هوش هیجانی (EI) به توانایی درک، کنترل و ارزیابی احساسات اشاره دارد. برخی از محققان معتقدند که هوش هیجانی را می توان آموخت و تقویت کرد، در حالی که برخی دیگر ادعا می کنند که این یک ویژگی ذاتی است. به طور کلی توانایی بیان و کنترل احساسات ضروری است، اما توانایی درک، تفسیر و پاسخ به احساسات دیگران نیز ضروری است. دنیایی را تصور کنید که در آن نمی توانید بفهمید که دوستتان چه زمانی غمگین است یا چه زمانی یک همکار عصبانی است. روانشناسان از این توانایی به عنوان هوش هیجانی یاد می کنند و حتی برخی از کارشناسان معتقدند که هوش هیجانی می تواند مهمتر از IQ در موفقیت کلی زندگی شما نقش داشته باشد. برای اینکه بدانید تست هوش هیجانی چیست در ادامه با ما همراه باشید.

تست هوش هیجانی چیست و چگونه منجر به اندازه گیری آن می شود ؟

تعدادی تست ارزیابی مختلف برای اندازه گیری سطوح هوش هیجانی طرح شده است. چنین تست هایی به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند:

 • آزمون های خود گزارش دهی
 • آزمون های توانایی

آزمون‌ های خودگزارش‌ دهی رایج‌ ترین تست های هوش هیجانی هستند، زیرا این تست ساده‌ ترین آزمون‌ ها از نظر اجرا و امتیازدهی می باشند. در چنین آزمون هایی، پاسخ دهندگان با رتبه بندی رفتارهای خود به سؤالات پاسخ می دهند. به عنوان مثال، در مورد جمله ای مانند “من اغلب احساس می کنم که احساس دیگران را درک می کنم”، آزمون شونده ممکن است این جمله را به صورت مخالف، تا حدودی مخالف، موافق یا کاملاً موافق توصیف کند.

از سوی دیگر، آزمون‌ های توانایی شامل پاسخ دادن افراد به موقعیت‌ ها و سپس ارزیابی مهارت‌ هایشان است. چنین آزمون هایی اغلب افراد را ملزم می کنند که توانایی های خود را نشان دهند، که سپس توسط شخص ثالث رتبه بندی می شود.

تست هوش هیجانی چیست

انواع تست هوش هیجانی چیست ؟

اگر در حال انجام تست هوش هیجانی هستید که توسط یک متخصص سلامت روان انجام می شود، در ادامه دو اقدام که مورد استفاده قرار می گیرد، را برای شما آورده ایم:

 • تست هوش هیجانی مایر سالووی کاروزو (MSCEIT) یک آزمون مبتنی بر توانایی است که چهار شاخه مدل EI مایر و سالووی را می سنجد. آزمون دهندگان وظایفی را انجام می دهند که برای ارزیابی توانایی آنها در درک، شناسایی و مدیریت احساسات طراحی شده است.
 • پرسشنامه شایستگی عاطفی و اجتماعی (ESCI) بر اساس ابزار قدیمی تری به نام پرسشنامه خودارزیابی است و شامل افرادی می شود که فرد را می شناسند، که توانایی های آن فرد را در چندین شایستگی عاطفی مختلف رتبه بندی می کنند. این آزمون برای ارزیابی توانایی های اجتماعی و عاطفی طراحی شده است که به تشخیص افراد به عنوان رهبران قوی کمک می کند.

همچنین منابع آنلاین غیررسمی زیادی وجود دارد که بسیاری از آنها رایگان هستند تا هوش هیجانی شما را بررسی کنند.

ارتباط تست هوش هیجانی با EQ چیست ؟

محققان معتقدند که چهار سطح مختلف هوش هیجانی برای آزمایش وجود دارد که عبارتند از :

 • ادراک هیجانی
 • توانایی استدلال با استفاده از احساسات
 • توانایی درک احساسات
 • توانایی مدیریت احساسات

درک احساسات :

اولین گام در درک احساسات، درک دقیق آنها است. در بسیاری از موارد، درک احساسات ممکن است شامل درک علائم غیرکلامی مانند زبان بدن و حالات چهره باشد.

