CSS را قبل از پرداختن به زبان های پیچیده تر یاد نگیرید!

بهترین زبان های برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی جاوا

این زبان برای چه مواردی استفاده می شود:

 • تجارت الکترونیک
 • دارایی، مالیه، سرمایه گذاری
 • توسعه اپلیکیشن

جاوا یک زبان برنامه نویسی عمومی و شی گرا است. در برنامه نویسی شی گرا، توسعه دهندگان اشیایی را ایجاد می کنند که توابع و داده ها را در بر می گیرد و سپس می توان از آنها برای ارائه ساختار برنامه ها استفاده کرد.

جاوا در حال حاضر سومین زبان برنامه نویسی پرطرفدار برای استخدام مدیران در سطح جهان است و رتبه پنجم را در لیست پرکاربردترین زبان های استک اورفلو برای دو سال دارد.

این مطلب را حتما بخوانید  بهترین اینترنت پرسرعت در ایران

محبوبیت جاوا دلیل خوبی دارد. یادگیری و استفاده از این زبان نسبتاً آسان است، از امنیت باورنکردنی برخوردار است و می تواند حجم عظیمی از داده را مدیریت کند. این ویژگی ها جاوا را به یک زبان ایده آل برای بخش مالی آنلاین تبدیل می کند و اغلب در صنایعی مانند بانکداری، تهیه صورتحساب و بازار سهام استفاده می شود.

با این حال، تطبیق پذیری زبان چیزی است که زبان آموزان آن را جذاب می دانند. جاوا که به عنوان یک زبان “یک بار نوشتن، اجرا در هر کجا” تبلیغ می شود، می تواند به طور موثر بر روی هر سیستم عاملی اجرا شود، صرف نظر از اینکه کدام سیستم عامل برای نوشتن کد اصلی استفاده شده است. بنابراین برای نوشتن برنامه‌ ها نه تنها برای تلفن‌ های همراه و رایانه، بلکه برای پردازنده‌ های راه دور، حسگرها و انواع دیگر محصولات مصرفی ایده‌ آل است.

بهترین زبان های برنامه نویسی

بهترین زبان های برنامه نویسی با نام SQL

این زبان برای چه مواردی استفاده می شود:

 • مدیریت پایگاه داده
 • گزارش های فروش
 • مدیریت کسب و کار

SQL یا زبان پرس و جوی ساختار یافته، زبانی است که به برنامه نویسان امکان پرس و جو و دستکاری پایگاه داده ها را می دهد. این زبان به عنوان یک زبان با دامنه خاص، عمدتاً برای مدیریت داده ها در یک RDBMS (سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای) طراحی شده است. به زبان ساده، SQL می‌تواند داده‌ها را از پایگاه داده بیابد و بازیابی کند و رکوردها را به‌ روزرسانی، اضافه یا حذف کند.

در حالی که SQL بسیار کاربردی است، تمایل دارد با پایگاه داده های کوچک بهتر کار کند و همیشه خود را به مدیریت پایگاه های گسترده نمی رساند. SQL همچنان به عنوان سومین زبان پرکاربرد در صنعت برنامه نویسی رتبه بندی می شود و بیش از نیمی (۵۴٫۷٪) از توسعه دهندگان مورد بررسی گزارش داده اند که از آن استفاده می کنند.

بهترین زبان های برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی NoSQL

این زبان برای چه مواردی استفاده می شود:

 • مدیریت پایگاه داده
 • گزارش های فروش
 • مدیریت کسب و کار

NoSQL یا SQL غیر رابطه ای، برای بهبود مقیاس پذیری SQL و در عین حال حفظ سهولت استفاده از زبان دیگر ایجاد شده است.

به یاد داشته باشید، SQL از سیستم های مدیریت پایگاه داده و جریان رابطه ای استفاده می کند که داده ها را در جداول نگه می دارد و به کاربران امکان دستکاری و استخراج داده ها را می دهد. از سوی دیگر، پایگاه‌های داده NoSQL از جداول استفاده نمی‌ کنند و می‌ توانند برای برنامه‌ های خاص مانند ذخیره داده‌ ها در یک شبکه سلسله مراتبی یا پشتیبانی از برنامه‌ های کاربردی مبتنی بر ابر در مقیاس بزرگ، مفیدتر از پیشینیان خود باشند.

از آنجایی که این زبان‌ ها هر دو بسیار متنوع هستند، در فهرست پرتقاضاترین زبان‌ های کدنویسی ما رتبه بالایی دارند.

