دنیای برنامه نویسی وب سایت هر ساله تغییراتی را به ارمغان می آورد و بقای برخی مشاغل را در عصر دیجیتال چالش برانگیز می کند. بنابراین، کسب‌ و کارها برای رقابتی ماندن باید با روند توسعه وب همگام باشند و برای قدرتمندتر کردن موقعیت خود در این بازار رقابتی دیجیتال، به یک محصول وب قوی نیاز دارند. به همین دلیل است که کسی نمی داند آینده شغلی برنامه نویسی وب چیست  و چه روندی را طی می کند ؟

شناسایی موثرترین روندهای برنامه نویسی وب که می تواند برای سازمان شما کارساز باشد، حیاتی است. از این رو برای صرفه جویی در زمان و تلاش شما، فهرستی از روندهای برنامه نویسی وب را با ارزیابی نیازهای بازار در زمینه های مختلف فناوری اطلاعات جمع آوری کرده ایم.

۱۲ روند اصلی توسعه وب موثر بر آینده شغلی برنامه نویسی وب در ۲۰۲۲

ممکن است بسیاری از این گرایش های شغل برنامه نویسی وب را در اینترنت بیابید، اما این گرایش ها در سال های آینده به طور قابل توجهی رایج تر می شوند. بیایید نگاهی به ۱۲ روند طراحی وب در سال ۲۰۲۲ داشته باشیم :

برنامه های وب پیشرو (PWA)

در میان لیست روندهای برنامه نویسی وب، فناوری برنامه وب پیشرو حرف اول را می زند. این برنامه ای است که به عنوان یک وب سایت با یک تجربه کامل از برنامه تلفن همراه عمل می کند. به عنوان یک برنامه بومی با مشتریان ارتباط برقرار می کند و به طور مستقل اجرا می شود.

در ادامه تغییرات مطلوب فناوری PWA برای مشاغل و کاربران آورده شده است:

 • نصب بدون درز
 • صرفه جویی در ذخیره سازی و انرژی دستگاه
 • کاهش هزینه های پشتیبانی و توسعه
 • به روز رسانی و نگهداری روان
 • عرضه سریعتر به بازار
 • توزیع انعطاف پذیرتر

تحقیقات اریکسون نشان می دهد که ترافیک داده تلفن همراه در سراسر جهان در سال ۲۰۲۷ ۴٫۴ برابر بیشتر خواهد شد و به ۲۸۸ EB ماهانه در سال ۲۰۲۷ خواهد رسید. همچنین، شبکه های ۵G شصت و دو درصد از کل ترافیک داده تلفن همراه را حمل خواهند کرد که خدمات تلفن همراه پاسخگوتر و سریعتر را ارائه می دهد.

طبق آمار استاتیستا، ۹٪ از سازمان های تجارت الکترونیک در سال ۲۰۲۱ در PWA ها سرمایه گذاری کردند. ۸٪ از آژانس های تجارت الکترونیک گزارش دادند که دارای برنامه های وب پیشرفته هستند. بسیاری از برندهای معروف از طریق این برنامه ها از سود قابل توجهی برخوردار می شوند. به همین دلیل ما انتظار داریم که برنامه های وب پیشرو بدون شک یک تغییر اساسی برای مشاغل در سال های آینده باشند.

آینده شغلی برنامه نویسی وب

تاثیر برنامه های تک صفحه ای (SPA) بر آینده شغلی برنامه نویسی وب

SPA یکی از فناوری های مد روز و حاکم بر برنامه نویسی وب است. بر خلاف برنامه های وب سایت معمولی،  این نو برنامه حاوی یک صفحه است که ابتدا کل صفحه وب سایت را بارگیری می کند و سپس محتوای پویا را در همان صفحه بارگذاری می کند. HTML5 و آجاکس برای پاسخگویی برنامه های تک صفحه ای استفاده می شوند.

علاوه بر این، فریم‌ورک‌های جاوا اسکریپت فرونت اند مانند وویی، امبر، ریک و آنگولار نیز با توسعه SPA سمت کلاینت سروکار دارند.