استدلال با احساسات :

مرحله بعدی شامل استفاده از احساسات برای ارتقای تفکر و فعالیت های شناختی است. احساسات به اولویت بندی آنچه که توجه داریم و به آن واکنش نشان می دهیم، کمک می کند. ما به چیزهایی که توجه ما را جلب می کند، از نظر احساسی پاسخ می دهیم.

درک احساسات :

احساساتی که ما درک می کنیم، می توانند دارای معانی گسترده ای باشند. اگر کسی احساسات خشمگینانه را ابراز می کند، ناظر باید علت عصبانیت فرد و معنای آن را تفسیر کند. به عنوان مثال، اگر رئیس شما عصبانی رفتار می کند، ممکن است به این معنی باشد که از کار شما ناراضی است یا ممکن است به این دلیل باشد که صبح همان روز در رفتن به محل کار، عجله کرده یا اینکه با شریک زندگی خود دعوا کرده است. برای جلوگیری از کنترل خشم نیز راهکارهایی را باید استفاده کنید.

مدیریت عواطف :

توانایی مدیریت مؤثر احساسات بخش مهمی از هوش هیجانی و بالاترین سطح است. تنظیم عواطف و پاسخ مناسب و همچنین پاسخ به احساسات دیگران، همه جنبه های مهم مدیریت هیجانی هستند.

چهار شاخه این مدل با پیچیدگی با فرآیندهای اساسی تر در سطوح پایین تر و فرآیندهای پیشرفته تر در سطوح بالاتر مرتب شده اند. به عنوان مثال، پایین ترین سطوح شامل درک و ابراز احساسات است، در حالی که سطوح بالاتر نیاز به مشارکت آگاهانه بیشتری دارد و شامل تنظیم احساسات است.

تست هوش هیجانی چیست

تاثیر هوش هیجانی بر زندگی چیست ؟

علاقه به آموزش و یادگیری هوش اجتماعی و عاطفی در سال های اخیر افزایش یافته است. برنامه های یادگیری اجتماعی و عاطفی (SEL) به بخشی استاندارد از برنامه درسی برای بسیاری از مدارس تبدیل شده است و برای همه دانش آموزان و دانشجویان لازم شده که بدانند تست هوش هیجانی چیست . هدف این ابتکارات نه تنها بهبود سلامت و رفاه، بلکه کمک به موفقیت تحصیلی دانش آموزان و جلوگیری از قلدری است. مثال های زیادی وجود دارد که نشان می دهد هوش هیجانی چگونه می تواند در زندگی روزمره نقش داشته باشد.

فکر کردن قبل از واکنش

افرادی که دارای هوش هیجانی هستند، می دانند که احساسات می توانند قدرتمند، اما موقتی نیز باشند. هنگامی که یک رویداد احساسی بسیار پربار رخ می دهد، مانند عصبانی شدن با یک همکار، واکنش هوشمندانه احساسی یعنی مدتی طول بکشد تا پاسخ دهید. این کار به همه اجازه می دهد تا احساسات خود را آرام کنند و به طور منطقی در مورد همه عوامل پیرامون بحث، فکر کنند.

تست هوش هیجانی در خودآگاهی بیشتر چیست

افرادی که هوش عاطفی و هیجانی دارند، نه تنها در فکر کردن به احساسات دیگران خوب هستند، بلکه در درک احساسات خود نیز ماهر هستند. خودآگاهی به افراد این امکان را می دهد که عوامل مختلفی را که به احساسات آنها کمک می کند در نظر بگیرند.

همدلی با دیگران

بخش بزرگی از هوش هیجانی توانایی تفکر و همدلی در مورد احساسات دیگران است. این مورد اغلب شامل در نظر گرفتن این است که اگر در موقعیت مشابهی قرار داشتید، چگونه پاسخ می دادید. افرادی که دارای هوش هیجانی قوی هستند، می توانند دیدگاه ها، تجربیات و احساسات افراد دیگر را در نظر بگیرند و از این اطلاعات برای توضیح اینکه چرا افراد آن گونه رفتار می کنند، استفاده می کنند.

