کیف پول ارز دیجیتال فضایی است که می توانید ارزهای دیجیتال خود را در آن ذخیره کنید و قبل از داشتن ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین (BTC) ، اتریوم (ETH) ، TETHER (USDT) ، مونوس (MNS) و هر ارز دیجیتال دیگری باید فضایی را برای ذخیره سازی آن ها در نظر بگیرید. به همین دلیل انواع مختلفی از کیف پول ارز دیجیتال طراحی و تولید شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است تا بتوانند رمز ارزهای خود را در آن نگهداری کنند. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم تا بیشتر سوالاتی که برای شما پیش آمده است، جواب داده شود.

آنچه در ادامه می خوانید:

  • کیف پول ارز دیجیتال چیست؟
  • کیف پول دیجیتال برای ما چه کاری انجام می دهد؟
  • چگونه می توانیم یک کیف پول ارز دیجیتال داشته باشیم؟
  • کدام کیف پول از امنیت بیشتری برخوردار است؟

با ما همراه باشد تا در مورد کیف پول های ارز دیجیتال صحبت می کنیم، کیف پول هایی که در آن می توانید رمز ارزهای پایه خود را در آن نگه دارید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

قبل از اینکه هر گونه معامله ای را با ارز دیجیتال شروع کنیم، خرید و فروش یا سرمایه گذاری کنیم باید فضایی برای ذخیره آن داشته باشیم. این فضا دقیقاً جایی است که شما می توانید به صورت قانونی ارزهای خود را در آن نگهداری و در صورت لزوم وجود آن ها را اثبات کنید و برای آن رمز بگذارید تا ایمن باشد و تراز حساب خود را دریافت کنید، که به این فضا کیف پول رمز ارز یا کیف پول ارز دیجیتال می گویند.

تمامی کیف پول های ارز دیجیتال از کلیدهای خصوصی و کلیدهای عمومی تشکیل شده است و با کمک این کلیدها به جای ذخیره یک سکه که وجود فیزیکی داشته باشد، داده هایی را ذخیره می کند که وجود این سکه ها را اثبات کند. این کلیدهای خصوصی و عمومی که به عنوان کلیدهای ویژه نیز شناخته می شوند، برای انتقال پول به حساب دیگری یا معاملات در شبکه بلاکچین استفاده می شود. در نهایت می توان گفت شما با دیدن یک کیف پول ارز دیجیتال در واقع با ابزاری مواجه می شوید که می تواند با بلاکچین تعامل داشته باشد.

کیف پول ارز دیجیتال

Virtual currency wallet. Bitcoin gold coin and printed encrypted money with QR code. Cryptocurrency concept.

کلید خصوصی و کلید عمومی چیست؟

می توانیم به راحتی به این نتیجه برسیم که ارز دیجیتال قابل لمس نیست و تمامی ارزهای دیجیتال و معاملات انجام شده روی آنها به صورت سوابق دیجیتالی در شبکه بلاکچین دیده می شوند، بنابراین برای اثبات وجود رمز ارزها در شبکه بلاکچین به نوعی رمز ورود نیاز است. این رمزها که به صورت حرف و عدد هستند به وسیله کلیدهای خصوصی و عمومی ایجاد می شوند.

هر حساب کیف پول ارز دیجیتال یک آدرس دارد که می توان آن را با شماره IBAN که شامل نام کشور، بانک مقصد و شماره حساب فردی در سیستم بانکی است، مقایسه کرد. وقتی آدرس کیف پول خود را به فرد طرف حساب خود می دهید، او می تواند بدون نیاز به اطلاعات دیگری برای شما پول ارسال کند. کلیدهای خصوصی و عمومی برای دسترسی به سپرده های داخل حساب یا ارسال پول به حساب دیگر لازم است و بدون آنها هیچ معامله ای انجام نمی شود، زیرا بلاکچین این اجازه را  نمی دهد.

شما می توانید با کلید خصوصی به اطلاعات کلید عمومی دسترسی پیدا کنید، اما دسترسی به کلید خصوصی با داشتن کلید عمومی امکان پذیر نیست، همچنین شما می توانید در هنگام حذف نرم افزار یا هک شدن یا حتی گم شدن کیف پول سخت افزاری از طریق کلید خصوصی اوضاع را مدیریت کنید. در کیف پول های ارز دیجیتال، کلید خصوصی (Private Key) را می توان به عنوان رمز عبور در نظر گرفت و کلیدهای عمومی (Public Key) را نام کاربری یا ایمیل در نظر گرفت. کاربر باید در نگهداری و حفظ کلیدهای خصوصی و عمومی خود دقت فراوان داشته باشد، زیرا اگر این داده ها توسط شخص دیگری غیر از صاحب حساب ضبط شود، ممکن است همه سپرده ها از بین بروند.

