پردازنده‌ های گرافیکی جدید که با قیمت‌ های سرسام‌ آور به فروش می‌ رسند، مردم را وادار کرده که هر کجا که می‌ توانند به دنبال کارت گرافیکی بگردند که باعث خرابی نشود. برای برخی، یک پردازنده گرافیکی استفاده شده راه حل خوبی است، اما هنگام در نظر گرفتن این گزینه باید احتیاط کنند. به همین دلیل اگر شما هم در همین دسته قرار دارید می توانید با ما همراه باشید تا نکات خرید کارت گرافیک دست دوم را با هم بررسی کنیم.

ریسک بزرگ در مورد خرید کارت گرافیک دست دوم چیست؟

بزرگترین ریسک در هنگام خرید یک کارت گرافیک دست دوم این است که کارت گرافیکی را خریداری کنید که برای ماینینگ استفاده شده است. کارت‌ هایی که برای استخراج استفاده می‌ شوند، اغلب برای روزها، هفته‌ ها یا احتمالاً ماه‌ ها با قدرت کامل اجرا شده اند. سطح بالای ثابت برقی که از کارت عبور می‌ کند، همراه با بار کاری و گرمای سنگین، می‌ تواند به مدار پردازنده آسیب برساند و منجر به از کار افتادن کارت، خیلی زودتر از حد انتظار شود. این وضعیت تنها در صورتی بدتر می شود که کارت به درستی تهویه نشود، زیرا ماینرها اغلب سعی می کنند تا آنجا که می توانند کارت گرافیک خود را در تنگ ترین فضاهای ممکن اجرا کنند.

متأسفانه، تشخیص اینکه آیا از یک کارت گرافیک برای ماینینگ استفاده شده است یا نه، به صورت حضوری، چه برسد به اینکه بخواهید از شخصی آنلاین بخرید، دشوار بوده و هیچ راه واقعی برای تشخیص مدت زمان طولانی‌ تر وجود ندارد. کارت گرافیک قبل از خراب شدن و شکستن دوام خواهد داشت. اگر فروشنده به این واقعیت اطمینان دارد که از یک کارت معین برای استخراج استفاده شده است، بهتر است آن را کنار بگذارید.

دنبال چه چیزی می گردید ؟

با ووجود اینکه ماینرها اغلب به دنبال کارت‌ های نسل فعلی و بالاتر هستند، تصور نکنید که یک کارت قدیمی‌ تر زمانی را برای سوزاندن در ریگ ماینینگ صرف نکرده است. از نظر فنی، استخراج ارزهای دیجیتال در انواع کارت گرافیک های دسکتاپ امکان پذیر است. اگرچه بعید است که از کارت‌ های رده پایین برای ماینینگ استفاده شده باشد، اما در مورد اینکه آیا کارت‌ هایی مانند Nvidia GTX 680 یا AMD Radeon 7970 از یک دستگاه ماینینگ بیرون می‌ آیند، تردید نکنید.

نکات خرید کارت گرافیک دست دوم

نکات خرید کارت گرافیک دست دوم

اگر می خواهید راهنمایی دقیقی برای خرید پردازنده‌های گرافیکی دست دوم در سال ۲۰۲۲ بگیرید می توانید در ادامه با ما همراه باشید. ما می‌ خواهیم مشکلات رایجی را که ممکن است در خرید کارت گرافیک دست دوم با آن مواجه شوید و سطوح عملکردی که باید انتظار داشت و موارد دیگر را بررسی کنیم. در پایان این مقاله، شما آمادگی بیشتری برای خرید پردازنده‌ های گرافیکی مستعمل خواهید داشت.

اصطلاحات کاربردی در مورد کارت گرافیک

در ادامه اصطلاحات رایج مورد استفاده از این مقاله آمده است، که قبل از ادامه باید بدانید.