این مطلب را حتما بخوانید  5 راه تضمینی افزایش انگیزه برای درس خواندن

تست هوش هیجانی چیست

روش استفاده از هوش هیجانی چیست ؟

پس از اینکه بدانید تست هوش هیجانی چیست لازم است هوش عاطفی را به روش های مختلف در زندگی روزمره به کار ببرید. روش های مختلف برای تمرین هوش هیجانی عبارتند از:

 • توانایی پذیرش انتقاد و مسئولیت
 • توانایی حرکت بعد از اشتباه کردن
 • توانایی نه گفتن در زمانی که نیاز دارید
 • بتوانید احساسات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید
 • توانایی حل مشکلات به روشی که برای همه مفید باشد
 • داشتن همدلی با افراد دیگر
 • داشتن مهارت شنیداری عالی
 • دانستن اینکه چرا کارهایی که انجام می دهید، را انجام می دهید
 • قضاوت نکردن دیگران

هوش عاطفی برای ارتباطات بین فردی مثبت، ضروری است. برخی از کارشناسان معتقدند که این توانایی در تعیین موفقیت زندگی مهمتر از IQ به تنهایی است. خوشبختانه، کارهایی وجود دارد که می توانید برای تقویت هوش اجتماعی و عاطفی خود انجام دهید.

درک احساسات می تواند کلید روابط بهتر، بهبود رفاه و مهارت های ارتباطی قوی تر باشد.

تست های مهم برای بهبود هوش هیجانی چیست ؟

با هوش از نظر عاطفی مهم است، اما چه قدم هایی می توانید برای بهبود مهارت های اجتماعی و عاطفی خود بردارید؟ در ادامه برای بهبود هوش هیجانی چند نکته را بررسی کرده ایم :

تاثیر گوش کردن بر هوش هیجانی

اگر می خواهید بفهمید دیگران چه احساسی دارند، اولین قدم توجه کردن است. برای گوش دادن به آنچه که مردم سعی دارند به شما بگویند، چه به صورت شفاهی و چه غیرکلامی، وقت بگذارید. زبان بدن می تواند معنای زیادی داشته باشد. وقتی احساس می‌ کنید که شخصی احساس خاصی دارد، عوامل مختلفی را در نظر بگیرید که ممکن است در ایجاد آن احساس نقش داشته باشند.

برای بالا بردن هوش هیجانی همدلی کنید

درک احساسات بسیار مهم است، اما شما باید بتوانید خود را به جای دیگران بگذارید تا دیدگاه آنها را به درستی درک کنید. همدلی با افراد دیگر را تمرین کنید. تصور کنید در موقعیت آنها چه احساسی خواهید داشت. چنین فعالیت‌ هایی می‌ توانند به شما در ایجاد درک عاطفی از یک موقعیت خاص و همچنین توسعه مهارت‌ های عاطفی قوی‌ تر، در بلندمدت کمک کنند.

تست منعکس کردن بر هوش هیجانی چیست ؟

توانایی استدلال با احساسات بخش مهمی از هوش هیجانی است. در نظر بگیرید که چگونه احساسات شما بر تصمیمات و رفتارهای شما تأثیر می گذارد. وقتی به نحوه واکنش دیگران فکر می کنید، نقشی را که احساسات آنها بازی می کند، ارزیابی کنید.

چرا این شخص چنین احساسی دارد؟ آیا عوامل نادیده ای وجود دارد که ممکن است به این احساسات کمک کند؟ چگونه احساسات شما با آنها متفاوت است؟ با بررسی چنین سوالاتی، متوجه می شوید که درک نقشی که احساسات در نحوه تفکر و رفتار افراد ایفا می کنند، آسان تر می شود.

تست هوش هیجانی چیست

عادات افراد دارای هوش هیجانی

داشتن هوش هیجانی پایین‌ می‌ تواند منجر به تعدادی از دام‌ های بالقوه شود که می‌ تواند بر حوزه‌ های مختلف زندگی از جمله کار و روابط تأثیر بگذارد.

