همه ما کم و بیش نکات و توصیه‌های بی‌شماری در خصوص افزایش اعتماد به نفس شنیده‌ایم؛ نکاتی که به جای ایجاد این احساس، در سرخوردگی بیشتر ما نقش داشته‌اند.

چه باور کنید چه نه، اعتماد به نفس در جای جای زندگی ما نقش دارد. از موفقیت در حوزه شغلی و تحصیلی گرفته تا زندگی شخصی، اعتماد به نفس نقش غیرقابل انکاری را بازی می‌کند. ما با داشتن این مولفه مهم دست به انتخاب‌های بهتر زده و در نهایت کارهایی را انجام می‌دهیم که باعث خوشحالی ما می‌شوند.

اما چگونه باید به قله بلند اعتماد به نفس صعود کرد؟ ما راهکارهایی را در نظر داریم که هر کسی با کمی تلاش بتواند خود را به این قله برساند یا دست کم صعود را آغاز کند.

افزایش اعتماد به نفس و روش های آن

رازهای افزایش اعتماد به نفس که هیچکس به شما نمی‌گوید!

اگر تا کنون به سخنرانی‌های افراد موفق در هر حوزه‌ای توجه کرده باشید؛ یک مولفه مهم در آ‌ن‌ها پررنگ‌تر است و آن چیزی نیست به جز اعتماد به نفس. اما علت این همه اعتماد به نفس چیست؟

اگر بخواهیم تعریف ساده ای از اعتماد به نفس ارائه دهیم باید بگوییم که احساس اعتماد به توانایی‌ها، قابلیت‌ها و شیوه قضاوت ما در مورد خودمان است. اما می‌توان این احساس را تجربه کرد؟

دست به انجام کاری بزن!

مگر می‌شود بدون انجام کاری احساس رضایت داشت؟ فرقی نمی‌کند که چه هدفی را در زندگی خود دنبال می‌کنید؛ اهدافی بزرگ یا کوچک برای خود تعیین کرده و برای دستیابی به آنها تلاش کنید.

این کار را با برنامه‌ریزی و تعیین اهداف برای یک روز خود آغاز کنید. تعیین کنید که امروز باید چه کاری را انجام دهم یا تا پایان هفته فرصت انجام چه کاری را دارم؟ تنها با دستیابی به اهداف روزانه است که می‌توان شیرینی دستیابی به اهداف هفتگی، ماهانه یا حتی سالانه را تجربه کرد.

همواره شنیده‌اید، اما باز هم می‌گوییم که تغییر یک شبه اتفاق نمی‌افتد! برای رسیدن به قله‌های موفقیت باید سختی مسیر صعود را به جان بخرید. هنگامی که اهداف بزرگ و کوچک خود را تیک می‌زنید، احساس رضایت از عملکرد خود پیدا کرده و به این ترتیب شاهد افزایش اعتماد به نفس خود خواهید بود.

کار درست را انجام بده

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چه کاری سبب می‌شود تا شما احساس ارزشمند بودن کنید؟ یک ارزش در زندگی خود در نظر گرفته و تصمیمات خود را براساس آن بگیرید. با انجام چه کاری به بهترین نسخه خود تبدیل می‌شوید؟

تنها کافی است کار درست را انجام دهید؛ حتی اگر این کار دشوار باشد. در زندگی گاهی لازم است برای دستیابی به اهدافی بزرگتر، برخی چیزها را فدا کنید. به یاد داشته باشید که این اعمال و تصمیمات شما هستند که شخصیتتان را شکل می‌دهند.

فداکاری برای انجام کار درست بهترین انتخاب است؛ به این ترتیب شما در طولانی مدت خود را بیشتر دوست خواهید داشت و به آنچه هستید، افتخار می‌کنید.

ورزش کن

ورزش روشی برای افزایش اعتماد به نفس

Woman celebrating her goals. Winning concept.

بارها و بارها در رابطه با فواید ورزش کردن شنیده‌ایم، اما یک گوش در و یک گوش دورازه! با این حال بد نیست بار دیگر یادآوری کنیم که ورزش علاوه بر فواید بی‌شماری که برای سلامتی دارد، منجر به تقویت حافظه، بهبود تمرکز و مدیریت استرس می‌شود و از افسردگی دشمن همیشگی اعتماد به نفس جلوگیری می‌کند.

همه ما در موقعیت‌های سخت و طاقت‌فرسا قرار گرفته‌ایم؛ موقعیت‌هایی که انرژی را از ما گرفته و در کل ما را منفعل می‌کنند. در این زمان ورزش با کمک به ترشح هورمون‌های مفید سبب افزایش سطح انرژی می‌شود.

ورزش اعتماد به نفس گمشده در زندگیتان را به شما برمی‌گرداند و بی‌شک سلامتی را نیز به شما هدیه می‌دهد. زمانی از روز را به خود اختصاص دهید و با ورزش کردن اعتماد به نفستان را افزایش دهید.

نترس باش

شجاعت و افزایش اعتماد به نفس

Businesswoman with superhero shadow vector concept. Isometric Eps10 vector illustration. Business symbol of emancipation ambition success motivation leadership courage and challenge.

