شبکه پالیگان یک راه حل زنجیره اتریوم لایه ۲ است که در چند سال گذشته محبوبیت خود را افزایش داده و به یک زنجیره جانبی پیشرو اتریوم تبدیل شده است. در واقع زنجیره های جانبی برای شبکه اتریوم ضروری هستند زیرا امکان نوآوری بیشتری را فراهم می کنند. این زنجیره ها در هنگام مقیاس بندی به دلیل توان عملیاتی بهینه تراکنش، پویاتر هستند. به این ترتیب، پالیگان به تنوع بخشیدن به اکوسیستم اتریوم کمک می کند و در رفع مشکلات آن موثر هستند. بنابراین، ادامه مطلب را بخوانید تا یاد بگیرید که پالیگان چیست و  MATIC چیست و چگونه همه با هم کار می کنند.

چه کسی MATIC یا پالیگان را ایجاد کرد؟

شبکه پالیگان توسط توسعه دهندگان بلاک چین ساندیپ نیلوال، جینتی کانانی و مشاور تجاری انوراگ آرجون تاسیس شد. این شبکه که در ابتدا شبکه MATIC نام داشت، به عنوان یک بلاک چین مستقل شروع به کار کرد و از پروژه های منحصر به فرد خود پشتیبانی می کرد. با این حال، توسعه دهندگان آن به دنبال افزایش قابلیت استفاده از آن با تبدیل کردن  این شبکه به یک زنجیره جانبی اتریوم، شبکه پالیگان را تولید کردند.

پروتکل پالیگان با استفاده از Polygon SDK کار می‌کند و به توسعه‌ دهندگان اجازه می‌دهد تا اتریوم داپی های مقیاس‌ پذیر ایجاد کنند. کل سیستم به‌ صورت ناهمزمان با استفاده از یک سیستم پیام‌ رسان چندلایه مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم (EVM) برای انجام تراکنش‌ های بین جمع‌ آوری، کار می‌کند. این فرآیندها توسط قابلیت های پل زدن دارایی زنجیره تقویت می شوند.

یکی از بزرگترین مزایای پالیگان به عنوان یک زنجیره جانبی اتریوم، مدل اجماع مقیاس بندی چند زنجیره ای است. این سیستم امکان ادغام DApp هایی را فراهم می کند که در زنجیره های مختلف قابل همکاری هستند. این امر از طریق پل های غیرمتمرکز به دست می آید. پروژه هایی که توسط این پروتکل پشتیبانی می شوند شامل جهان های مجازی، بازی های بلاک چین، بازارهای توکن غیرقابل تعویض (NFT) و غیره هستند.

برای اطمینان از امنیت شبکه، شبکه پالیگان از ارز دیجیتال MATIC (توکن بومی پروژه) استفاده می‌کند که به امنیت شبکه از طریق استیکینگ کمک می‌کند.

آینده توکن MATIC یا ارز پالیگان چیست ؟

ارزش توکن MATIC تا سال ۲۰۲۱ بیش از ۲۰۰۰ درصد افزایش یافت. افزایش قیمت تا حد زیادی به دلیل تحولات شبکه پالیگان صورت گرفته است و باعث افزایش تقاضا برای سکه دیجیتال شده است.

برخی از پیشرفت‌ هایی که در چند ماه گذشته منجر به افزایش قیمت ارز پالیگان شده‌ اند، شامل اعلامیه سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) در آگوست ۲۰۲۱ است. طبق گفته تیم پالیگان، این سیستم برای تشکیل کمیته‌ های بحث بین پروژه‌های غیرمتمرکز مانند سوشی ، کوییک سواپ و آوه استفاده خواهد شد. هدف اصلی آغاز گفت‌ و گو، گسترش دامنه دسترسی آنها به صورت جمعی بود.

در ۲۸ اکتبر، پس از اینکه پالیگان یک به‌روزرسانی در مورد آخرین جهش رشد خود به اشتراک گذاشت، ارز پالیگان افزایش دیگری را تجربه کرد. بر اساس داده های ارائه شده توسط این شرکت، تعداد آدرس های فعال در زنجیره آن به ۸۳٫۱۴ درصد از آدرس های موجود در شبکه اتریوم رسیده است. اخبار مثبت طی ۴۸ ساعت باعث افزایش ۲۷ درصدی قیمت شد.

سپس، در ۱ دسامبر ۲۰۲۱، نرخ توکن MATIC از ۱٫۷۴ دلار به ۲٫۲۶ دلار رسید و نرخ آن طی ۷۲ ساعت پس از انتشار نسخه ۳ توسط IDEX در شبکه پالیگان افزایش یافت. این حرکت باعث افزایش اعتماد سرمایه گذاران به آینده پروژه و همچنین سلامت کلی پالیگان شد.