برخی از مزایای برنامه های تک صفحه ای عبارتند از:

 • پشتیبانی آفلاین
 • اشکال زدایی راحت
 • ناوبری آسان
 • بارگذاری سریع صفحه و کاهش نرخ پرش

طبق مطالعات، برنامه های تک صفحه ای می توانند نرخ تبدیل را تا ۳۷٪ افزایش دهند، که به کسب و کارها کمک می کند تا با محتوای مورد نیاز به مخاطبان هدف خود دست یابند. این برنامه ها برای سازمان ها مناسب هستند تا ناوبری کاربر را ساده کنند و سود را از طریق بارگذاری سریع صفحه افزایش دهند.

رابط کاربری حالت تاریک

حالت تاریک در سراسر جهان بسیار محبوب شده است و ما انتظار داریم که در سال های آینده افزایش یابد. با توجه به الگوی طراحی بصری این حالت، یک وب سایت با مضمون تیره، لذت بردن از مرور وب را بدون توجه به دستگاه برای کاربران بیشتر می کند.

بر اساس ارزیابی اندروید اتوریتی، ۸۱٫۹٪ از پاسخ دهندگان، استفاده از حالت تاریک را در دستگاه های خود پذیرفتند و ۹٫۹٪ بین حالت روشن و تاریک در حرکت بودند. نظرسنجی دیگری توسط Polar بیان می کند که ۹۵ درصد از کاربران دوست دارند از حالت تاریک به جای حالت روشن استفاده کنند. شرکت‌ های بزرگ فناوری مانند گوگل، فیس‌بوک، ردیت و توییتر در حال حاضر از رابط کاربری حالت تاریک استفاده می‌کنند و بسیاری وب سایت های دیگر نیز از این فناوری پرطرفدار استفاده می‌کنند.

برخی از مزایای رابط کاربری حالت تاریک عبارتند از:

 • نور آبی را کاهش می دهد.
 • باعث صرفه جویی در عمر باتری می شود.
 • محتوای UI را برای همه قابل دسترس و خوانا می کند.
 • فشار چشم را حتی در شرایط کم نور کاهش می دهد.

از آنجایی که بسیاری از برنامه نویسان وب همان ویژگی داخلی را برای حرکت بین حالت‌های تاریک و روشن ارائه می‌کنند، انتظار داریم در سال ۲۰۲۲ و پس از آن به یک قانون تبدیل شود.

قابلیت جستجوی صوتی

نمی توانید در عصر تکنولوژی جستجوی صوتی را نادیده بگیرید. پیش‌بینی می‌کنیم در سال‌های آینده شاهد تأثیرات بیشتری از جستجوی صوتی بر روی برنامه نویسی وب باشیم. طبق گزارش استاتیستا، ارزش بازار جهانی بلندگوهای هوشمند تا سال ۲۰۲۵ به بیش از ۳۵٫۵ میلیارد دلار خواهد رسید. مطالعه دیگر نشان می دهد که ارزش بازار تشخیص صدا تا سال ۲۰۲۶ به ۲۷٫۱۶ میلیارد دلار برسد.

با در نظر گرفتن مطالعات مختلف و شرایط موجود بازار، بهینه سازی جستجوی صوتی به یکی از برترین گرایش های شغل برنامه نویسی وب تبدیل شده است. شما باید این قابلیت را در استراتژی سئو فنی خود بگنجانید، تا از رقبا جلوتر بمانید.

وقتی صحبت از استفاده از فناوری  صوتی می شود، از وب اسپیچ API برای ادغام فناوری جستجوی صوتی در هر برنامه وب استفاده کنید. API دارای دو جزء است:

 • SpeechSynthesis
 • SpeechRecognition

ترکیب گفتار عنصر تبدیل متن به گفتار است که اسکریپت ها را قادر می سازد، محتوای متن را بخوانند. تشخیص گفتار امکان شناسایی بافت صوتی را فراهم می کند و به پرسش ها پاسخ می دهد.

صفحات موبایل شتاب (AMP)

این قابلیت یک روند دیگر در صنعت برنامه نویسی وب است. مفهوم AMP تسریع عملکرد صفحه و حفظ کاربران است. فناوری AMP مشابه PWA عمل می کند.

