اگر بدون کاندوم رابطه جنسی داشته اید یا تجربه جنسی با کاندوم آسیب دیده را پشت سر گذاشته اید، وحشت نکنید. این موضوع ممکن است برای هر کسی پیش بیاید و شما تنها کسی نیستید که این تجربیات را داشته اید. با این حال، آنچه شما باید به خاطر بسپارید این است که چند خطر مرتبط با این رویدادهای جنسی وجود دارد. اما اقدامات زیادی وجود دارد که می توانید برای مقابله با این خطرات انجام دهید تا از سلامت جنسی خود محافظت کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا راه های جلوگیری از بارداری را با هم بررسی کنیم.

راه های جلوگیری از بارداری سریعا بعد از رابطه

اگر متوجه شدید کاندوم آسیب دیده است، هرگونه فعالیت جنسی را متوقف کنید و از شریک زندگی خود دور شوید. اگر بدون کاندوم رابطه جنسی داشته اید، به یاد داشته باشید که چند کار وجود دارد که می توانید فوراً برای جلوگیری از بارداری  انجام دهید.

یکی از راه های جلوگیری از بارداری استفاده از حمام است

ابتدا به حمام بروید تا مایعات باقیمانده را از واژن، آلت تناسلی یا مقعد را خارج کنید. این کار می تواند به شما احساس راحتی بیشتری بدهد و باکتری هایی که منجر به عفونت دستگاه ادراری (UTIs) می شوند، را حذف کند.

همچنین می‌ توانید روی توالت بنشینید و با عضلات تناسلی یا مقعدی خود فشار دهید تا مایعات باقی‌ مانده را خارج کنید. ادرار کردن نیز می تواند کمک کننده باشد. فقط بدانید که اگر فرج دارید و دخول داشته اید، ادرار کردن خطر بارداری را از بین نمی برد. این به این دلیل است که اسپرم قبلاً به سمت تخمک حرکت کرده است.

راه های جلوگیری از بارداری

دوش واژینال نگیرید، اما خود را بشویید

این افسانه است که نواحی تناسلی بعد از فعالیت جنسی نیاز به پاکسازی کامل دارند و این روش اکیدا از راه های جلوگیری از بارداری نیست. در حالی که شستن و خشک کردن نواحی تناسلی می تواند راحتی شما را افزایش دهد، دوش واژینال یا مقعد می تواند شما را در معرض خطر عفونت قرار دهد. این به این دلیل است که دوش واژینال بعد از رابطه می تواند باعث تحریک و التهاب شود. بنابراین اگر می خواهید خود را بشویید، به سادگی دوش بگیرید یا از آب ولرم برای پاشیدن به محل استفاده کنید.

احساسات خود را مرور کنید

برای اینکه از خود بپرسید که چه احساسی دارید، وقت بگذارید. طبیعی است که بعد از رابطه جنسی بدون کاندوم طیف وسیعی از احساسات را تجربه کنید و احساس نگرانی، عصبانیت یا ناراحتی به شما دست دهد. سعی کنید با دوستان یا خانواده در مورد وضعیت صحبت کنید تا بتوانند از شما حمایت کنند. اگر با آن ها راحت نیستید با کسی که می‌ شناسید صحبت کنید، می توانید با یک مشاوره نگرانی خود را مطرح کنید.

مراحل بعدی زندگی خود را برنامه ریزی کنید

هنگامی که احساس راحتی بیشتری کردید، بهترین ایده این است که در مورد کارهای بعدی فکر کنید. اگر به پیشگیری از بارداری اورژانسی (EC) نیاز دارید، به نزدیک‌ ترین داروخانه و یک قرص اورژانسی تهیه کنید. برخی از اشکال EC یا قرص های پیشگیری از بارداری اورژانسی، بدون نسخه هستند و از راه های جلوگیری از بارداری هستند که نیازی به تجویز پزشک ندارند.

اگر نگران این هستید که ممکن است در معرض یک عفونت مقاربتی (STI) یا HIV قرار گرفته باشید، یک قرار ملاقات با پزشک رزرو کنید و سلامت جنسی خود را بررسی کنید. به خاطر داشته باشید که برای ابتلا به بیماری مقاربتی، همان یک بار کافی است که با کسی رابطه جنسی دهانی یا دخولی داشته باشید.

