ماهیت غیرمتمرکز ارز دیجیتال همیشه یکی از نقاط اصلی فروش آن بوده است، اما تا زمانی که اتریوم راه اندازی شد، کاربردهای پیشرفته تر تمرکززدایی رایج نشد. این برنامه‌های کاربردی جدید، زمینه را برای تکامل سیستمی به نام تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) فراهم کردند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با توکن های دیفای و فناوری پشتیبان آن آشنا کنیم.

دیفای چیست؟

این سیستم یک سیستم ناشناس است که تراکنش های مالی سنتی را بدون استفاده یا دخالت یک واسطه یا نهاد حاکم تکمیل می کند. دیفای به جای استفاده از یک شخص ثالث خنثی، از یک برنامه کاربردی و از طریق فناوری بلاک چین، که به عنوان پروتکل دیفای نیز شناخته می شود، برای اتصال مستقیم کاربران استفاده می کند. توکن های دیفای و سایر محصولات و قراردادهای هوشمند آن، اجرای این توافقات را حفظ می کنند. در حالی که امکان ساخت برنامه های دیفای بر روی سایر بلاک چین ها وجود دارد، اتریوم محبوب ترین و در دسترس ترین این بلاک چین ها در سال ۲۰۲۱ است.

محبوبیت دیفای به سرعت در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ افزایش یافت. ارزش دارایی‌های متصل به قراردادهای دیفای، که به عنوان ارزش کل قفل شده شناخته می‌شود، از حدود ۶۹۷ میلیون دلار در ابتدای سال ۲۰۲۰ به بیش از ۸۵ میلیارد دلار در آگوست ۲۰۲۱ افزایش یافت.

قرارداد هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمند این امکان را برای کاربران فراهم می کند که برنامه های دیفای را در بالای بلاک چین ایجاد کنند. قراردادهای هوشمند، پروتکل های تراکنشی یا برنامه های رایانه ای هستند که به طور خودکار در هنگام وقوع رویدادهای مرتبط با توافقنامه اجرا می شوند. اتریوم ارتباط نزدیکی با دیفای دارد زیرا مبتنی بر در نظر گرفتن قراردادهای هوشمند کدگذاری شده است.

چرا توکن های دیفای مهم است؟

انتقال اجتماع به دور از امور مالی سنتی و متمایل به سمت دیفای، تغییری اساسی در شیوه‌ های تعامل ما با انواع ارز ایجاد می‌ کند. اغلب ده ها شخص ثالث در امور مالی شما دخیل هستند. ما ارز فیات را نزد مؤسسات مالی ذخیره می کنیم و از طریق بانک ها و صرافی های سنتی ارز فیات را به صورت دیجیتالی به دوستان و خانواده منتقل می کنیم. استفاده از این فرآیندها می تواند زمان بر و به طور بالقوه پرهزینه باشد زیرا اغلب شامل هزینه های تراکنش است. استفاده از دیفای و توکن های دیفای این آسیب‌ پذیری‌ ها یا ناراحتی‌ هایی را ندارد.

 

توکن های دیفای

چرا دیفای با امور مالی سنتی متفاوت است؟

امور مالی سنتی بسیار منظم است، ولی اغلب مقدار زیادی کارمزد دریافت می کند. در حالی که ما آشکارا آشنایی بیشتری با امور مالی سنتی داریم، دیفای موارد زیر را ارائه می دهد:

 • سطوح بسیار بالاتری از استقلال در معاملات.
 • هیچ مجوزی برای انجام معاملات مورد نیاز نیست و معاملات را می توان بدون دوره های انتظار انجام داد.
 • شفافیت بهتر در معاملات و کارمزدها
 • اعتماد بیشتر به خود فناوری در مقابل واسطه هایی مانند موسسات بانکی

با این حال، این امتیازات بدون خطر بالقوه ارائه نمی شوند. دیفای هنوز یک حوزه جدید است، و توکن های دیفای کمتر خصوصی است زیرا تراکنش ها در بلاک چین غیرمتمرکز عمومی قابل مشاهده هستند.