بهترین زبان های برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی سی شارپ

این زبان برای چه مواردی استفاده می شود:

 • توسعه بازی
 • برنامه های دسکتاپ/وب/موبایل
 • VR

این زبان که با نام سی شارپ نیز طراحی شده است، به خانواده زبان های برنامه نویسی شی گرا تعلق دارد. سی شارپ در سال ۲۰۰۲ توسط مایکروسافت منتشر شد و امروزه به عنوان یک پیشرفت بسیار محبوب در زبان برنامه نویسی C++ شناخته می شود.

به عنوان یک زبان همه منظوره، سی شارپ در حال افزایش محبوبیت برای توسعه برنامه های کاربردی وب و دسکتاپ است. طبق هکریت، تقریباً از هر پنج مدیر استخدام، یکی به دنبال توسعه‌ دهنده‌ ای است که بتواند با سی شارپ کدنویسی کند. نمی توان انکار کرد که این زبان یکی از پرتقاضاترین زبان های برنامه نویسی برای سال آینده است.

مانند سایر زبان‌ های محبوب، یک جامعه بزرگ با C# کار می‌ کند و زبان‌ آموزان جدید را پشتیبانی می‌ کند. به همین دلیل، یادگیری سی شارپ ممکن است ساده تر از تلاش برای یادگیری برخی از زبان های جدیدتر و کمتر مستند باشد. بعلاوه، سی شارپ برای ساخت برنامه‌ ها و بازی‌ های تلفن همراه محبوب‌ تر است. شکی نیست که این زبان در سال های آینده همچنان مفید باشد.

بهترین زبان های برنامه نویسی

راست از بهترین زبان های برنامه نویسی

این زبان برای چه مواردی استفاده می شود:

 • سیستم های عامل
 • VR
 • مرورگرهای وب

طبق استک اورفلو، راست به طور مداوم در صدر محبوب ترین زبان های برنامه نویسی قرار گرفته است، به طوری که ۸۶٪ از کاربران ادعا می کنند که علاقه مند به ادامه توسعه با آن هستند.

با این حال، کاربران Rust تنها ۳ درصد از توسعه دهندگان را در نظرسنجی به خود اختصاص دادند که نشان می دهد اکثریت قریب به اتفاق برنامه نویسان با مفید بودن آن آشنا نیستند. Rust یک زبان برنامه نویسی “چند پارادایم” است، به این معنی که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا در انواع سبک های برنامه نویسی کار کنند. این برنامه با C++ قابل مقایسه است، اگرچه از برنامه های وسیع تری پشتیبانی می کند.

اگر به دنبال جمع‌ آوری سریع‌ تر، قابلیت‌ های بین پلتفرمی بهتر یا فقط چشم‌ اندازهای شغلی بهتر هستید، Rust یک زبان عالی برای انتخاب است.

بهترین زبان های برنامه نویسی

 پرل از پر تقاضاترین زبان های برنامه نویسی

این زبان برای چه مواردی استفاده می شود:

 • مدیریت سیستم
 • توسعه رابط کاربری گرافیکی
 • برنامه نویسی شبکه

پرل رایج ترین زبان موجود در بازار نیست. در واقع، فقط ۳٫۱ درصد از توسعه‌دهندگان در سال ۲۰۲۰ از آن استفاده کردند و حتی در فهرست زبان‌ های رایج استک اورفلو برای سال ۲۰۱۹ قرار نگرفت. با این حال، ما به دلایلی آن را توصیه می‌کنیم. اگر از قبل وارد حرفه خود شده اید، یادگیری پرل می تواند پتانسیل درآمد شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

با توجه به هکررنک، توسعه دهندگانی که پرل را می شناسند، ۵۴ درصد بیشتر از توسعه دهندگان معمولی سود می برند. با این حال، شایان ذکر است که بیشتر افرادی که این زبان را می‌ شناسند، توسعه‌ دهندگان ارشد هستند، که تمایل دارند در ابتدا سود بیشتری کسب کنند، بنابراین، تلاش برای تعیین کمیت «پاداش» که یک زبان برنامه‌ نویسی ارائه می‌ دهد ممکن است تا حدودی دشوار باشد. همانطور که گفته شد، یادگیری زبانی مانند پرل ممکن است شرایط توسعه دهنده جوان را برای ارتقا یا افزایش حقوق مناسب تر کند.

