هزاران ساله که انسان ها آرزوی طلا رو داشته و سرمایه گذاران امروزی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این که آیا قصد دارید این فلز رو به صورت سکه، شمش یا اوراق بهادار با پشتوانه طلا خریداری کنید، مهمه و علاوه بر اون دلایل زیادی برای اضافه کردن طلا به داراییهاتون وجود داره. طلا یک «دارایی امن» در نظر گرفته می‌ شه، زیرا وقتی قیمت‌ های سایر سرمایه‌ گذاری‌ ها، مانند سهام یا املاک، به شدت کاهش پیدا می کنه، طلا ارزش خود رو از دست نمی‌ ده و حتی ممکنه که با عجله سرمایه‌ گذاران هراسانی که نمی دونن چه طلایی برای پس انداز خوبه ، ارزشش بیشتر بشه.

علاوه بر این، بعضی از کارشناسان طلا رو بهترین راه برای محافظت از پس‌ انداز شما در برابر افزایش قیمت‌ ها می‌ دانن، زیرا ارزش طلا برای صدها سال حفظ شده، اما واقعا چه زمانی سرمایه گذاری در طلا منطقیه و بهترین روش چیه در ادامه همه چیزهایی که باید در مورد نحوه خرید طلا بدونید، گفته شده.

 طلا خریدن درسته ؟

داشتن طلا می تونه راهی برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری شما باشه، که مستلزم داشتن ترکیبی از دارایی های مختلفه، به طوری که وقتی قیمت یک نوع سرمایه گذاری کاهش پیدا میکنه، قیمت برای سایرین افزایش پیدا کنه. همچنین طلا راه خوبی برای محافظت از پس انداز شما در برابر تورمه، اما مثل هر سرمایه گذاری دیگه ای ریسک داره و اهمیت داره که دقیق بدونیم چه طلایی برای پس انداز خوبه .

از اونجایی که طلا در کوتاه مدت بی ثباته و قیمت اون در بلند مدت مثل سهام یا اوراق قرضه افزایش پیدا نمی کنه، مشاوران مالی معمولاً توصیه می کنن که بیشتر از ۱۰ درصد از پس اندازتون رو در طلا سرمایه گذاری نکنین. قبل از خرید طلای فیزیکی یا سرمایه گذاری روی یک ابزار مالی با پشتوانه طلا، مطمئن بشید که این سرمایه گذاری با میزان مالی، اهداف و تحمل ریسک شما مطابقت داره.

مزایا:

 • طلا دارایی ملموسیه که نقدینگی بالایی داره، به این معنی که در صورت نیاز به فروش، به سرعت می تونین برای اون خریدار پیدا کنین.
 • از نظر تاریخی، طلا راهی برای محافظت در برابر تورم در نظر گرفته شده، زیرا قیمت طلا با هزینه روزانه زندگی همگامه.
 • طلا می تونه برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری شما استفاده بشه، زیرا زمانی که دارایی های دیگه مثل سهام و املاک و مستغلات کاهش پیدا میکنه، طلا تمایل داره افزایش پیدا کنه.

معایب:

 • طلا مانند اوراق قرضه درآمدی ایجاد نمی کنه یا مثل سهام، سود سهام پرداخت نمی کنه. در بلند مدت، این دارایی های دیگه احتمالاً بهتر از طلا خواهند بود.
 • قیمت طلا می تونه نوسان داشته باشه.
 • هزینه های اضافی مربوط به خرید، فروش و نگهداری طلا به عنوان سرمایه گذاری وجود داره.

چه طلایی برای پس انداز خوبه

استفاده از طلا برای ایجاد تنوع

در حالی که قیمت طلا می تواند بی ثبات باشه، قیمت طلا تمایلی به حرکت همزمان با قیمت سهام و اوراق نداره و در واقع، در زمان بلایای مالی که سرمایه گذاران از بازار سهام فرار می کنن، قیمت طلا اغلب افزایش پیدا می کنه. زمانی که S&P 500 بین نوامبر ۲۰۰۸ و مارس ۲۰۰۹ حدود ۳۰٪ کاهش داشت، قیمت طلا تقریباً به همان میزان افزایش پیدا کرده بود.

همین موضوع باعث می شه که داشتن مقداری طلا، در کنار سهام و اوراق قرضه، راهی برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه گذاری و هموارسازی بازده کلی شما باشه. فقط به خاطر داشته باشین که مشاوران مالی معمولاً سرمایه گذاری بیش از ۱۰٪ روی طلا رو توصیه نمی کنن.

