در دنیای فناوری شاید نام های جدید از جمله هارد فورک را زیاد شنیده باشید و بارها در مواجه شدن با این نام یک سوال برای شما پیش بیاید و آن سوال چیزی نیز جز اینکه هارد فورک چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم در فناوری بلاک چین، هارد فورک یا (hardfork) به تغییر اساسی در پروتکل های یک شبکه بلاک چین گفته می شود. به زبان ساده، هارد فورک یک ارز دیجیتال را به دو بخش تقسیم می‌ کند و منجر به اعتبارسنجی بلوک‌ ها و تراکنش‌ هایی می‌ شود که قبلاً نامعتبر بودند یا برعکس. به این ترتیب، لازم است همه توسعه دهندگان برنامه های خود را به آخرین نسخه نرم افزار پروتکل ارتقا دهند.

بلاک چین چیست ؟

بلاک چین به یک فناوری ذخیره سازی غیرمتمرکز اشاره دارد که از فهرستی از رکوردها به نام بلوک استفاده می کند و داده ها را به صورت عمومی و به ترتیب زمانی ذخیره می کند. اطلاعات با استفاده از رمزنگاری، رمزگذاری می شوند. این پلتفرم تضمین می کند که حریم خصوصی کاربر به خطر نیفتد و داده ها تغییر نکنند.

یک مرجع متمرکز، اطلاعات یک شبکه بلاک چین را کنترل نمی کند. درعوض، مشارکت‌ کنندگان شبکه داده‌ها را حفظ می‌ کنند و از اختیار دموکراتیک برای تأیید تراکنش‌ هایی که در داخل شبکه رخ می‌ دهد، برخوردارند. داده‌ های درون یک بلاک چین برای همه کاربران درون شبکه قابل دسترسی است، در حالی که هر گونه اضافه شدن به بلوک همیشه باید توسط شرکت‌ کنندگان آن تأیید شود.

هاردفورک چیست ؟

جایگاه سافت فورک و هارد فورک ها در بلاک چین چیست ؟

فورک‌ ها در بلاک چین به روش‌ های مختلفی تعریف می‌شوند، اما درک کلی از فورک ها، این است که زمانی که یک بلاک چین به دو یا چند مسیر بالقوه رو به جلو واگرا می‌شود، تغییری در پروتکل ایجاد می‌شود. فورک ها می توانند در هر پلتفرم فناوری رمزنگاری از جمله بیت کوین رخ دهند. وقتی طرف‌ های مختلف با هم اختلاف نظر دارند، زنجیره‌ های جایگزین از زنجیره بیرون می‌ آیند. در حالی که بیشتر فورک ها موقتی هستند، اما برخی از آنها می توانند، دائمی شوند. فورک‌ های کوتاه‌ مدت ناشی از دشواری دستیابی به اجماع در سیستم است، زیرا همانطور که قبلاً ذکر شد، فقط کاربران درون شبکه مجاز به تأیید تراکنش‌ ها برای تغییرات هستند.

فورک ها را می توان به دو شاخه تصادفی و عمدی تقسیم کرد. فورک های تصادفی زمانی اتفاق می‌افتند که دو یا چند بلوک به طور همزمان پیدا می‌شوند. زمانی که بلوک‌ های بعدی اضافه می‌ شوند، حل می‌شود و یکی از زنجیره‌ها طولانی‌ تر از دیگری می‌ شود. سپس شبکه بلاک چین بلوک‌ هایی را که در زنجیره کوتاه‌ تر هستند و به آن بلوک‌ های یتیم می‌ گویند، را رها می‌ کند. گروه دوم بلوک‌ ها که فورک‌ های عمدی نامیده می‌ شوند، که قوانین بلاک چین را تغییر می‌ دهند و شامل دو نوع مختلف از جمله هارد فورک و سافت فورک هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا بگوییم هارد فورک چیست .

این مطلب را حتما بخوانید  معرفی ارز ترون

هارد فورک چیست

هارد فورک چیست ؟

هارد فورک به تغییر قاعده ای اشاره دارد که پیامدهای گسترده ای بر کل پروتکل شبکه بلاک چین دارد. در مقایسه با قوانین قدیمی، بلوک‌ های معتبری که با استفاده از قوانین جدید تولید می‌ شوند، به‌ عنوان بلوک نامعتبر دیده می شوند، یا بلوک‌ های نامعتبر، بلوک معتبر دیده می‌ شوند، به این معنی که همه گره‌ هایی که قرار است مطابق با قوانین جدید کار کنند، باید نرم‌ افزار خود را ارتقا دهند.

پس از اضافه شدن قانون جدید، یک مسیر از بلاک چین جدید پیروی می کند و مسیر دیگر به همراه مسیر قبلی ادامه می یابد. اگر یک گروه از کاربران (یا گره ها) از نرم افزار قدیمی استفاده کنند در حالی که بقیه از نرم افزار جدید استفاده کنند، یک تقسیم دائمی می تواند رخ دهد.

در حالی که گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد، در موارد دیگر نیز بسیاری از گره‌ ها که از نرم‌ افزار جدید استفاده می‌ کنند، ممکن است تصمیم بگیرند به قوانین قدیمی بازگردند. با این حال، سناریوی رایج‌ تر این است که پس از ایجاد فورک جدید، کسانی که از زنجیره قدیمی استفاده می‌کنند، متوجه می‌شوند که نسخه آنها قدیمی و کمتر از نسخه جدید مفید است و تصمیم می‌ گیرند که نسخه خود را به نسخه جدید ارتقا دهند.

هارد فورک در مقابل سافت فورک

نوع دیگری از فورک ها که از فورک های نیت، نشات می گیرد، سافت فورک است. هارد فورک‌ ها و سافت فورک ها از این نظر شبیه هستند که وقتی یک قانون بلاک چین تغییر می‌ کند، نسخه قدیمی در شبکه باقی می‌ ماند، ولی هنوز نسخه جدید نیز وجود دارد.

با سافت فورک ها، گره های قدیمی ممکن است داده هایی را بپذیرند که برای گره های جدید نامعتبر به نظر می رسد بدون اینکه کاربر متوجه شود. گره ها در هارد فورک ها، پردازش بلوک ها را به دنبال اضافه شدن قوانین جدید متوقف می کنند.

تفاوت هارد فورک و سافت فورک چیست

دو نسخه نرم افزار معمولاً در سافت فورک ها سازگار هستند، در حالی که برای هارد فورک ها اینطور نیست. در هر صورت هر دو فورک یک شکاف ایجاد می کنند، حال باید ببینیم کار هاردفورک و سافت فورک چیست ؟ یک هارد فورک دو بلاک چین ایجاد می کند، در حالی که سافت فورک تنها منجر به یکی می شود.

تقریباً همه کاربران و توسعه‌ دهندگان، هارد فورک را به سافت فورک ترجیح می‌دهند، زیرا  تفاوت‌ های امنیتی بین این دو نوع وجود دارد. بازنگری همه بلوک‌ های درون بلاک چین به تلاش و قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارد، اما حفظ حریم خصوصی از هارد فورک یک تمایز مهم با سافت فورک دارد.