صفحات موبایل شتاب، صفحات بهینه شده ای بوده که دارای طراحی راحت و ساده با ویژگی های اساسی در مقایسه با محصولات وب کامل هستند. علاوه بر این، این صفحات برای موبایل پاسخگو استو محتوای آنها نیز قابل خواندن است.

AMP یک روند جدید طراحی وب است که نشان می دهد اینترنت کاربر محورتر می شود. اگرچه اکنون فناوری اینترنت ۵G داریم و بسیاری از برندها برای بهبود تجربه کاربر، برنامه‌های کاربردی بومی ایجاد می‌کنند، افزونه AMP به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا در هزینه‌های UX صرفه‌جویی کنند و به کاربران هدف، دسترسی پیدا کنند. از این رو، ما انتظار داریم در حالی که با رهبران برجسته بازار رقابت می کنیم، محصولاتی کوچکتر ببینیم.

آینده شغلی برنامه نویسی وب

چت ربات های مجهز به هوش مصنوعی

در سال ۲۰۲۲ و پس از آن، انتظار داریم چت ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی با استفاده از روش‌های پردازش زبان طبیعی، یادگیری ماشینی و بازیابی داده‌ها، در برآورده کردن الزامات مطابقت رفتارهای کاربر، تطبیق‌پذیرتر شوند.

جدا از کمک به سازمان‌ها در انجام عملیات سریع‌تر با چت‌های متنی یا صوتی، چت‌ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی نیز تجربه مشتری را بهبود می‌بخشند. آن‌ها می‌توانند اطلاعات را جمع‌آوری کنند، مشکلات را برطرف کنند، سریع به پرسش‌ها پاسخ دهند و در مجموع، یک تجربه دیجیتالی روان را ارائه دهند.

بنابراین، بسیاری از سازمان‌های توانمند B2C به مشتریان خود با این چت‌بات‌ها در اسکایپ، واتس‌اپ و فیس‌بوک، به جای چت‌بات‌های رایج، خدمات ارائه می‌دهند. پیش‌بینی می‌کنیم که سازمان‌های بیشتری چت‌ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی را در سال ۲۰۲۲ و بعد از آن بپذیرند.

بسیاری از صنایع مانند امور مالی، آموزش، مسافرت و مراقبت های بهداشتی بیشترین سود را از چت بات ها می برند.

این مطلب را حتما بخوانید  به روز رسانی مترجم گوگل با طراحی متریال و ویژگی‌ های جدید

معماری بدون سرور

معماری ابری ساس، امسال به دلیل دورکاری ها به حداکثر رسیده است. وب به عنوان یکی از دامنه هایی به سرعت در حال رشد است، افزایش گسترده ای را در محبوبیت معماری بدون سرور ثبت کرد.

بر اساس گزارش وضعیت ابر توسط فلکسرا، ۹۹٪ از شرکت ها حداقل از یک ابر خصوصی یا عمومی استفاده می کنند، که نشان دهنده این است که معماری ابری روند برنامه نویسی وب را به میزان قابل توجهی در آینده تغییر خواهد داد.

محاسبات بدون سرور دارای مزایای جالبی است:

 • توان مالی
 • زمان ورود سریعتر به بازار
 • مقیاس پذیری بهبود یافته
 • نگهداری همراه با برنامه ریزی

به دلیل گسترش توسعه بدون سرور، برنامه نویسان برنامه های وب را بدون فکر کردن به سرورها ایجاد و اجرا می کنند. ارائه دهندگان ابر از این برنامه ها پشتیبانی می کنند، حتی اگر هنوز روی سرورها اجرا شوند. در مورد ارائه دهندگان خدمات محاسباتی بدون سرور، باید به مایکروسافت، گوگل و آمازون اشاره کنیم.

آینده شغلی برنامه نویسی وب با موشن UI

طراحی وب خلاق یکی دیگر از روندهای موثر بر شغل برنامه نویسی وب در سال جاری است. استارت‌آپ‌ها همیشه بیشتر بر روی تجربه کاربری تمرکز می‌کنند و منابع کمتری را در ظاهر سرمایه‌گذاری می‌کنند. با این حال، اگر برنامه‌ها و وب‌سایت‌هایی با طراحی زیبا داشته باشید، شانس بیشتری برای دریافت اطلاع توسط کاربران قول‌دهنده وجود دارد. از این رو طراحی بصری به یک استراتژی بازاریابی موثر تبدیل شده است.