  • GPU : در حالی که این اغلب به عنوان یک اصطلاح جایگزین برای کارت گرافیک استفاده می شود، برخی از کارت های گرافیکی وجود دارند که در واقع چندین پردازنده گرافیکی در داخل خود دارند، مانند GTX 690 و Radeon HD 7990. استفاده قبلی را در این مقاله فرض کنید، مگر اینکه بیان شود.
  • VRAM : این حافظه منحصراً توسط GPU شما استفاده می شود که اغلب بسیار سریعتر از رم DDR3/DDR4 است. VRAM معمولاً در وضوح نمایشگر بالاتر و بافت های با وضوح بالاتر بر عملکرد تأثیر می گذارد.
  • کارت گرافیک ماینینگ : این اصطلاح به استخراج ارزهای دیجیتال اشاره دارد. اگر یک GPU برای استخراج توسط یک فروشنده غیرمسئول استفاده شده باشد، ممکن است مشکل گرمای بیش از حد داشته باشد. خریدار معمولاً می خواهد از این موارد، صرفاً برای ایمن بودن خودداری کنید، اما می توانید از این مورد به عنوان اهرمی در هنگام چانه زنی نیز استفاده کنید.
  • اورکلاک : اورکلاک به تمرین سوق دادن عملکرد GPU به سطوح بالاتر اشاره دارد، اگرچه ممکن است به قیمت عملکرد حرارتی بدتر یا ناپایداری باشد. برخی از کارت‌ هایی که خریداری می‌ کنید ممکن است اورکلاک شده باشند، اگرچه اورکلاک‌ های کارخانه با مشکلات مربوط به شخص تفاوت دارد.
  • PCB : برد مدار چاپی که اغلب در “پشت” GPU قابل مشاهده است، اگرچه برخی از GPU ها ممکن است دارای صفحات پشتی برای محافظت از آن کارت گرافیک باشند.

مشکلات رایج کارت های گرافیک مورد استفاده و نحوه رفع آنها

این مشکلات معمولاً کاملاً قابل رفع هستند، اما ممکن است نیاز به هزینه یا زحمت اضافی از جانب شما داشته باشند. اگر یک کارت گرافیک کارکرده به خصوص از یک فروشنده آنلاین بخرید، اینها محتمل ترین مشکلاتی هستند که با آن مواجه خواهید شد.

تجمع گرد و غبار

رایج ترین مشکل گرم شدن بیش از حد کارت گرافیک است که در یک GPU قدیمی که گرد و غبار زیادی در داخل آن وجود دارد، دیده می شود. این مشکل البته معمولاً باعث گرمای بیش از حد شدید نمی شود، اما می تواند دمای کارت گرافیک را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. اغلب، گرد و غبار در هیت سینک پشت فن ها یافت می شود و خلاص شدن از شر آن در طول تعمیر و نگهداری معمول رایانه شخصی دشوار است.

خوشبختانه رفع آن بسیار ساده است. شما می خواهید GPU را به طور کامل از سیستم خود خارج کنید و یک قوطی هوای فشرده را به آن ببرید و هر گرد و غباری را که پیدا کنید از بین ببرید. اگر هوای فشرده را در نزدیکی فن ها می دمید، باید فن ها را نگه دارید تا به یاتاقان های آنها آسیب نرسانید.

گرمای بیش از حد شدید و نکات خرید کارت گرافیک دست دوم با این مشکل

اگر بردن هوای فشرده به کارت شما جواب نداد، ممکن است با یک مشکل خنک‌ کننده عمیق‌ تر سروکار داشته باشید. گاهی اوقات، گرد و غبار در مکان هایی وجود دارد که نمی توانید با هوای فشرده به آنها دسترسی پیدا کنید، ممکن است فن شما به طور ایمن روی کارت گرافیک شما نصب نشده باشد، یا ترکیب حرارتی مدت زیادی منقضی شده باشد.