انواع کیف پول ارز دیجیتال :

قبل از استفاده ی کیف پول های ارز دیجیتال، باید به این نکته اشاره کنیم که این کیف پول ها بر اساس عملکرد و اتصال به اینترنت به دو دسته تقسیم می شوند، که این دو دسته عبارتند از:

  • کیف پول گرم
  • کیف پول سرد

کیف پول گرم چیست؟

کیف پول های گرم یا “Custodial” خدمات ذخیره سازی کلید خصوصی را انجام می دهند. در این نوع کیف پول ها می توان از طریق یک نرم افزار یا دستگاه دیگر به حساب دسترسی پیدا کرد و آن را کنترل نمود. این نوع کیف پول دارای امنیت کمتری نسبت به کیف پول های سرد است و بیشتر در معرض حمله ی هکرها قرار دارد.

سرویس کیف پول گرم دارای مزایا و معایب متعددی است. از مزایای این کیف پول می توان به دسترسی آسان به ارزهای دیجیتال تنها با اتصال به اینترنت اشاره کرد که تنها با دسترسی به کلید خصوصی می توانید به دارایی خود دسترسی پیدا کنید. البته همانطور که گفته شد این کیف پول بی عیب و نقص نیست و افراد یا موسساتی که از فضای آن ها در اینترنت استفاده می شود به اطلاعات حساب شما دسترسی دارند. علاوه بر این ممکن است کیف پول شما هک شده و موجودی خود را از دست بدهید.

کیف پول ارز دیجیتال گرم

نمونه هایی از کیف پول های ارز دیجیتال گرم: 

صرافی های ارز دیجیتال :

صرافی هایی که برای انتقال و معاملات ارزهای دیجیتال استفاده می شوند، در برخی موارد می تواند خدمات کیف پول ارز دیجیتال را به مشتریان بدهند، زیرا وقتی از صرافی ارز دیجیتال استفاده می کنیم، به کیف پول خود دسترسی پیدا کرده و می توانیم به سرعت معاملات خود را انجام دهیم. البته نباید فراموش کرد که کلید خصوصی ما در پایگاه داده صرافی قرار گرفته و باعث کاهش امنیت حساب ما می شود.

کف پول گرم گرین آدرس (GreenAddress) :

اگر می خواهید بیت کوین های خود را روی یک کیف پول ارز دیجیتال چند امضایی ذخیره کرده و برای انتقال آن سایت مورد نظر از شما دسترسی بخواهد، می توانید از گرین آدرس استفاده کنید که دارای امنیت فوق العاده ای است و علاوه بر اینکه قابل استفاده در وب، دسک تاپ، اندروید و iOS است، با کیف پول های سخت افزاری محبوبی همچون ترزور، لجر نانو و اچ دبلیو ۱ سازگار است.

کیف پول سامورایی (Samourai Wallet) :

با وجود تحریم هایی که از شرکت اپل روی کیف پول های بیت کوین اعمال شد، طراحان و توسعه دهندگان کیف پول های گرمی را طراحی کردند که روی اندروید قابل استفاده است. یکی از این کیف پول های اندرویدی کیف پول ارز دیجیتال سامورایی بوده که در جایگاه بهترین های این نمونه قرار گرفته است. اگر می خواهید از بهترین حریم خصوصی بهره مند شوید انتخاب این کیف پول ساده ترین روش برای رسیدن به این خواسته است. این کیف پول با سابقه ی سه ساله ای که در دنیای ارز دیجیتال دارد، به صورت منبع باز کدنویسی شده است.

کیف پول ارز دیجیتال گرم بیت کوین والت (Bitcoin Wallet) :

یکی دیگر از نمونه های کیف پول ارز دیجیتال گرم بیت کوین والت یا شیلدباخ والت (Schildbach Wallet) است که به عنوان اولین کیف بیت کوین موبایلی بیت کوین در دسترس قرار گرفت. امنیت این کیف پول ناشی از اتصال مستقیم آن به شبکه ی بیت کوین است. محبوبیت این کیف پول به دلیل داشتن رابط کاربری ساده و ویژگی های منحصر به فرد بوده و به دلیل سادگی آن برای مبتدیان نیز گزینه ی خوبی به حساب می آید.