MVP ها در سال ۲۰۲۲ مینیمال باقی خواهند ماند. به طور همزمان، کارشناسان محبوبیت روش های طراحی جدید مانند موشن UI را پیش بینی می کنند. اگرچه از سال ۲۰۱۸ این روند رواج داشته است، اما تنها به دلیل فناوری کتابخانه ساس برای همه کاربران دستگاه بسیار در دسترس است.

طراحی موشن UI استفاده از محصولات دیجیتال را خودکار و دقیق تر می کند. این روش دلیل تغییرات CSS و یکپارچه سازی انیمیشن سفارشی است که توسط کتابخانه های مستقل با کلاس های بسیاری از اجزای متحرک، فعال شده است. با استفاده از این روش، برنامه نویسان مجبور نیستند، زمان بیشتری را برای ایجاد محصول دیجیتال سرمایه گذاری کنند و در هزینه های صاحبان محصول صرفه جویی کنند.

به نظر می رسد که رابط کاربری حرکتی در سال ۲۰۲۲ و بعد از آن جذاب باشد، زیرا استفاده از ساس آسان ، بسیار پاسخگو نیاز کاربران و برای استفاده با جاوا اسکریپت، HTML و CSS انعطاف پذیر است. این روش یک راه فوق العاده برای جلب توجه کاربران است، به همین دلیل برای صاحبان محصول مفید است.

اینترنت اشیا (IoT) و تاثیر آن بر آینده شغلی برنامه نویسی وب

اینترنت اشیا یکی از حیاتی ترین روندهای فناوری است که آینده برنامه نویسی وب را متحول خواهد کرد. افزایش استفاده از اینترنت این فناوری را به زندگی ما آورده است. فناوری اینترنت اشیا بسیاری از دستگاه ها را از طریق دستگاه های تلفن همراه ما در دسترس قرار می دهد.

گجت های متصل به اینترنت اشیا، انتقال مداوم داده را انجام می دهند. این فناوری به سازمان‌ها کمک می‌کند تا خدمات خود را ارائه دهند و در سریع‌ترین زمان ممکن با کاربران ارتباط برقرار کنند و تجربه‌ کاربری را شخصی‌سازی کنند. اسپیکرهای هوشمند گوگل نست یکی از محبوب ترین دستگاه های اینترنت اشیا است.

شاید بپرسید این سیستم ها چگونه برای دامنه برنامه نویسی وب استفاده می شود. در واقع اینترنت اشیا ارتباط پیشرفته ای بین مدل های کاربردی و طرح بندی وب سایت ایجاد می کند. این روند دارای طیف گسترده ای از چیزها مانند دستگاه های سیگنالینگ، دوربین ها و حسگرها است. این سیستم اطمینان حاصل می کند که با پاسخ های به موقع، مشکلات مشتری را به طور موثرتر برطرف می کند.

برخی از مزایای منحصر به فرد فناوری اینترنت اشیا عبارتند از:

 • قابلیت اطمینان
 • مقیاس پذیری
 • امنیت و پشتیبانی

طبق گزارش استاتیستا، تعداد دستگاه های متصل به اینترنت اشیا تا سال ۲۰۳۰ به ۲۵٫۴ میلیارد خواهد رسید. این گزارش ثابت می کند که اینترنت اشیا یکی از سریع ترین فناوری های برنامه نویسی وب است.

آینده شغلی برنامه نویسی وب

توسعه اول موبایل

افزایش سریع کاربران تلفن همراه توضیح می دهد که چرا روش اول موبایل، به طور گسترده آینده شغلی برنامه نویسی وب را شکل خواهد داد. بسیاری از توسعه دهندگان وب سال هاست که از این روش استفاده می کنند.

طبق آمار استاتیستا، در آگوست ۲۰۲۱ دستگاه‌های تلفن همراه بیش از ۵۷ درصد از بازدیدهای صفحه وب را در سراسر جهان پوشش دادند. از آنجایی که دستگاه‌های تلفن همراه بیشترین ترافیک را دریافت می‌کنند، استفاده از رویکرد توسعه وب اول موبایل بسیار مهم شده است.