خریدن چه طلایی برای پس انداز خوبه

دو راه اصلی برای خرید طلا وجود دارد:

 • خرید طلای فیزیکی
 • سرمایه گذاری از طریق ابزار مالی مانند صندوق

طلای فیزیکی

طرفداران:

 • شما از داشتن یک دارایی ارزشمند لذت می برین

معایب:

 • به ذخیره سازی ایمن نیاز داره
 • دلالان طلا معمولاً هنگام خرید یا فروش، افزایش قابل توجهی دریافت می کننن، که گاهی اوقات ممکنه ۱۰ درصد یا بیشتر از ارزش طلا باشه
این مطلب را حتما بخوانید  معرفی اجزای ایچیموکو و تنظیمات آن

چه طلایی برای پس انداز خوبه

اوراق بهادار با پشتوانه طلا

طرفداران:

 • هنگام خرید یا فروش، نشانه های بسیار کوچکتری دارن
 • فضا نیست
 • ETF ها گزینه های ساده و مبتدی را ارائه می دن

معایب:

 • شما از داشتن فیزیکی طلا لذت نمی برید
 • برخی از اوراق بهادار با پشتوانه طلا پیچیده هستن
 • سهام معدن طلا نسبت به قیمت طلا بی ثبات تره

به چه نحوی خرید طلایی که فیزیکیه برای پس انداز خوبه

اگر تصمیم دارید خرید طلای فیزیکی رو برای سرمایه گذاری امتحان کنین، چندین گزینه وجود داره که هر کدام مزایا و معایب خاص خودش رو داره.

شمش طلا

شمش طلای فیزیکی دارای خلوص بالایی هستش و معمولاً به شکل شمش یا دایره هستن که معمولاً به دلیل شکل دایره‌ ای با سکه اشتباه گرفته می‌ شن، اما به شمش‌ های طلا نزدیک‌ ترن، زیرا نرخ قانونی ندارن و قیمت اونها از یک سال به سال دیگه متفاوته. شمش ارزش خودش رو از محتوای فلز گرانبها به جای شکل فلز به دست میاره. شما می تونید شمش های طلا را در وزن های مختلف بخرید. شمش های طلا با کیفیت سرمایه گذاری ۹۹٫۵٪ (۹۹۵) طلای خالص، استاندارد بین المللی هستن. شمش های قانونی با نام سازنده، خلوص و وزن مهر شده اند.

چه طلایی برای پس انداز خوبه

سکه های طلا

چندین نوع سکه در ضرابخانه های دولتی در حال تولید هستن که انواع مختلف اونها عبارتند از :

 • سکه طرح جدید
 • سکه طرح قدیم
 • سکه پارسیان

عیار این دو سکه با یکدیگر متفاوت هستن و شمش ها و طلای ۲۴ عیار که طلای خاص در نظر گرفته میشن، هم ۹۹٫۹۹۹ درصد خالص هستن و درصد خلوص سکه طرح جدید هم ۹۰۰ در هر گرمه یا ۲۲ عیاره که در طرح قدیم ۱۰۰۰ در گرم بوده و سکه پارسیان هم ۷۵۰ در هر گرم که ۱۸ عیاره. همچنین وزن سکه‌ های طلا طرح امامی جدید ۸ گرم و ۱۳۳ سوت هستش و سکه‌ های طرح قدیم و طرج جدید تفاوتی در وزن و عیار با هم ندارن. وزن نیم سکه بهار آزادی ۴ گرم و ۰٫۰۶۶ سوت هستش و وزن ربع سکه آزادی ۲ گرم و ۰٫۰۳۳ سوت هست. اگه می خواین بدونین چه طلایی برای پس انداز خوبه ، من به شما سکه رو پیشنهاد می کنم، چون سکه اجرت نداره و شما می توانیدد به همون قیمتی که خریدین اونو بفروشین.

چه طلایی برای پس انداز خوبه

چه جواهر  یا طلایی برای پس انداز خوبه ؟

هنگام خرید زیور آلات طلا، به خاطر داشته باشین که قیمتی که می پردازین به ساخت اون قطعه بستگی داره و مقدار طلای موجود در اون تنها درصدی (قیراط) از وزن کلی اون هستن. یعنی با خرید جواهرات در ازای طلای کمتر پول بیشتری می پردازین. به عنوان مثال، رایج ترین نوع طلای مورد استفاده در جواهرات طلای ۱۴ عیاره که از ۵۸٫۳٪ طلای خالص و ۴۱٫۷٪ از فلزات دیگه تولید می شه. به همین دلیل خریدن جواهر برای سرمایه گذاری خیلی مناسب نسیت.

جمع بندی

طلا راهی برای محافظت در برابر تورم در نظر گرفته می شه و می شه از اون برای تنوع بخشیدن به سبد سهام خود استفاده کرد. همچنین دارایی بسیار نقدینگی هستش، بنابراین می‌ تونید در زمان نیاز به فروش، خریدار برای طلای خود پیدا کنید. با این حال، انتظار نداشته باشید که با طلا به اندازه دارایی هایی مانند سهام، بازدهی بالایی داشته باشید.

وقتی صحبت از سرمایه گذاری میشه شما باید تمام دقتتون رو بکنید که زیانی متوجه شما نشه. اگر می خواین روی طلا سرمایه گذاری کنید، حتما باید بدونید چه طلایی برای پس انداز خوبه و پیشنهاد من به شما این بود که طلایی بخرید که اجرت نداشته باشه. نمونه ای از طلاهایی که اجرت ندارن شامل طلاهای دست دوم و سکه ها میشن. البته دقت داشته باشید، که اگر می خواین طلای نو و اجرت پایین هم بخرید، به معتبرترین طلا فروشی های تهران برید و حداقل طلایی باشه که سنگ و نگین نداشته باشه.