افرادی که مهارت‌ های هوش هیجانی کمتری دارند، بیشتر وارد مشاجره می‌ شوند، روابط با کیفیت پایین‌ تری دارند و مهارت‌ های مقابله عاطفی ضعیفی دارند.

پایین بودن هوش هیجانی می تواند معایب زیادی داشته باشد، اما داشتن سطح بسیار بالایی از مهارت های عاطفی نیز می تواند با چالش هایی همراه باشد. مثلا:

 • تحقیقات نشان می دهد که افراد با هوش هیجانی بالا ممکن است در واقع خلاقیت و نوآوری کمتری داشته باشند.
 • افراد با هوش هیجانی بالا ممکن است به دلیل ترس از آسیب رساندن به احساسات دیگران، در ارائه بازخورد منفی دچار مشکل شوند.
 • تحقیقات نشان داده است که EQ بالا گاهی اوقات می تواند برای اهداف متقلبانه و فریبنده استفاده شود.

تاریخچه تست هوش هیجانی چیست ؟

هوش هیجانی به عنوان یک اصطلاح تا حدود سال ۱۹۹۰ وارد زبان عامیانه ما نشده بود. علیرغم اینکه هوش هیجانی یا عاطفی یک اصطلاح نسبتاً جدید است، علاقه به این مفهوم از آن زمان به شدت افزایش یافته است.

رشد اولیه هوش هیجانی چه زمانی اتفاق افتاد ؟

در اوایل دهه ۱۹۳۰، ادوارد تورندایک، روانشناس، مفهوم “هوش اجتماعی” را به عنوان توانایی کنار آمدن با افراد دیگر توصیف کرد. در دهه ۱۹۴۰، دیوید وکسلر روانشناس پیشنهاد کرد که مؤلفه های مختلف مؤثر هوش می توانند نقش مهمی در موفقیت افراد در زندگی داشته باشند.

تحولات ثانویه در تست های هوش هیجانی چیست ؟

دهه ۱۹۵۰ شاهد ظهور مکتب فکری موسوم به روان‌ شناسی انسان‌ گرا بود و متفکرانی مانند آبراهام مزلو توجه بیشتری را بر راه‌ های مختلفی که افراد می‌ توانستند قدرت عاطفی ایجاد کنند، معطوف کردند.

مفهوم مهم دیگری که در توسعه هوش هیجانی پدیدار شد، مفهوم هوش های چندگانه بود. این مفهوم در اواسط دهه ۱۹۷۰ توسط هوارد گاردنر مطرح شد و این ایده را معرفی کرد که هوش چیزی بیش از یک توانایی واحد و کلی است.

ظهور هوش هیجانی چه زمانی رخ داد ؟

در سال ۱۹۸۵ اصطلاح “هوش هیجانی” برای اولین بار توسط وین پین در پایان نامه دکترا مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۸۷، در مقاله ای که در مجله منسا منتشر شد، کیت بیزلی از اصطلاح “ضریب عاطفی” استفاده کرد.

در سال ۱۹۹۰، روانشناسان پیتر سالووی و جان مایر مقاله برجسته خود را با عنوان “هوش عاطفی” در مجله تخیل، شناخت و شخصیت منتشر کردند. آنها هوش هیجانی را اینگونه تعریف کردند: «توانایی نظارت بر احساسات و عواطف خود و دیگران، تمایز قائل شدن بین آنها و استفاده از این اطلاعات برای هدایت افکار و اعمال خود».

در سال ۱۹۹۵، مفهوم هوش هیجانی پس از انتشار کتاب دانیل گولمن “هوش عاطفی چرا می تواند بیشتر از IQ مهم باشد” رایج شد.

موضوع هوش هیجانی از آن زمان تاکنون توجه عمومی را به خود جلب کرده است و در زمینه‌ های خارج از روان‌ شناسی از جمله آموزش و تجارت اهمیت پیدا کرده است.