کیف پول گرم iOS اج :

با وجود اینکه در ابتدا شرکت اپل بیت کوین را تحریم کرد، اما بعدها در مورد این تصمیم خود تجدید نظر کرد و به همین دلیل شاهد طراحی کیف پول ارز دیجیتال گرم برای آیفون هم بودیم. یکی از این کیف پول ها Edge است که علاوه بر آیفون روی اندروید هم نصب می شود و به راحتی و آسانی قابل استفاده است. این کیف پول دارای ویژگی های لاگین منحصر به فردی است که کاربران مبتدی بیت کوین و ارز دیجیتال را به سمت خود کشانده است. علاوه بر این برای کسانی که در بک آپ گیری مشکل دارند و این کار را به سختی انجام می دهند، بسیار مناسب است، زیرا به صورت خودکار فرآیند بک آپ گیری را انجام می دهد.

این مطلب را حتما بخوانید  لانچر اندروید مایکروسافت دارای چه ویژگی است؟

کیف پول سرد چیست؟

بر خلاف تمامی چیزهایی که در مورد کیف پول های آنلاین یا گرم گفت شده، کیف پول ارز دیجیتال سرد کاملاً در اختیار کاربر قرار دارد و به جز کابر کسی به آدرس کیف پول ارز دیجیتال، کلید خصوصی و کلید عمومی آن دسترسی پیدا نمی کند. همین موضوع باعث می شود این کیف پول در برابر حملات سایبری امنیت بیشتری داشته باشد. البته با وجود امنیت بالای این کیف پول، در صورتی که آسیب فیزیکی ببیند، ممکن است اطلاعات کاربر از دسترس آن خارج شود. پس دانستن اطلاعات فنی کافی یکی از الزامات نگهداری کیف پول های ارز دیجیتال سرد است.

کیف پول کاغذی :

کیف پول ارز دیجیتال کاغذی یکی از ابتدایی ترین کیف پول های ارز دیجیتال است که دارای ایمنی بسیار بالایی بوده و به صورت یک تکه کاغذ است که کدهای مشخصی روی آن قرار دارد. این کیف پول به هیچ عنوان به اینترنت متصل نمی شود و صد در صد در برابر حملات سایبری ایمن است. شما می توانید روی کیف پول ارز دیجیتال کاغذی، اطلاعاتی همچون آدرس کیف پول، کلیدهای خصوصی و عمومی و کد QR برای سهولت رامشاهده کنید. بزرگترین عیب کیف پول های کاغذی ظریف بودن آنهاست، که در صورت بروز مشکلاتی مانند پاک شدن قسمتی از متن کلیدها، خیس شدن و پاره شدن کاغذ نمی توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

کیف پول ارز دیجیتال کاغذی

کیف پول سخت افزاری :

کیف پول های سخت افزاری که به عنوان سردترین کیف پول ها شناخته می شوند، آخرین کیف پول رمزنگاری شده هستند، که دارای امنیت فوق العاده ای می باشند. کیف پول های سخت افزاری شبیه به کارتهای USB هستند که قابل اتصال به هر رایانه است. این نوع کیف پول به اینترنت متصل نمی شود به همین دلیل از هر گونه حمله سایبری در امان است.امنیت بیشتر این نوع کیف پول ناشی از پشتیبان گیری، تأیید دو مرحله ای و رمز ورود PIN و گزینه های امنیتی دیگری است.

نحوه نصب کیف پول های سخت افزاری :

وقتی می خواهید برای اولین بار یک کیف پول سخت افزاری را راه اندازی کنید، به شما یک کد “seed” داده می شود که از کلمات زیادی تشکیل شده و از شما خواسته می شود آن را به خوبی نگهداری کنید، زیرا در هنگام بازیابی رمز کیف پول ارز دیجیتال وقتی سه بار رمز را اشتباه وارد کرده اید و یا تعویض دستگاه به دلیل خرابی سخت افزاری، کد “seed” به شما کمک می کند تا دوباره به داده های خود دسترسی پیدا کنید.

نمونه هایی از کیف پول ارز دیجیتال سرد : 

کیف پول سرد الکتروم (Electrum) :

یکی از کیف پول های سردی که توسط سیستم عامل های مک، لینوکس و ویندوز پشتیبانی می شود، الکتروم است که در نوامبر ۲۰۱۱ تولید و معرفی شد. این کیف پول دارای ویژگی های منحصر به فردی است که شامل پشتیبانی از کیف پول های سخت افزاری همچون ترزور، لجر نانو و کیپ کی و ذخیره بیت کوین با حفظ امنیت بالا در فضای یک کامپیوتر آفلاین است. این کیف پول هم بین کاربران مبتدی و هم بین کاربران حرفه ای محبوب است.