می‌ خواهید فن و خنک‌ کننده را به‌طور کامل از پردازنده گرافیکی خود حذف کنید تا بتوانید آنها را کاملاً از گرد و غبار پاک کنید و ترکیب حرارتی جدید را روی قالب GPU اعمال کنید. دستور العمل های مربوط به این کار بسته به نوع و مدل دقیق کارت شما متفاوت است، اما اگر با پیچ گوشتی راحت هستید و فضای کاری ایمن و بدون استاتیک دارید، نباید زیاد نگران باشید.

این مطلب را حتما بخوانید  بهترین اینترنت پرسرعت در ایران

اگر تا به حال خنک کننده CPU خود را حذف کرده اید و خمیر حرارتی جدیدی به آن اضافه کرده اید، تقریباً با همان مفهوم سروکار دارید.

افتادگی کارت گرافیک

اگر یک کارت گرافیک برای مدت طولانی استفاده می شود، ممکن است متوجه شوید که شروع به افتادگی می کند. این پدیده “افتادگی GPU” نامیده می شود و اگر یک GPU قدیمی استفاده می کنید، احتمالاً با آن روبرو خواهید شد. خوشبختانه، کاهش GPU برای سخت‌ افزار شما بی‌ ضرر است، زیرا کارت‌ های گرافیکی در واقع با مقداری انعطاف‌ پذیری ساخته شده‌ اند. در غیر این صورت، آنها به سادگی از وسط نصف می شوند.

برای رفع مشکل باید یک بازو یا بریس نصب پیدا کنید. شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید.

نکات خرید کارت گرافیک دست دوم

مشکلات شدید کارت گرافیک های استفاده شده

این مشکلات بسیار شدیدتر هستند و احتمالاً کاملاً قابل رفع نیستند. تنها “راه حل” شما بازگرداندن و بازپرداخت است. اگرچه این موارد نسبتاً نادر هستند و اگر بهترین روش‌ ها را دنبال کنید، معمولاً نباید با آنها روبرو شوید.

کارت / PCB آسیب دیده

منظور ما از “ضرر” خسارت است. تجمع گرد و غبار و خمیر حرارتی منقضی شده بر کارت شما تأثیر منفی می گذارد، اما لزوماً باعث آسیب نمی شود. اگر کارت شما آسیب دیده باشد، محتمل ترین قسمتی که آسیب می بیند PCB است، معمولاً قسمت های کوچکی از آن خراشیده یا منفجر می شود.

یکی از دلایل رایج این امر استفاده از کمپرسور هوا به جای هوای فشرده برای تمیز کردن GPU است. در حالی که یک کمپرسور کار می کند، اگر خیلی قوی باشد، می تواند بخش هایی از PCB را منفجر کند.

علائم کارت گرافیک آسیب دیده عبارتند از:

  • بی ثباتی و خرابی مکرر در بازی ها
  • صفحه آبی مرگ
  • خوانش دما معیوب

مطمئن شوید که کارت گرافیک شما اورکلاک نشده است. اگر همچنان با هر یک از این مشکلات مواجه هستید، مخصوصاً دو مورد اول، به احتمال زیاد GPU شما آسیب دیده است و باید بازگردانده شود.

در حالی که پردازنده‌ های گرافیکی استفاده شده معمولاً با ضمانت همراه نیستند، برخی از تولیدکنندگان ممکن است مایل باشند کارت شما را با قیمت مناسب تعمیر یا تعویض کنند. هر چند این موضوع مورد به مورد متفاوت است و معمولاً بهتر است پول خود را پس بگیرید.

نکات خرید کارت گرافیک دست دوم و مشکلات GPU های تقلبی

پردازنده‌ های گرافیکی تقلبی مخرب هستند، زیرا فقط متوجه‌ ترین مشتریان می‌ توانند این حقه را کشف کنند. اگر نمی‌ دانید از کارت گرافیکی که می‌ خرید انتظار چه نوع عملکردی را داشته باشید، ممکن است هرگز متوجه نشوید که «GTX 1060» که استفاده می‌کنید در واقع یک GTX 960 تغییر نام تجاری است.