برای استفاده از توکن های دیفای چه برنامه ای استفاده می شود ؟

امور مالی غیرمتمرکز در حال حاضر شامل ده‌ ها کاربرد مالی مختلف است و در سال‌ های آینده ناگزیر توسعه خواهند یافت. تنها محدودیتی که دیفای دارد این است که قرارداد هوشمند خیلی خوب ساخته شده است. مردم حتی از قراردادها برای ایجاد بازارهای پیش بینی شده استفاده می کنند که در آن کاربران می توانند در مواردی مانند رویدادهای ورزشی و نتایج انتخابات شرط بندی کنند. پلی مارکت یکی از نمونه های بازار پیش بینی است.

برخی از مهم ترین خدمات مدرن دیفای و برنامه های غیرمتمرکز عبارتند از:

 • سکه
 • استیبل کوین ها
 • توکن های دیفای
 • کیف پول
 • نقدینگی، استخراج و سهام
 • تجارت
 • قرض گرفتن، وام دادن، و پس انداز

سکه های قابل استفاده در دیفای

بلاک چین‌ هایی ظاهر می‌ شوند که می‌ توان از آنها در فضای دیفای استفاده کرد، معمولاً این بلاک چین ها سکه‌ های خود را برای تشویق مردم به استفاده از این پلتفرم در اختیار مردم قرار می دهند. برخی از محبوب ترین سکه ها عبارتند از:

 • اتر (ETH)
 • کاردانو (ADA)
 • سولانا (SOL)
 • پولکادوت (DOT)

استیبل کوین ها

اکثر ارزهای دیجیتال دارای نوسانات و ریسک اصلی است، زیرا نوسانات قیمت رایج است. استیبل کوین ها محبوب ترین راه حل برای نوسانات در اکوسیستم فعلی دیفای هستند. ارزش این نوع ارزها به نسبت ارزش یک دارایی اساسی، مانند ارز فیات یا سایر کالاهای مبادله ای ثابت است. در نتیجه، بعید است که ارزش استیبل کوین به زیر ارزش دارایی که به آن وابسته است کاهش یابد. به همین دلیل می توان گفت نوسانات کمتری در ارزش استیبل کوین وجود دارد.

این مطلب را حتما بخوانید  آموزش swap در تراست ولت

توکن های دیفای

توکن‌های دیفای دارایی مشابه سکه‌ ها و ارزهای دیجیتال هستند. به طور کلی می توان گفت توکن ها نوعی ارز دیجیتال هستند، با این تفاوت که توکن ها بر روی یک بلاک چین از قبل موجود ایجاد می شوند. به عنوان مثال، سکه اتریوم، اتر است، در حالی که توکن هایی مانند یونی سواپ و کمپوند ارزهای دیجیتال غیربومی هستند که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند.

توکن ها دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از :

 • توکن های پرداخت
 • توکن های حاکمیتی
 • توکن های ابزار و …

NFT یا توکن های غیرقابل تعویض دیفای چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) مبتنی بر پلتفرم دیسنترالند نوع منحصر به‌ فردی از توکن‌ های دیفای هستند که چیزی با ارزش مانند آهنگ، قطعه هنری یا ویدیو را نشان می‌ دهند. آنها یک دارایی مصنوعی هستند و به عنوان مشتقاتی شناخته می شوند که ارزش خود را از یک دارایی پایه می گیرد و به جای استفاده از قرارداد، رابطه را نشانه گذاری می کند. NFT ها راهی برای نشان دادن مالکیت از طریق بلاک چین هستند.

این توکن های غیرقابل تعویض دیفای مانع از مشاهده یا دسترسی افراد دیگر به شی اصلی نمی شوند، اما هیچ کس دیگری نمی تواند از این نوع توکن ها کپی کند. توکن های غیرقابل تعویض دیفای به سازندگان اجازه می دهد تا هر زمان که شخصی هنر خود را می فروشد، حق امتیاز تعیین کنند.