کیف پول ارز دیجیتال ترزور :

یکی دیگر از کیف پول های سرد ارز دیجیتال ترزور است که در سال ۲۰۱۳ طراحی و منتشر شد و به خاطر امنیت بالایی که داشت بین کاربران ارز دیجیتال از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شد. این کیف پول از نظر فیزیکی در اندازه کوچکی تولید شده و شما می توانید آن را به راحتی حمل کنید. از خوبی های این کیف پول این است که در مدل های بعدی از نظر سخت افزاری به روز رسانی شده و امنیت آن ارتقا پیدا کرده است.

کیف پول Ledger Nano S :

کیف پول Ledger Nano S به عنوان رقیب ترزور، گزینه ای مناسب برای ذخیره کردن ارزهای دیجیتال است و از نظر عملکرد تفاوت چندانی با ترزور ندارد. یکی از قابلیت های این کیف پول پشتیبانی از ارزهای دیجیتال بیشتر نسبت به ترزور و کیپ کی است.

کیف پول ارز دیجیتال سرد

کیف پول کیپ کی :

با وجود اینکه کیپ کی یکی از کیف پول های سردی است که دارای طراحی ظاهری فوق العاده ای است، با این وجود عملکرد ضعیف تری نسبت به دو کیف پولی که قبل از این معرفی شد، دارد. این کیف پول به تازگی وارد بازار شده است و با وجود اینکه قیمت بالاتری نسبت به ترزور و لجر دارد، اما عملکرد آن کاملا ً با دو رقیب دیگرش یکسان است.

هنگام انتخاب کیف پول ارز دیجیتال چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

اولین و مهمترین نیاز کاربران برای انتخاب یک کیف پول ارز دیجیتال امنیت دارایی هایشان است. گاهی اوقات استفاده کنندگان ارز دیجیتال در بورس سرمایه گذاری می کنند و با این کار پول خود را به شخص دیگری می سپارند و  در ازای آن سهام دریافت می کنند. این کار باعث می شود که در صورت بروز مشکل برای بازار بورس اوراق بهادار، دارایی های دیجیتال شما نیز با مشکل رو به رو شود و آن ها را از دست بدهید. در صورتی که برخی قرار است از ارزهای دیجیتال خود به صورت روزانه استفاده کنند و به آن ها پیشنهاد می شود که از کیف پول موبایلی استفاده کنند.

برای اشخاصی که قصد سرمایه گذاری های طولانی مدت در یک نوع ارز دیجیتال را دارند، استفاده از یک کیف پول کاغذی گزینه ی بهتری است، اما باید در نگهداری آن تمام تلاش خود را کنید و آن را گم نکنید. برای اشخاصی که می خواهند هر از گاهی روی ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنند، و یا به خرید و فروش آن بپردازند و همیشه در امنیت باشند، کیف پول سخت افزاری بسیار مناسب است.

مقایسه ی کیف پول گرم و کیف پول سرد :

شما می توانید با کیف پول های گرم به صورت آنی موجودی ارز دیجیتال خود را روی رایانه و تلفن همراه خود مشاهده کنید و این کار تنها با اتصال به اینترنت و به راحتی انجام می شود. در مقابل کیف های سرد به دستگاه هایی گفته می شود که شبیه به یک حافظه USB است و دارایی های دیجیتال را بدون اتصال به اینترنت در هر دستگاهی ذخیره می کند. امنیت بالای کیف پول های سرد مورد توجه کاربران زیادی قرار گرفته است، زیرا این کیف پول ها به اینترنت متصل نیستند.

کیف پول های ارز دیجیتال گرم برای داشتن ویژگی های جذاب وابسته به شرکت های ارائه دهنده نرم افزار هستند و از آنجایی که همیشه آنلاین هستند ممکن است با حمله هکرها مواجه شوند. به همین دلیل توصیه من به استفاده کنندگان این نوع کیف پول این است که مقدار کمی ارز در آن نگهداری کنند.

استفاده از کدام کیف پول ارز دیجیتال آسان تر است؟

استفاده از کیف پول سرد بسیار دردسرساز است، زیرا پس از انجام هر عملیات باید امنیت کیف پول بررسی شود. اوضاع در کیف پول گرم کاملاً متفاوت است و ارزهای دیجیتال شما در آن به گونه ای ذخیره می شود که ارزش آن ها به صورت آنی قابل مشاهده هستند و  سرعت معاملات تجاری در آن بالاست. به همین دلیل می توان گفت با توجه به مزیت های متفاوت این دو نوع کیف پول، عادت های استفاده کنندگان، تعیین می کند که کدام یک رابط کاربری ساده تری دارد. شما نیز می توانید نظر خود را برای ما در قسمت پیشنهادات و نظرها بنویسید.