با این حال، سازگاری با موبایل ثابت نیست. یعنی ارائه سفارش با یک کلیک بر روی برنامه های تجارت الکترونیک، استفاده از داده های موقعیت جغرافیایی برای ارائه یک تجربه شخصی به کاربران، از جمله احراز هویت بیومتریک مانند تشخیص صدا یا اسکن اثر انگشت و غیره است.

توسعه اول API

رویکرد توسعه اول API نیازهای کاربران را برآورده می کند. با این رویکرد، توسعه دهندگان می توانند وظایف خود را انجام دهند و زمانی که کاربران به یک وب سایت دسترسی پیدا می کنند، کد را به طور همزمان فشار دهند. همچنین این فناوری هزینه های توسعه را کاهش می دهد و سرعت تحویل را افزایش می دهد. علاوه بر این، این روش به وب سایت های جدید اجازه می دهد، تا به منابع تحویل محتوا تبدیل شوند. شما می توانید به CMS ایجاد شده در این روش از طریق مرورگرها و کیوسک های هوشمند یا خودروها دسترسی داشته باشید.

برخی از مزایای قابل توجه توسعه اول API عبارتند از:

 • سازگاری پیشرفته
 • زمان ورود سریعتر به بازار
 • کاهش هزینه توسعه
 • تجربه مشتری پیشرفته

آینده شغلی برنامه نویسی وب با ورود به فناوری بلاک چین

مفهوم ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۰۴ ظاهر شد و باید انتظارات زیادی از این فناوری برنامه نویسی وب در سال ۲۰۲۲ و به بعد داشته باشیم. در پایان نوامبر ۲۰۲۱ در سراسر جهان، تقریباً ۸۰ میلیون کاربر کیف پول بلاک چین وجود دارد. فناوری بلاک چین به پشتیبانی نرم افزاری و سخت افزاری، زیرساخت تجارت و مقررات قانونی نیاز دارد.

از این رو، فناوری های رو به رشد وب این ویژگی ها را در سال های آینده پوشش خواهند داد. عملکردهای بلاک چین باید در برابر خطاهای فنی و هک ایمن و ایمن باشند. برخی از بانک‌های بزرگ می‌خواهند الگوریتم‌هایی برای حفاظت از داده‌های ضروری کاربران و تجارت ایمن رمزنگاری ایجاد کنند.

شبکه های همتا به همتا نیز ایجاد خواهد شد. فرض کنید این فناوری برای مردم قابل دسترسی تر و قابل اعتمادتر شود، که منجر به تحولات عظیمی در نحوه ارتباط مردم با خدمات دولتی، پرداخت مالیات و ایجاد ارتباطات حرفه ای خواهد شد.

جمع بندی

آینده شغلی برنامه نویسی وب که در بالا مورد بحث قرار گرفت، نحوه ارتباط کسب و کارها با مشتریان خود را در سال ۲۰۲۲ و به بعد تغییر خواهد داد. استفاده از این فناوری‌ها باعث افزایش تعامل کاربران می‌شود و به کسب‌وکار شما کمک می‌کند، از رقبا جلوتر بماند. یکی از بهترین شرایط برای استفاده از فناوری های اصلی توسعه وب برای دستیابی به اهداف تجاری، انتخاب یک شرکت معتبر توسعه دهنده وب است.

فناوری‌هایی که دامنه نرم‌افزار وب سفارشی را تقویت می‌کنند، آینده شغلی برنامه نویسی وب را نشان می‌دهند. PWA، SPA، معماری بدون سرور، و Motion UI روندهای برجسته وب در سال ۲۰۲۲ و پس از آن خواهند بود. فناوری های عمومی مانند هوش مصنوعی، جستجوی صوتی، بلاک چین و اینترنت اشیا به عنوان روند وب در دهه آینده ادامه خواهند داشت.

جدیدترین روندهای برنامه نویسی وب نشان دهنده دامنه وسیع توسعه وب است، بنابراین یادگیری از غول های بازار که استانداردهایی مانند آمازون، گوگل و فیس بوک را تعیین می کنند، ایده آل است. همچنین می‌توانید چنین روندهایی را با دنبال کردن وب‌سایت‌هایی مانند Reddit، Medium، و انجمن DEV بیابید.