شکست، دشمن ما نیست؛ بلکه ترس از شکست است که ما را در انجام هر کاری فلج می‌کند. هنگامی که اهدافی بزرگ و بلندپروازانه برای خود انتخاب می‌کنید، متحمل خستگی زیادی شده و در ادامه احساس می‌کنید که قادر به انجام کاری نیستید!

این مطلب را حتما بخوانید  بهترین برنامه ریزی روزانه را یاد بگیرید

هنگامی که به چنین نقطه‌ای در زندگی خود می‌رسید، لحظاتی با خود خلوت کنید و ذره ذره شجاعت وجودتان را جمع کنید. مگر می‌شود بدون اینکه از آینده یا نتیجه کار بترسید، موفق شوید؟

همه ما ترس را تجربه کرده‌ایم؛ اما مهم این است که با وجود ترس برای آنچه ریسک کرده‌ایم، بجنگیم. به این فکر کنید چقدر دوست دارید به هدف خود در زندگی برسید؟ به توانایی‌های خود ایمان آورده و ترس را کنار زده و مسیری که انتخاب کرده‌اید را ادامه دهید.

به اینکه بقیه چه فکری می‌کنند، اهمیت نده!

هنگامی که عزم خود را جزم کرده‌اید تا پا در مسیری پرفراز و نشیب بگذارید، کم کم سر و کله افرادی پیدا می‌شود که به شما می‌گویند هیچ‌گاه به هدفتان نمی‌رسید. فرقی نمی‌کند چه کسی این حرف را می‌زند؛ کارفرما، معلم یا اساتید، دوستان یا حتی خانواده.

در اینجاست که باید به دنبال راهی برای افزایش اعتماد به نفس بگردید. افراد زیادی در جهان هر روز در حال تغییر دادن دنیای خود و دیگران هستند؛ در حالی که مدام در گوش آنها می‌خوانند که توانایی انجام چنین کاری را ندارند.

اگر به کاری که انجام می‌دهید ایمان دارید، هرگز دست از تلاش برنداشته و با اعتماد به نفس به مسیر خود ادامه دهید.

کارهایی که تو را خوشحال می‌کند، انجام بده!

راهکار افزایش اعتماد به نفس

مهم‌ترین نکته‌ای که ما فراموش می‌کنیم، اهمیت دادن به خواسته‌های خودمان است. این موضوع به طرز غیرقابل‌انکاری روی افزایش اعتماد به نفس تاثیر دارد. با خودتان آشتی کنید؛ دوست دارید که اوقات فراغت خود را چگونه سپری کنید؟ پیاده روی را انتخاب می‌کنید یا دیدن یک فیلم جدید؟

هر کاری را که دوست دارید، انجام دهید؛ این زندگی شماست و شما مالک آن هستید. برای اینکه به بهترین نسخه خود تبدیل شوید، برای خود وقت بگذارید. با این کار اعتماد به نفس کم‌کم جای خود را در زندگی شما پیدا می‌کند.

با خودت روراست باش!

یکی راهکارهای کاربردی افزایش اعتماد به نفس، این است که با خودتان صادق باشید. اما این موضوع به چه معناست؟ به عنوان مثال ممکن است فردی از شما بپرسد که برای سرگرمی چه کاری را انجام می‌دهید؟ اگر هنگام پاسخ دادن متوجه شدید که در حال پنهان کردن چیزی هستید، این موضوع از کمبود اعتماد به نفس ناشی می‌شود.

از اینکه احساسات، انگیزه یا نگرانی خود را بیان کنید، هیچ ترسی نداشته باشید. درواقع همه ما باید بپذیریم که انسان‌های کاملی نیستیم. هنگامی که دست از پنهان کردن شخصیت واقعی خود برمی‌دارید، اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد.

به ظاهرت بیشتر توجه کن!

اگرچه باور آن سخت است، اما توجه به پارامترهای ظاهری به طور مستقیم بر چارچوب‌های ذهنی ما تاثیر می‌گذارد. از نحوه لباس پوشیدن گرفته تا شیوه‌ای که راه می‌روید، همگی بر افزایش اعتماد به نفس تاثیرگذار هستند.

شاید شما هم تجربه کرده باشید روزهایی که به ظاهر خود اهمیت می‌دهید، احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا می‌کنید. به همین خاطر است که توصیه می‌کنیم کمی بیشتر به نوع راه رفتن، شیوه صحبت کردن، لباس و در نهایت ظاهر خود توجه کنید.

افزایش اعتماد به نفس را از توجه به خودت شروع کن

راهکارهای پیشنهادی به منظور بالا بردن اعتماد به نفس بی‌شمار هستند. اما آنچه بیش از هر چیزی اهمیت دارد، دست به کار شدن و انجام دادن کاری است. هنگامی که ما موفق به انجام هدف‌های کوچک‌تر می‌شویم، احساس بهتری نسبت به خود پیدا کرده و انگیزه کافی برای دستیابی به اهداف بزرگتر را پیدا می‌کنیم.

سخت‌ترین گام، گام نخست است. تنها کافی است که از فراز و نشیب‌های پیش روی خود نهراسید و دل را به دریا بزنید. برای خود ارزش قائل شوید و خود را در الویت قرار دهید.

حال نوبت شماست که تصمیم نهایی را بگیرید؛ قصد دارید مانند یک بازنده به زندگی خود ادامه دهید یا سرنوشت خود را برای همیشه تغییر دهید؟