سیستم نام دامنه یا دی ان اس، نام دامنه ها را به آدرس های IP تبدیل می کند که مرورگرها از آنها برای بارگذاری صفحات اینترنتی استفاده می کنند. هر دستگاهی که به اینترنت متصل است آدرس IP مخصوص به خود را دارد که توسط دستگاه های دیگر برای تعیین مکان دستگاه استفاده می شود. سرورهای دی ان اس این امکان را برای افراد فراهم می کند که کلمات عادی را در مرورگرهای خود مانند وارد کنند، بدون اینکه نیازی به پیگیری آدرس IP برای هر وب سایت باشد. در ادامه برای اینکه بدانید دی ان اس چیست و چگونه کار می کند، با ما همراه باشید.

سرور دی ان اس چیست ؟

سرور دی ان اس کامپیوتری است که دارای پایگاه داده می باشد و حاوی آدرس های IP عمومی مرتبط با نام وب سایت هایی است که کاربر را به سایت مورد نظر راهنمایی می کند. دی ان اس مانند یک دفترچه تلفن برای اینترنت عمل می کند. هر زمان که افراد نام دامنه ای مثل Yahoo.com را در نوار آدرس مرورگرهای وب تایپ می کنند، دی ان اس آدرس IP مناسب را پیدا می کند. آدرس IP سایت دستگاه را هدایت می کند تا به مکان صحیح برای دسترسی به داده های سایت ارجاع داده شود.

هنگامی که سرور دی ان اس آدرس IP صحیح را پیدا کرد، مرورگرها آدرس را می گیرند و از آن برای ارسال داده به سرورهای لبه شبکه تحویل محتوا (CDN) یا سرورهای مبدا استفاده می کنند. پس از انجام این کار، اطلاعات موجود در وب سایت برای کاربر قابل دسترسی است. سرور DNS فرآیند را با یافتن آدرس IP مربوطه برای مکان یاب منبع یکسان یک وب سایت (URL) آغاز می کند.

دی ان اس چگونه کار می کند ؟

در یک پرس و جو معمولی دی ان اس، یو آر ال تایپ شده توسط کاربر باید از چهار سرور عبور کند تا آدرس IP ارائه شود. این چهار سرور برای دریافت آدرس IP صحیح به مشتری با یکدیگر وارد عمل می شوند و عبارتند از:

ریکورسور دی ان اس :

ریکورسور دی ان اس درخواست را از سرویس گیرنده دی ان اس دریافت می کند. سپس با دیگر سرورهای دی ان اس ارتباط برقرار می کند تا آدرس IP مناسب را پیدا کند. پس از اینکه حل کننده درخواست را از مشتری بازیابی می کند، مانند خود مشتری عمل می کند. همانطور که این کار را انجام می دهد، پرس و جوهایی ایجاد می کند که به سه سرور دی ان اس دیگر ارسال می شود که عبارتند از :

 • سرورهای نام ریشه
 • سرورهای نام دامنه سطح بالا (TLD)
 • سرورهای نام معتبر

سرورهای نام ریشه :

این سرور برای منطقه ریشه دی ان اس اینترنت تعیین شده است. وظیفه این سرور پاسخگویی به درخواست هایی است که برای رکوردها در منطقه ریشه به آن ارسال می شود. این سرور با ارسال لیستی از سرورهای نام معتبر که با TLD صحیح مطابقت دارند به درخواست ها پاسخ می دهد.

دی ان اس چیست

سرورهای نام تی ال دی :

یک سرور نام تی ال دی آدرس IP دامنه سطح دوم موجود در نام تی ال دی را نگه می دارد. سپس آدرس IP وب سایت را منتشر می کند و درخواست را به سرور نام دامنه ارسال می کند.

سرورهای نام معتبر :

یک سرور نام معتبر چیزی است که پاسخ واقعی به درخواست دی ان اس شما را می دهد. دو نوع سرور نام معتبر وجود دارد:

 • سرور اصلی
 • سرور ثانویه

سرور اصلی سوابق منطقه را نگه می دارد، در حالی که سرور ثانویه یک کپی از سرور اصلی است، که سرور دی ان اس را به اشتراک می گذارد و در صورت خرابی سرور اصلی به عنوان یک پشتیبان عمل می کند.