این مطلب را حتما بخوانید  آموزش کامل هایو Hiveos

تفاوت پالیگان با اتریوم چیست ؟

شبکه پالیگان در ماه های اخیر هجوم پروژه ها را تجربه کرده است. یکی از دلایل اصلی محبوبیت آن، معماری سودمند آن است که در مقایسه با زنجیره اتریوم، سرعت پردازش سریع‌ تری دارد. هزینه تراکنش‌ ها نیز پایین‌ تر است، زیرا از یک سیستم اعتبارسنجی اثبات سهام استفاده می‌کند، برخلاف فرآیند کندتر تأیید اعتبار اثبات کار که توسط بلاک چین اتریوم استفاده می‌شود.

در ادامه جواب به سوال تفاوت پالیگان با اتریوم چیست باید بگوییمپالیگان چیست، بلاک چین اصلی اتریوم که بر پایه آن استوار است، به دلیل تعداد زیادی از پروژه‌هایی که میزبانی می‌ کند، تحت فشار قرار گرفته است. این وضعیت منجر به گرفتگی سیستمی شده است که به دلیل هزینه های بالای اتریوم، استفاده از آن کند و پرهزینه است. زنجیره پلیکان می تواند به سرعت ۱۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه (TPS) برسد. این سرعت در مقایسه با ۳۰ TPS اتریوم بسیار سریع است. این مزیت یکی از بزرگترین امتیازات پالیگان است.

ظهور شبکه پالیگان

ظهور شبکه پالیگان عمدتاً ناشی از انفجار پروژه های DeFi و NFT در زنجیره آن بوده است. حمایت عمومی و همچنین سرمایه‌ گذاری از سوی سرمایه‌ گذاران برجسته مانند میلیاردر مارک کوبان، به تأیید پتانسیل رشد این پروژه کمک کرده است. پروژه های موفقی که در حال حاضر به سیستم پلیگان متکی هستند، شامل بازار پیش بینی آگور و بازار محبوب اپن سی NFT است، که در مجموع، آنها هر ماه میلیاردها دلار تراکنش را انجام می دهند.

سایر پروژه های قابل توجه در پالیگان عبارتند از:

  • کیف پول غیر نگهبانی توکن پوکت
  • بهینه ساز بازده Beefy.finance
  • سازنده بازار خودکار Balancer (AMM)

آیا پالیگان پس از اتریوم ۲٫۰ از بین می رود؟

بسیاری از کاربران پروژه غیرمتمرکز در حال حاضر برای جلوگیری از ازدحام شبکه اتریوم به پالیگان متکی هستند. با این حال، عرضه اتریوم ۲٫۰ قریب الوقوع است و قرار است سرعت شبکه را افزایش دهد و در عین حال نرخ تراکنش را کاهش دهد. این کار را با انتقال از پروتکل اثبات کار (PoW) به پروتکل اثبات سهام (POS) انجام خواهد داد. این بدان معناست که دیگر استخراج اتریوم با استفاده از ماشین‌ ها برای درو کردن جوایز بلاک وجود نخواهد داشت.

در عوض، جوایز تحت سیستم جدید PoS بر اساس تعداد سکه های شرط بندی شده خواهد بود. انتظار می رود اتریوم ۲٫۰ از سرعت ۱۰۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه پشتیبانی کند که بالاتر از سرعت پردازش شبکه پالیگان فعلی است.

در نتیجه، سؤالاتی در مورد اینکه آیا زنجیره های الحاقی مانند پالیگان پس از رونمایی ETH 2.0 به کار خود ادامه می دهند یا خیر، وجود دارد. به گفته ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌ گذاران اتریوم، زنجیره‌ های جانبی همچنان پشتیبانی خواهند شد زیرا ابزار زنجیره اتریوم را افزایش می‌ دهند.

پالیگان تجربه بهتری نسبت به اتریوم ارائه می دهد

شبکه پالیگان برای ارائه تجربه بهتری از پروژه هایی که هماهنگ با زنجیره اتریوم عمل می کنند ساخته شده است. سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) آن را برای توسعه دهندگانی که به دنبال ساخت پروژه های کارآمد و ایمن هستند ایده آل می کند. همچنین از برنامه های ساخته شده با استفاده از زبان برنامه نویسی Solidity پشتیبانی می کند. با نگاهی به آینده توکن MATIC، به دلیل تعداد بالای پروژه‌ هایی که در حال حاضر هنگام تسویه تراکنش‌ ها در زنجیره پالیگان به این ارز متکی هستند، در دراز مدت رشد خواهد کرد. نظر شما در مورد پالیگان چیست ؟