اینترنت وینکس مدتی است که موضوع صحبت بعضی از کاربران استفاده کننده اینترنت شده است، که به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی در ارتباط با آن برای شما گردآوری نماییم. نام اصلی و لاتین این اینترنت «Wenex» می باشد و سوالی که برای ما پیش آمد این بود که چرا کاربران فارسی زبان آن را «وینکس» می‌ نامند؟

این در حالی‌ است که باید به صورت «ونکس» تلفظ شود.

به همین علت در این مورد تحقیق کردیم، تا به علت اشتباه لفظی کاربران اینگونه خوانده نشده باشد که دیدیم در سایت این شرکت نیز همه‌ جا «وینکس» نوشته شده بود.

معرفی اینترنت وینکس:

شرکت وینکس یک شرکت سرویس‌ دهنده اینترنت است که جدیداً در ایران فعالیت می کند. نام اصلی این شرکت، ارتباطات فرزانگان پارس بوده که به نام وینکس معروف و شناخته شده است.

این شرکت، اینترنت وینکس را در چندین نوع سرویس رائه می دهد که دو نوع محبوب آن عبارتند از:

  •  ADSL
  • TD-LTE

یکی از  سرویس های دیگر این شرکت اینترنت شامل سرویس اینترنت مناسب برای برج‌ های مسکونی می باشد.

بهترین سرویس اینترنت وینکس که بین کاربران مجبوب است TD-LTE می باشد.

سرویس‌ دهنده‌ های دیگر  تی‌ دی‌ ال‌ تی ای این سرویس را به صورت مجازی ارائه می دهند، اما اینترنت ال تی ای وینکس دارای چندین مدل مودم TD-LTE با لوگوی همین شرکت وارد بازار می شود.

به گفته کاربران شرکت وینکس پنل و فریم‌ ویر این مودم‌ ها را با برند Wenex ارائه کرده است.

نمونه این مودم‌ ها TF-i60 ایرانسل است که با نام هواوی B612 شناخته شده است.

نمونه دیگر مودم شرکت وینکس مودم هواوی B5142 می باشد.

برخی از شرکت ها نیز مودم TK2510 را به کاربران  عرضه می کنند.

شرکت وینکس برای چه شبکه ای طراحی شده است؟

معمولاً کاربران می پرسند که اینترنت وینکس برای خودش یک شبکه موبایل سراسری دارد و یا از آنتن های اوپراتور دیگر استفاده می کند؟ که در جواب باید بگوییم که حتمالاً وینکس روی شبکه‌، آنتن‌ ها و تجهیزات مخابراتی و اپراتور اصلی TD-LTE خدمات خود را ارائه می دهد. البته بر اساس شواهد سرویس اینترنت TD-LTE وینکس از زیرساخت شبکه ایرانسل استفاده می کند. برای این ادعا نیز دو دلیل وجود دارد که عبارتند از:

  • پوشش سراسری شبکه تی‌ دی‌ ال‌ تی
  • مودم‌ های انتخاب شده
این مطلب را حتما بخوانید  خرید اینترنت همراه اول را چگونه انجام دهیم و چگونه بسته فعال کنیم؟

طبق مواردی که گفته شد می توان نتیجه گرفت، وینکس روی شبکه موبایل ایرانسل ارائه می شود که مودم و تعرفه‌ های آن را به صورت اختصاصی و منحصر به خودش تعریف کرده است.اینترنت وینکستفاوت تعرفه‌ های اینترنت تی‌ دی‌ ال‌ تی وینکس از ایرانسل گران‌ تر می باشد، اما در جشنواره هایی که برگزار می کند حجم و ترافیک را در میزان بیشتر ولی ارزان‌ تر به مشتری های جدید می فروشد. برای مثال بسته اینترنت ۱۰ گیگابیت یک ماهه شرکت ایرانسل ۲۶۵۰۰ تومان است که شرکت وینکس آن را ۳۵۰۰۰ تومان می فروشد. همچنین بسته سه ماهه ایرانسل نیز ۵۶۵۰۰ تومان به فروش می رسد که وینکس آن را با ۳۰ گیگابایت ۹۹ هزار تومان می فروشد.

اختلاف قیمت وینکس بالاتر و بیشتر از اوپراتورهای دیگر است.

مزیت رقابتی اینترنت وینکس:

با توجه به گران بودن خدمات شرکت وینکس چرا کاربران آن را به سرویس های اینترنت ایرانسل ترجیح می دهند؟ که در واقع هیچ توجیه منطقی برای این سوال وجود ندارد چرا که وینکس همان مودم‌ های ایرانسل را با برند و لوگو و فریم‌ ویر اختصاصی خودش می فروشد؛ که قیمت بسته‌ های آن خیلی گران‌ تر است. برای اینکه بدانیم چه مزیت رقابتی در این میان وجود دارد به سایت این شرکت مراجعه کردیم که به جز هزینه نصب و راه اندازی ۳۰۰۰۰ تومانی آن چیز دیگری مشاهده نکردیم.

اما شاید کیفیت سرویس و خدمات وینکس بهتر باشد.

البته در نظر سنجی از کاربران سرعت اینترنت TD-LTE این دو شرکت کاملا مشابه اعلام شده است.

البته اگر بخواهیم اینترنت TD-LTE وینکس را با اینترنت زی‌ تل مقایسه کنیم، متوجه می شویم که تفاوت‌ های اساسی دارند و نمی توان آن ها را مقایسه کرد.

مشخصات اینترنت زی تل عبارتند از:

  • اینترنت نامحدود
  • مودم روتر بیرونی برای کاربران حرفه‌ای و پرمصرف بود
  • هزینه بیشتر

شما می توانید نظر خود را در ارتباط با اینترنت وینکس با ما درمیان بگذارید.