تفاوت سرورهای دی ان اس معتبر و سرورهای دی ان اس بازگشتی چیست؟

سرورهای نام معتبر اطلاعات سوابق دی ان اس را نگه می دارند. یک سرور بازگشتی به عنوان یک واسطه عمل می کند که بین سرور معتبر و کاربر نهایی قرار می گیرد. برای دسترسی به سرور نام، سرور بازگشتی باید از طریق درخت دی ان اس برای دسترسی به سوابق دامنه بازگشت کند.

تعریف سرور دی ان اس معتبر

برای استفاده از قیاس دفترچه تلفن، آدرس IP را به عنوان شماره تلفن و نام شخص را به عنوان یو آر ال وب سایت در نظر بگیرید. سرورهای معتبر دی ان اس یک کپی از “دفتر تلفن” دارند که این آدرس‌های IP را به نام‌ های دامنه مربوطه آنها متصل می‌کند. یو آر ال ها به سوالات ارسال شده توسط سرورهای نام دی ان اس بازگشتی پاسخ می دهند و اطلاعاتی را در مورد مکان وب سایت های خاص ارائه می دهند. پاسخ های ارائه شده دارای آدرس IP دامنه های مورد پرس و جوها هستند.

سرورهای دی ان اس معتبر مسئول مناطق خاصی مانند یک کشور، یک سازمان یا یک منطقه محلی هستند. صرف نظر از اینکه کدام منطقه تحت پوشش است، یک سرور دی ان اس معتبر دو کار مهم را انجام می دهد. ابتدا، سرور لیستی از نام های دامنه و آدرس های IP که با آنها همراه است را نگه می دارد. سپس، سرور به درخواست‌های سرور دی ان اس بازگشتی در مورد آدرس IP مربوط به نام دامنه پاسخ می‌دهد.

هنگامی که سرور دی ان اس بازگشتی پاسخ را دریافت می کند، آن اطلاعات را به رایانه ای که آن را درخواست کرده است ارسال می کند. سپس کامپیوتر از آن اطلاعات برای اتصال به آدرس IP استفاده می کند و کاربر وب سایت را می بیند.

تعریف سرور دی ان اس بازگشتی

پس از اینکه کاربر یک یو آر ال را در مرورگر وب خود تایپ کرد، آن یو آر ال به سرور دی ان اس بازگشتی داده می شود. سپس سرور دی ان اس بازگشتی حافظه کش خود را بررسی می کند تا ببیند آیا آدرس IP برای یو آر ال قبلاً ذخیره شده است یا خیر. اگر اطلاعات آدرس IP از قبل وجود داشته باشد، سرور دی ان اس بازگشتی آدرس IP را به مرورگر ارسال می کند. سپس کاربر می تواند وب سایتی را که یو آر ال را برای آن تایپ کرده است، ببیند.

از طرف دیگر، اگر سرور دی ان اس بازگشتی هنگام جستجو در حافظه خود آدرس IP را پیدا نکند، مراحل دریافت آدرس IP برای کاربر را ادامه خواهد داد. گام بعدی سرور دی ان اس بازگشتی ذخیره آدرس IP برای مدت زمان مشخصی است. این بازه زمانی توسط شخصی که دامنه را در اختیار دارد با استفاده از تنظیماتی به نام زمان برای زندگی (TTL) تعریف می شود.

دی ان اس چیست

سرورهای دی ان اس و آدرس های IP

رایانه‌ها و دستگاه‌های مختلفی که از اینترنت استفاده می‌کنند، برای ارسال درخواست کاربر به وب‌سایتی که می‌خواهند به آن دسترسی پیدا کنند، به آدرس‌های IP وابسته هستند. بدون دی ان اس، باید آدرس‌های IP تمام وب‌سایت‌هایی را که بازدید می‌کنید، پیگیری کنید، شبیه به همراه داشتن یک دفترچه تلفن از وب‌سایت‌ها همیشه. سرور دی ان اس به شما اجازه می دهد تا نام وب سایت را تایپ کنید. سپس خاموش می شود و آدرس IP مناسب را برای شما دریافت می کند. با داشتن آدرس IP، رایانه (یا مرورگر) شما می تواند شما را به سایت برساند.