این مطلب را حتما بخوانید  برای گرمازدگی چی بخوریم؟

راه های جلوگیری از بارداری

مراقب علائم باشید

در حالی که برخی از بیماری های مقاربتی ممکن است بدون علامت باشند، برخی دیگر ممکن است به شکل زخم، خارش، ترشحات بدبو یا درد هنگام ادرار کردن ظاهر شوند. مراقب اندام تناسلی، مقعد و ناحیه دهان خود باشید و در صورت مشاهده موارد غیرعادی، آزمایش STI انجام دهید.

بهترین زمان برای استفاده از راه های جلوگیری از بارداری

طی ۳ روز پس از رابطه بهترین زمان استفاده از قرص های اورژانسی است. برخی از انواع قرص های اورژانسی باید طی ۷۲ ساعت پس از رابطه جنسی بدون کاندوم مصرف شوند. به طور مشابه، مصرف داروهای پیشگیری از HIV در همان بازه زمانی حیاتی است.

از یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشاوره بگیرید

اگر نگران هستید که ممکن است به HIV مبتلا شده باشید، پروفیلاکسی پس از مواجهه می تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد. شروع درمان در اسرع وقت و ظرف چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض بیماری، حیاتی است.

شما باید ظرف ۷۲ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض احتمالی HIV، مصرف دارو را شروع کنید، زیرا بعید است که بعد از این دوره موثر باشد. بهتر است یک یا دو بار در روز به مدت حداقل ۲۸ روز مصرف دارو کنید، اما آگاه باشید که مصرف این دارو ممکن است برای همه موثر نباشد.

این درمان هنگامی موثر است که ترکیبی از داروهای معروف به داروهای ضد رتروویروسی، از تکثیر و انتشار HIV در سراسر بدن جلوگیری کند.

 قرص لوونورژسترول EC از راه های دیگر جلوگیری از بارداری

قرص های EC با مسدود کردن فرآیندهای بیولوژیکی مانند تخمک گذاری از بارداری جلوگیری می کنند. این قرص حاوی هورمون مصنوعی به نام لوونورژسترل است که برای حداکثر اثربخشی باید ظرف ۷۲ ساعت پس از رابطه جنسی مصرف شوند.

خوشبختانه این نوع قرص بدون نسخه در داروخانه ها در دسترس هستند. اگر در عرض ۲۴ ساعت پس از رابطه جنسی مصرف شود، خطر بارداری شما تا ۹۵ درصد کاهش می یابد. اگر قرص لوونورژسترول EC بین ۲۴ ساعت تا ۷۲ ساعت پس از مقاربت مصرف شود، خطر بارداری ۸۸ درصد کاهش می یابد.

راه های جلوگیری از بارداری

Contraception Education Concept female and male contraceptive,

با متخصص در مورد ایلا یا پاراگارد صحبت کنید

انواع دیگری از EC برای کمک به جلوگیری از بارداری وجود دارد. ایلا عبارت است از قرصی که می تواند تا ۵ روز پس از رابطه جنسی مصرف شود و پاراگارد، یک دستگاه داخل رحمی است که با نام IUD در بین مردم عادی شناخته می شود و می تواند به عنوان یک روش طولانی مدت کنترل بارداری استفاده شود. برای دسترسی به هر یک از این راه های جلوگیری از بارداری باید به پزشک مراجعه کنید.

غربالگری منظم STI

انجام آزمایشات STI به طور منظم برای سلامت جنسی شما حیاتی است. شما می توانید این آزمایش را با یک متخصص مراقبت های بهداشتی و یا از طریق یک کلینیک سلامت جنسی انجام دهید. عاقلانه است که حداقل سالی یک بار آزمایش شوید.

جمع بندی

چه آگاهانه بدون کاندوم رابطه جنسی داشته باشید یا با کاندوم آسیب دیده مواجه شده باشید، اقدامات زیادی وجود دارد که می توانید برای مراقبت از سلامت جنسی خود و محافظت در برابر بارداری انجام دهید. محافظت مداوم از خود نیز ساده است. تنها چیزی که نیاز دارید انتخاب یکی از راه های جلوگیری از بارداری قابل اعتماد است.