زبان استخراج و گزارش عملی یا به اختصار Perl یک زبان برنامه نویسی است که معمولاً برای استخراج اطلاعات از یک فایل متنی و ایجاد گزارش استفاده می شود.

در حالی که بسیاری از زبان‌ های برنامه‌ نویسی زبان‌ های کامپایل‌ شده هستند، که در آن ماشین مقصد برنامه را ترجمه می‌کند. پرل یک زبان تفسیر شده است، که در آن یک ماشین سوم «مفسر» کد را مکان‌ یابی می‌ کند و یک کار را اجرا می‌ کند. معمولاً برنامه های تفسیر شده به CPU بیشتری نیاز دارند، اما از آنجایی که پرل زبان بسیار مختصری است، اسکریپت های کوتاهی ایجاد می کند که می توانند به سرعت پردازش شوند.

بهترین زبان های برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی Perl

گو از بهترین زبان های برنامه نویسی

این زبان برای چه مواردی استفاده می شود:

 • برنامه نویسی سیستم/شبکه
 • ویرایش صوتی/تصویری
 • اطلاعات بزرگ

Go که در سال ۲۰۰۷ در گوگل توسعه یافت، یک زبان برنامه نویسی درجه یک است. چیزی که باعث می شود Go واقعا بدرخشد، کارایی آن است. این برنامه قادر به اجرای چندین فرآیند به طور همزمان است و تا آنجایی که زبان های برنامه نویسی پیش می روند، “واژگان” گسترده ای دارد، به این معنی که می تواند اطلاعات بیشتری را نسبت به سایر زبان ها نمایش دهد.

اگرچه از یک نحو مشابه با C استفاده می شود، اما Go یک زبان برجسته است که ویژگی های ایمنی و مدیریت حافظه درجه یکی را ارائه می دهد. علاوه بر این، قابلیت‌ های تایپ ساختاری زبان، امکان عملکرد و پویایی زیادی را فراهم می‌ کند. علاوه بر این، Go نه تنها در لیست محبوب‌ ترین و پرتعدادترین برنامه‌ نویسان قرار دارد، بلکه با افزایش ۳۳ درصدی دستمزد برنامه نویسی نیز مرتبط است.

بهترین زبان های برنامه نویسی

جمع بندی

چه یک برنامه نویس شناخته شده باشید و چه تازه شروع به بررسی این صنعت کرده اید، یادگیری یک زبان جدید یکی از بهترین راه ها برای پیشرفت حرفه برنامه نویسی است. اولین قدم شما به برنامه و منابعی که در دست دارید بستگی دارد.

به عنوان مثال، یک آموزش دبیرستانی، آموزش جامعی را در تئوری و عمل برنامه نویسی به شما ارائه می دهد، با این حال، برنامه معمولی مقطع کارشناسی نیز به چهار سال تحصیل تمام وقت و ده ها هزار دلار بودجه شهریه نیاز دارد.

اگر می‌ خواهید یک تجربه آموزشی سریع‌ تر و کم‌ هزینه‌ تر داشته باشید که بر یادگیری مبتنی بر مهارت تمرکز دارد، باید به یک اردوی راه‌ اندازی برنامه‌ نویسی بروید. کمپ های بوت کدنویسی شما را با مهارت های عملی و مهارت های زبانی که برای رسیدن به یک شغل سطح پایه در این زمینه نیاز دارید، مجهز می کند و همه آنها در عرض سه تا شش ماه پایان می یابند.

اگر به‌ دنبال ارزان‌ ترین دوره آموزشی هستید و اهمیتی به مسئولیت خودآموزی نمی دهید، ممکن است بخواهید مهارت‌ های کدنویسی لازم را از طریق آموزش‌ ها، کتاب‌ ها و دوره‌ های آنلاین یاد بگیرید. به خاطر داشته باشید که اگرچه این مسیر انعطاف‌ پذیری و فرصت فوق‌ العاده‌ای را برای یادگیری کم‌ هزینه ارائه می‌دهد، اما ممکن است برای دانش‌ آموزانی که به انگیزه بیرونی نیاز دارند مناسب نباشد. اگر می‌ دانید که در مسئولیت‌ پذیری خود با مشکل مواجه خواهید شد، یکی از گزینه‌ های ذکر شده در بالا را امتحان کنید!

امیدواریم این لیست از بهترین زبان های برنامه نویسی در سال ۲۰۲۲ به شما در شروع سفر کمک کند!