به عنوان مثال، اگر www.internetchk.com را در مرورگر وب خود وارد کنید، آن یو آر ال به تنهایی نمی تواند شما را به وب سایت برساند. این حروف توسط سرورهایی که شما را به سایت متصل می کنند، خوانده نمی شوند. با این حال، سرورها قادر به خواندن آدرس های IP هستند. سرور دی ان اس تشخیص می دهد که کدام آدرس IP با www.internetchk.com مطابقت دارد و آن را به مرورگر شما ارسال می کند. سپس وب سایت روی صفحه دستگاه شما ظاهر می شود، زیرا مرورگر می داند دستگاه شما را کجا ببرد.

دلیل اینکه سرور دی ان اس پاسخ نمی دهد ؟

ممکن است پس از وارد کردن نام دامنه در نوار یو آر ال مرورگر، پیامی دریافت کنید که می گوید “سرور دی ان اس پاسخ نمی دهد”. این بدان معناست که تلاشی برای برقراری ارتباط با سرور دی ان اس صورت گرفت، اما سرور نتوانست نتیجه ای را برگرداند. این مشکل به چند دلیل متفاوت اتفاق می افتد:

 • اتصال اینترنت شما ضعیف یا ناپایدار است، بنابراین ارتباط مرورگر شما با سرور دی ان اس دشوار است.
 • تنظیمات دی ان اس یا مرورگر شما باید به روز شود.
 • مشکلی در ارتباط با سرور دی ان اس وجود دارد، مثلاً برق در مکانی که مرکز داده قرار دارد، قطع است.

بهترین سرورهای دی ان اس

بهترین سرورهای دی ان اس موجود عبارتند از:

 1. کلودفلر ۱٫۱٫۱٫۱: این سرویس یک سرویس دی ان اس با کاربرد ساده است که همراه با آموزش هایی برای همه محبوب ترین سیستم عامل ها مانند مک، ویندوز، اندروید، ای یو اس و لینوکس است. کاربران همچنین می توانند از سرویس کلودفلر برای مسدود کردن محتوای بزرگسالان استفاده کنند.
 2. گوگل پابلیک دی ان اس : سرویس گوگل پابلیک دی ان اس با سرویس کلودفلر متفاوت است و برای کاربران ماهرتر طراحی شده است. این سرویس در صورت نیاز می توانید، آموزش هایی را پیدا کنید.
 3. کواد ۹ : سرویس دی ان اس کواد ۹ به دلیل عملکرد سریع خود مشهور است. سازنده این سرویس ادعا می کند که سایت های مخرب که حاوی داده های اطلاعات تهدید کننده هستند را مسدود می کند.
این مطلب را حتما بخوانید  5 تا از بهترین آنتی ویروس های سال 2020

ذخیره دی ان اس مرورگر

سیستم عامل (OS) مورد استفاده دستگاه شما سوابق منابع دی ان اس را از طریق استفاده از حافظه پنهان ذخیره می کند. هنگامی که شخصی سعی می کند به سایتی برود، حافظه پنهان از افزونگی جلوگیری می کند. این کار به نوبه خود میزان زمان لازم برای دسترسی به وب سایت را کاهش می دهد. اگر با دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید، صفحه‌ ای را که اکنون می‌ خواهد به آن دسترسی پیدا کند، جست و جو کرده باشید، آدرس IP  توسط حافظه پنهان ذخیره می شود. به این ترتیب، درخواست وب سایت می تواند بدون دخالت سرور دی ان اس تکمیل شود.

حافظه پنهان دی ان اس به ساده‌ سازی فرآیند جستجوی دی ان اس کمک می‌کند، در غیر این صورت برای پیوند نام دامنه به یک آدرس IP ضروری است. این کار باعث می شود روند دسترسی به وب سایت بسیار سریعتر شود.

حافظه پنهان سیستم عامل دی ان اس چیست ؟

سیستم عامل های بسیاری از دستگاه ها قادر به نگهداری یک کپی محلی از جستجوهای دی ان اس هستند. این کار به  سیستم عامل این امکان را می دهد که به سرعت اطلاعات مورد نیاز برای حل یو آر ال را به آدرس IP صحیح دریافت کند.