برای تشخیص این مشکل، بهترین گزینه استفاده از GPU-Z است که خوانش های پیشرفته را از کارت گرافیک شما می گیرد و در صورت استفاده از یک کارت گرافیک جعلی به شما هشدار می دهد. اگر متوجه شدید که یک GPU تقلبی به شما فروخته شده است، سعی کنید پول خود را پس بگیرید. با این حال، اگر آنلاین آن را خریداری کرده باشید … ممکن است خوش شانس نباشید.

نکات خرید کارت گرافیک دست دوم

نکات مهم در مورد خرید کارت گرافیک دست دوم

مشکلات بالا ممکن است ترسناک به نظر برسند، اما با تمرین های صحیح، می توان به راحتی از آنها اجتناب کرد! در اینجا سه ​​قانون اصلی خرید پردازنده گرافیکی دست دوم آورده شده است :

از فروشندگان قابل اعتماد خرید کنید

تعدادی مکان مناسب برای جستجوی کارت های گرافیک دست دوم وجود دارد، اما مطمئن شوید که از یک فروشنده قابل اعتماد خرید می کنید. مهم نیست که قیمت چقدر فریبنده به نظر می رسد، اگر یک فروشنده آنلاین رتبه ای کمتر از ۹۵٪ درصد داشته باشد، احتمالاً نباید چیزی از آنها بخرید. در حالی که فروشندگان صادقی وجود دارند که تازه شروع به کار کرده اند، اما شما نباید صدها دلار روی آنها شرط بندی کنید. باهوش باشید و به فروشندگانی بچسبید که رتبه‌ بندی بالایی دارند.

نکات قیمت گذاری هنگام خرید کارت گرافیک دست دوم

این موضوع ممکن است ناگفته نمانده باشد و همه آن را به شما گوشزد کرده باشند، اما اولین چیزی که می بینید را نگیرید! به دنبال گزینه های جایگزین باشید و همچنین بررسی کنید که “معامله عالی” که مشاهده کردید و وارد آن شدید، واقعاً عالی است.

هرگز MSRP یا قیمت کامل را نخرید

صادقانه بگویم، این آیتم برای هر چیزی که استفاده می شود صدق می کند. اگر می‌ خواهید قیمت کامل چیزی را بپردازید، فقط آن را به صورت آنلاین و نو بخرید. اگر از آن استفاده  شده و نزدیک به استوک است، خودتان را خسته نکنید! یا به دنبال معامله بهتری باشید یا کارت گرافیکی متفاوت با سطح عملکرد مشابه پیدا کنید. کمبود کارت گرافیک مدت ها پیش به پایان رسید، بنابراین دیگر دلیلی برای خرید کارت های دست دوم وجود ندارد.

جمع بندی

ما فکر می‌ کنیم منصفانه است که به طور قطعی بگوییم که بهترین نکات خرید کارت گرافیک دست دوم را برای شما جمع آوری کردیم، زیرا به نظر می‌ رسد خرید پردازنده‌ های گرافیکی دست دوم هنوز تا حدودی در حال انجام است. ما همچنین بخش نظرات خود را به دقت بررسی می کنیم، بنابراین اگر متوجه مشکلی شدید یا فقط برای خرید یک کارت گرافیک دست دوم به کمک نیاز داشتید، در نظر داشته باشید، که ما تمام تلاش خود را برای کمک به شما انجام خواهیم داد!

اکنون که می دانید چه چیزی در آنجا وجود دارد، می دانید باید به دنبال چه چیزی باشید؟ ما شخصاً منتظر معاملات RX 580 هستیم! از منظری جدید، این بهترین کارت با عملکرد قیمتی است و در میان GPU های استفاده شده، به نظر می‌ رسد تنها نمونه‌ ای از آن برند است.