در دنیای امروز انواع مختلفی از گروه افراد وجود دارد. هر دین، فرهنگ، اعتقادات و … گروهی هستند. رایج‌ ترین، مقدس‌ ترین و قدیمی‌ ترین گروه خانواده است. خانواده در همه جای دنیا یافت می شوند و در همه جای دنیا از اعتقادات مسیحی تا اسلامی آن را به رسمیت شناخته اند. انواع خانواده از نظر روانشناسی بسیار متفاوت هستند، با ما همراه باشید تا هر یک را بررسی کنیم.

انواع خانواده از نظر روانشناسی

انواع خانواده شامل خانواده های هسته ای، خانواده های گسترده، خانواده های تک والدی، خانواده های بازسازی شده و خانواده های بدون فرزند، می شوند، که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

خانواده هسته ای

خانواده هسته‌ ای ابتدایی‌ ترین نوع خانواده است که رسانه‌ ها آن را خانواده‌ ای شاد به تصویر می‌ کشند و در هماهنگی کامل زندگی می‌ کنند. این خانواده، خانواده ای است که خدا برای اولین بار در نظر گرفته و شامل دو والدین است که با “یک یا چند فرزند در یک خانه” زندگی می کنند. خانواده های هسته ای در دسته بندی انواع خانواده از نظر روانشناسی، از خانواده های اساسی هستند و بسیار رایج هستند.

زندگی کودکان با دو والدین نیز بسیار رایج است، اما برخی ممکن است از کودک به عنوان تنها فرزند، بدون خواهر و برادر یاد کنند. خانواده هسته ای به عنوان یک “خانواده ایده آل” در نظر گرفته می شود. بسیاری از روانشناسان و فیلم سازان و … از خانواده های هسته ای برای نماد بسیاری از موارد در رسانه ها استفاده می کنند. شما همیشه دو والدین را خواهید دید که یک یا چند فرزند خود را در آغوش می گیرند و همه لبخند می زنند. این خانواده ممکن است در هر جایی دیده شوند، به عنوان مثال در روزنامه ها، تلویزیون، روزنامه ها و غیره نمونه ای از این خانواده را خواهید دید.

انواع خانواده از نظر روانشناسی

خانواده گسترده یا خانواده های مشترک

این گروه از انواع خانواده از نظر روانشناسی ممکن است به عنوان تضاد با خانواده های هسته ای در نظر گرفته شوند و همچنین به عنوان یک دسته بندی بسیار اساسی نیز دیده شوند. خانواده گسترده چندین نسل از یک خانواده است که در یک خانواده یا در مجاورت و همسایگی یکدیگر زندگی می کنند. خانواده‌های گسترده شامل خاله‌ ها، عمو ها، پدربزرگ ها و مادربزرگ‌ ها، والدین، نوه‌ ها، فرزندان و غیره می باشد. این خانواده ممکن است به دلیل تمایلی که به نزدیکی با یکدیگر دارند، زندگی در زیر یک سقف را ترجیح دهند. برخی از آن ها ممکن است این نوع زندگی را نشانه ای از مراقبت، عشق و شفقت نسبت به اعضای خانواده خود بدانند. خانواده های گسترده در کشورهایی مانند مکزیک، هند و آفریقا رایج هستند.

انواع خانواده از نظر روانشناسی

انواع خانواده های تک سرپرستی از نظر روانشناسی

خانواده های تک والدی مفهومی همانند نام خود را دارند، یکی از والدین با یک یا چند فرزند زندگی می کند. آن ها اساساً باید فرزندان خود را با توجه به اینکه همسر ندارند تربیت کنند. عوامل زیادی می تواند باعث ایجاد خانواده های تک والدی شود، از جمله فوت همسر، طلاق بین دو زوج و غیره. گفته می شود که فرزندانی که با یکی از والدین زندگی می کنند ممکن است کمی از تعادل خارج شوند، و این موضوع برخلاف فرزندانی که با هر دو والدین زندگی می کنند.

این مطلب را حتما بخوانید  نحوه برخورد با مرد غرغرو چگونه است

نبود پدر برای پسر یا مادر برای دختر ممکن است عوارضی بر روحیه، رفتار و احتمالاً سلامت فرزندان داشته باشد. مادر یا پدر مجرد مجبور خواهد شد، ساعت‌های طولانی کار کنند و همین موضوع باعث می‌ شود زمان باکیفیت برای گذراندن با فرزندانشان را از دست بدهند. حتی ساعات طولانی به دور از خانواده باشد و یا ممکن است مشکلات مالی در خانواده به وجود بیاورد و نه تنها مادر تحت فشار قرار گیرد، بلکه فرزندان را نیز تحت تأثیر قرار دهد. همسران مطلقه اغلب به فرزندان خود اجازه می دهند تا هر دو والدین خود را ملاقات کنند، که ممکن است به روحیه کودکان کمک کند.

انواع خانواده از نظر روانشناسی

خانواده های بازسازی شده

خانواده بازسازی شده به خانوادهایی گفته می شود که دو شخصی که قبلاً ازدواج کرده اند، رابطه ای را آغاز کرده و ازدواج کنند. با این حال، تنها در صورتی می‌ توان از این خانواده به عنوان خانواده بازسازی شده نام برد که زوجین در روابط زناشویی قبلی خود دارای فرزندی باشند. در این خانواده فرد، والد یا والده خوانده فرزند همسر خود می شود. برای مثال، اگر علی با مریم ازدواج کرد. فرزندان مریم، فرزند خوانده علی و علی هم پدر ناتنی خواهند بود. در مقابل، فرزندان علی، فرزند ناتنی‌ های مریم و مریم هم مادر ناتنی آن ها خواهند بود.

انواع خانواده های بدون فرزند از نظر روانشناسی

خانواده های بدون فرزند، کمی با چهار خانواده دیگر متفاوت هستند. خانواده‌های هسته‌ ای، گسترده، بازسازی‌ شده و خانواده‌ های تک‌ والدی همگی فرزندان را درگیر می‌ کنند، اما خانواده بدون فرزند همان چیزی است که از نام آن مشخص است و به آن خانواده بدون فرزند گفته می شود. در این خانواده دو والدین بدون فرزند وجود دارد. این اشخاص ممکن است نتوانند بچه دار شوند یا تصمیم بگیرند که بچه دار نشوند. خانواده های بدون فرزند نسبت به خانواده هایی که دارای فرزند هستند، وضعیت مالی بهتری دارند.

بیشتر ورزشکاران زن به دلیل شغلی که دارند بچه دار نمی شوند و تاجران یا زنان مسافرتی تصمیم می گیرند که دستشان با بچه ها گرفته نشود. در هر صورت، این زوج فرزندی ندارند. برخی از زوج‌های بدون فرزند ممکن است تمایل به داشتن فرزند را با حیوان خانگی جایگزین کرده باشند.

انواع خانواده از نظر روانشناسی

در ادامه می توانید نظر خود را در مورد انواع خانواده از نظر روانشناسی بنویسید و در هر کدام از این دسته ها زندگی می کنید از خوبی ها و یا معایب آن برای ما و دیگر کاربران توضیح دهید. معرفی خانواده خود برای کودکتان را نیز می توانید در همین مجله بیاموزید.