توکن های دیفای و NFT

کیف پول توکن های دیفای

بسیاری از تراکنش‌ های کریپتو همچنان تحت چتر مالی متمرکز قرار دارند، زیرا میانگین نشان می دهد صرافی ارز دیجیتال متمرکز بسیار محبوب است و از شخص ثالث برای انجام تراکنش‌ ها استفاده می‌ کند. اگر اولین دارایی دیجیتال خود را بخرید و کیف پول ارز دیجیتال، کلید را به جای شما نگه دارد، متوجه خواهید شد که با یک صرافی متمرکز سروکار دارید.

در کیف پول‌ توکن های دیفای مانند کیف پول متا مارکت و کیف پول کوین بیس، شما مالک رمزارز خود هستید، اما مسئول کلیدهای خصوصی نیز خود شما هستید و  کلیدهای خصوصی به شما امکان دسترسی به کیف پول را می دهد. توجه داشته باشید، در یک کیف پول دیفای، اگر کلیدها را گم کنید، نمی توانید مانند دریافت رمز عبور جدید از یک کیف پول متمرکز، یک رمز جدید درخواست کنید.

ماینینگ یا استخراج توکن های دیفای

استخراج توکن های دیفای یا استخراج نقدینگی را نباید با استخراج اثبات کار محبوب‌ اشتباه گرفت. استخراج نقدینگی شامل جفت کردن دارایی‌ های دیجیتال، اعم از سکه یا توکن ها مانند اتریوم و دیفای  می باشد که آن ها را در یک استخر نقدینگی ذخیره می کنند، بنابراین سایر کاربران دیفای نقدینگی لازم برای تسهیل معاملات بین این دو را دارند. یعنی شما برای سرمایه گذاری خود بازگشتی دریافت خواهید کرد و به سایر کاربران پلت فرم نقدینگی لازم برای تکمیل تراکنش های خود را می دهید.

فارمینگ عملکرد

تعقیب بازده با پرش بین استخرها به عنوان کشاورزی بازده شناخته می شود

استیکینگ توکن های دیفای

استیکینگ راهی برای مشارکت در الگوریتم اجماع در یک اکوسیستم اثبات سهام است، این روش شباهت زیادی با نحوه ایجاد بلوک‌ های جدید توسط ماینرها در یک سیستم اثبات کار، دارد. هر دو راه هایی برای اعتبارسنجی بلاک چین هستند، اما این روش قدرت استخراج را بر اساس سهام مالکیت و درصد سکه ای که مالک به دست می آورد، در نظر می گیرد و به انرژی محاسباتی بسیار کمتری نسبت به اثبات کار نیاز دارد.

تجارت توکن های دیفای

اپلیکیشن‌ های معاملاتی توکن های دیفای به کاربران اجازه می‌دهند بدون استفاده از یک صرافی متمرکز، در معاملات و سرمایه‌ گذاری رمزارزها شرکت کنند. در حال حاضر، بیشتر معاملات ارزهای دیجیتال مانند معاملات سهام متمرکز است. کوین بیس، بایننس و کراکن همگی صرافی های متمرکز هستند.

صرافی غیرمتمرکز یک بازار رمزنگاری است که برای انجام معاملات صرفاً به فناوری قراردادهای هوشمند و بلاک چین متکی است که به کاربران امکان می دهد مستقیماً با یکدیگر خرید و فروش کنند.

قرض گرفتن، وام دادن و پس انداز

قراردادهای هوشمند به شما اجازه می دهند ارز دیجیتال خود را بدون استفاده از واسطه قرض کنید و وام دهید، که بسیاری از خطرات موجود در وام دهی سنتی را از بین می برد. به عنوان مثال، اگر وام گیرنده به تعهدات خود در یک وام فوری عمل نکند، وام دهنده او می تواند وجوه خود را پس بگیرد. بنابراین، وثیقه در بسیاری از موقعیت های وام دهی توکن های دیفای غیر ضروری است.

حساب‌ های پس‌ انداز دیفای مشابه حساب‌ های پس‌انداز سنتی عمل می‌کنند، اما نرخ بهره بسیار بالاتری را ارائه می‌دهند. شما می‌توانید نرخ بهره را در زمان حال تماشا کنید، اما معمولاً نرخ بهره بسته به پلت فرم روزانه، هفتگی یا ماهانه پرداخت می‌شود.