دی ان اس چیست

نحوه انجام جستجوی دی ان اس

هر دامنه دارای رکوردهای دی ان اس است و این رکوردها توسط سرورهای نام جست و جو می شوند. شما می توانید وضعیت رکوردهای دی ان اس مرتبط با دامنه خود را بررسی کنید. همچنین می توانید سرورهای نام را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کدام رکوردها توسط سرورها جست و جو می شوند. به عنوان مثال، در رایانه های ویندوزی، این کار با استفاده از دستور ان اس لوک آپ انجام می شود. در ادامه نحوه انجام دستور جستجوی دی ان است را بررسی کردیم:

 1. با رفتن به Start >> command prompt به خط فرمان ویندوز دسترسی پیدا کنید. همچنین می توانید از طریق Run >> CMD به آن دسترسی پیدا کنید.
 2. NSLOOKUP را تایپ کنید و سپس Enter را بزنید. سرور پیش فرض روی دی ان اس محلی شما تنظیم می شود و آدرس آن، آدرس IP محلی شما خواهد بود.
 3. سپس با تایپ “set type=##” که در آن “##” نوع رکورد است، نوع رکورد دی ان اسی را که می‌خواهید جستجو کنید، تنظیم کنید، سپس Enter را بزنید. همچنین می توانید از A، AAAA، A+AAAA، ANY، CNAME، MX، NS، PTR، SOA یا SRV به عنوان نوع رکورد استفاده کنید.
 4. نام دامنه ای را که می خواهید پرس و جو کنید وارد کنید و Enter را بزنید.
 5. در این مرحله، NSLOOKUP ورودی های رکورد دامنه ای را که وارد کرده اید، برمی گرداند.

رولور دی ان اس چیست ؟

یک حل کننده دی ان اس به عنوان حل کننده بازگشتی نیز شناخته می شود. این حل کننده برای دریافت درخواست های دی ان اس که توسط مرورگرها و برنامه های کاربردی ارسال شده، طراحی می شود. حل‌کننده یو آر ال وب‌سایت را دریافت می‌کند و سپس آدرس IP آن را که با آن یو آر ال مطابقت دارد، بازیابی می‌کند.

انواع پرس و جوهای دی ان اس چیست ؟

در طول فرآیند جستجوی دی ان اس، سه نوع مختلف پرس و جو انجام می شود. پرس و جوها برای بهینه سازی وضوح دی ان اس ترکیب می شوند و در زمان صرفه جویی می کنند.

 • بازگشتی
 • تکراری
 • غیر بازگشتی

دی ان اس چیست

تفاوت سرورهای دی ان اس رایگان و پولی چیست ؟

در برخی موارد، یک کاربر معمولی ممکن است به سرور دی ان اس پولی نیاز نداشته باشد. با این حال، مزایای قابل توجهی از پرداخت برای دی ان اس با حق بیمه وجود دارد.

دی ان اس پویا (DDNS):

دی دی ان اس دامنه های اینترنتی را نقشه برداری می کند و آنها را با آدرس های IP مطابقت می دهد. این دی ان اس به شما این امکان را می دهد بدون توجه به اینکه در کجای جهان هستید وارد رایانه خانگی خود شوید. دی دی ان اس با دی ان اس معمولی متفاوت است، زیرا با تغییر یا پویا آدرس های IP کار می کند و آنها را به انتخاب خوبی برای شبکه های خانگی تبدیل می کند.

دی ان اس ثانویه :

یک سرور نام دی ان اس ثانویه اطمینان حاصل می کند که دامنه شما آفلاین نمی شود. این افزونه یا نسخه پشتیبان را برای شما فراهم می کند که در صورت بروز عارضه قابل دسترسی است.

رابط مدیریت:

بسیاری از سرورهای دی ان اس پولی داشبوردی را به کاربران ارائه می دهند که می توانند از آن برای مدیریت سرویس خود استفاده کنند و آن را بر اساس نیاز خود تغییر دهند.

احراز هویت دو مرحله ای:

شما می توانید با یک سطح اضافی از احراز هویت از دامنه خود محافظت کنید.

امنیت بیشتر:

وقتی از یک سرور دی ان اس پولی استفاده می‌کنید، سطح حفاظتی دیگری از امنیت دریافت می‌کنید. این کار به محافظت از وب سایت شما در برابر مهاجمان کمک می کند.

عملکرد بهتر و سریعتر:

یک سرور دی ان اس پولی با یک قرارداد سطح سرویس (SLA) ارائه می شود. هر اس ال ای نرخ بالای رزولوشن دی ان اس را اغلب بین ۹۹٪ تا ۱۰۰٪ تضمین می کند.

خدمات مشتری:

با یک سرور دی ان اس پولی، از مزیت اضافی خدمات مشتری برخوردار می شوید که می تواند به سؤالات شما پاسخ دهد و هر گونه مشکلی را عیب یابی کند.

مسمومیت کش دی ان اس چیست ؟

مسمومیت کش دی ان اس که به آن جعل دی ان اس نیز گفته می شود، به معنی معرفی داده های دی ان اس خراب، به حافظه پنهان دستگاه است. این کار باعث می شود که سرور نام آدرس IP اشتباه را برگرداند. سیستم عامل های بسیاری از دستگاه ها قادر به نگهداری یک کپی محلی از جستجوهای دی ان اس هستند. این کار این امکان را برای سیستم عامل فراهم می کند که به سرعت اطلاعات مورد نیاز برای حل یو آر ال را از آدرس IP صحیح دریافت کند.

 

دی ان اس چیست

فورتی گیت چگونه می تواند به دی ان اس کمک کند؟

اگر می خواهید بدانید تاثیر فورتی گیت روی دی ان اس چیست باید بدانید که فورتی گیت را می توان به عنوان یک سرور دی ان اس پیکربندی کرد که به کاربران مزایای قابل توجهی می دهد. به عنوان مثال، اگر یک سازمان در سرویس های بیرونی خود یک وب سرور داشته باشد که کارمندان و کاربران خارج از شرکت به آن دسترسی داشته باشند، فورتی گیت می تواند برای کش کردن پرس و جوها استفاده شود. هنگامی که کاربران از داخل شرکت به وب سایت می روند، درخواست های آنها برای سایت به یک سرور دی ان اس در اینترنت ارسال می شود.

سپس این سرور یک آدرس IP حقیقی یا مجازی را ارسال می کند. هنگامی که شرکت یک سرور دی ان اس داخلی را با استفاده از فورتی گیت پیکربندی می کند، این درخواست به صورت داخلی با استفاده از آدرس IP داخلی سرور وب حل می شود. در نتیجه ترافیک ورودی و خروجی هر دو کاهش می یابد، یعنی زمان کمتری برای رسیدن به سایت نیاز است.

فورتی گیت به عنوان دی ان اس ثانویه

فورتی گیت می تواند به عنوان یک سرور دی ان اس ثانویه عمل کند. برای انجام این کار، فورتی گیت با یک منبع خارجی ارتباط برقرار می کند و از آن برای دریافت اطلاعات یو آر ال و آدرس IP استفاده می کند. اگر یک شرکت بزرگ با چندین دفتر ماهواره ای بخواهد عملکرد شبکه خود را بهینه کند، می تواند از فورتی گیت در این راه استفاده کند. از سرور اصلی شرکت می توان برای نگهداری لیستی از سایت های قابل دسترسی استفاده کرد. دفاتر ماهواره ای می توانند از فورتی گیت به عنوان سرور ثانویه برای اتصال به سرور دی ان اس اولیه و دریافت آدرس های IP مورد نیاز خود استفاده کنند.

فورتی گیت همچنین محافظت در برابر تونل دی ان اس را ارائه می دهد، نوعی حمله سایبری که در آن داده های برنامه ها یا پروتکل های دیگر در پرس و جوها و پاسخ های دی ان اس کدگذاری می شوند. این کار به مجرمان این فرصت را می دهد که اطلاعات دزدیده شده را منتقل کنند یا بدافزار را در جستارهای دی ان اس وارد کنند. تونل دی ان اس می تواند برای برقراری ارتباط مخفیانه و عبور از دیوارهای آتش استفاده شود. راه حل فورتی گیت دی ان اس از یک سازمان در برابر مجرمان سایبری که به دنبال استفاده از تونل دی ان اس به نفع خود هستند، محافظت می کند.