مطمئناً در برخی گفتگوهای خود در مورد دنیای رمزارز با دوستان خود کلمه ریگ را شنیده یا خوانده اید، اما تا به حال از خود پرسیده اید که ریگ ماینینگ ریگ چیست و چگونه شکل گرفته است؟ با ما همراه باشید تا به بررسی کامل این موضوع بپردازیم.

ریگ ماینینگ چیست ؟

ما ریگ ماینینگ را به این صورت تعریف می کنیم که ریگ ماینینگ مجموعه‌ ای از عناصر سخت‌ افزاری، اعم از CPU، GPU، FPGA یا ASIC که برای انجام استخراج ارزهای دیجیتال ترتیب داده شده‌اند.

با این که این تعریف خیلی ساده است، اما حقیقت این است که این مفهوم بسیار ساده قابل تبدیل به واقعیت پیچیده است، زیرا تنها پیوستن به این عناصر کافی نیست و باید به بهترین نحو انجام شود تا سرمایه گذاری که انجام می دهید، سرمایه ای باشد که در دراز مدت برای شما سود آور باشد و برای رسیدن به این هدف باید چندین عنصر را در نظر بگیرید که در ادامه برای شما آن را توضیح خواهیم داد.

انواع ریگ ماینینگ چیست ؟

ریگ ها را می توان بسته به نوع سخت افزار ماینینگ که استفاده می کنند طبقه بندی کرد. در این مورد، انواع ریگ ماینیگ موجود تاکنون عبارتند از:

ریگ ماینینگ CPU

یکی از ساده‌ترین ریگ‌ های ماینینگ برای نصب و پیکربندی، ریگ CPU است که چیزی بیش از چندین رایانه نصب شده با هم برای استخراج یک ارز دیجیتال خاص که می‌توان با استفاده از این دستگاه‌ها استخراج کرد، نیست.

برای به حداکثر رساندن عملکرد، ماینرها به دنبال پردازنده‌ های چند هسته‌ ای یا مادربردهای چند پردازنده‌ای بودند تا همه اینها قدرت استخراج را به حداکثر برسانند. حتی خوشه‌ های محاسباتی ساخته شدند، تا ابررایانه‌های کوچکی که به طور بهینه‌ تری از قدرت محاسباتی رایانه‌ های کوچک‌ تر به‌طور جداگانه استفاده می‌ کردند، که ریگ ماینینگ FPGA و ماینینگ های ASIC به سرعت جایگزین آنها شد، اگرچه ارزهای دیجیتال مانند مونرو وجود دارند که هنوز از ریگ ماینینگ CPU استفاده می کنند.

ریگ ماینینگ cpu چیست

ریگ ماینینگ GPU چیست ؟

ابزارهای با فناوری کامل و شتاب پردازنده گرافیکی امروزه یکی از محبوب ترین ها هستند، زیرا می توان از آنها برای استخراج ارزهای دیجیتال مانند اتریوم (ETH)، اتریوم کلاسیک ، زی کش و غیره استفاده کرد. در یک دستگاه استخراج GPU چیزی که ما داریم یک کامپیوتر است که چندین GPU یا کارت گرافیک را به آن متصل می کنیم تا از آنها به عنوان شتاب دهنده استخراج استفاده کنیم. هر GPU به عنوان یک گره ماینینگ عمل می کند که قدرت بسیار زیادی را ارائه می دهد و این قدرت توسط GPU های نصب شده در ریگ ضرب می شود.

به دلیل سهولت در مونتاژ و نگهداری کم، ریگ های GPU مورد علاقه ماینینگ با ماینرهای کوچک ارزهای دیجیتال هستند. آنها همچنین بسیار متنوع هستند. به عنوان مثال، اگر یک ماینر در حال استخراج اتریوم با یک ریگ باشد و ریگ دیگر قابل دوام نباشد، می‌تواند با تغییر برنامه استخراج و هدایت آن به یک ارز دیجیتال دیگر، از ریگ برای استخراج ارز دیجیتال دیگر استفاده کرد.

این مطلب را حتما بخوانید  ایردراپ ارز دیجیتال چیست

ریگ ماینینگ gpu چیست

ریگ ماینینگ FPGA

FPGA یک ابزار پرکاربرد دیگر برای استخراج ارزهای دیجیتال است. این نوع ریگ ماینینگ  ظرفیت استخراج خوبی را برای ارزهای دیجیتال مختلف ارائه می‌کردند، اما بهینه‌ سازی استخراج GPU و ASIC را به طور کامل می توان جایگزین این نوع کرد.

ریگ ماینینگ ASIC چیست ؟

ابزاری که امروزه بیشتر توسط ماینرها استفاده می شود، ASIC یا مدارهای مجتمع برای برنامه های خاص است. این نوع ریگ ماینینگ ها دستگاه های سخت افزاری هستند که به طور ویژه برای انجام یک کار بسیار خاص طراحی شده اند. از این رو، ماینرهای ASIC آنقدر قدرتمند هستند که برای دریافت حداکثر توان ممکن برای این منظور طراحی شده اند.

حاصل استخراج با ریگ ماینینگ چیست ؟

جواب این سوال دقیقا به آنچه روی ریگ خود پیاده سازی می کنید، بستگی دارد. برای مثال، اگر یک پردازنده گرافیکی ریگ را نصب کنید، نمی‌توانید ارزهای رمزنگاری شده ای را که ماین آن ها با ASIC واج دارد، استخراج کنید. این ارزهای دیجیتال شامل ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، بیت کوین کش، دش و غیره می شود. به این دلیل که پردازنده‌های گرافیکی هرگز قدرت مورد نیاز برای استخراج سود در چنین بلاک‌ چینی را به شما نمی‌دهند، زیرا ریگ ماینینگ ASIC بسیار قدرتمندتر هستند. در این موارد، باید از ریگ ASIC استفاده کنید و به اندازه کافی روی تجهیزات قدرتمند سرمایه گذاری کنید تا بتوانید با ضمانت ماینینگ انجام دهید.

اگر قصد ماینینگ با یک پردازنده گرافیکی ریگ را دارید، گزینه های شما محدودتر است. در این صورت ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم، جرینگ یا راون کوین بهترین گزینه های شما هستند. با انتخاب این سه ارز مطمئناً، شما در مرزهای سود خواهید بود، بنابراین انتظار نداشته باشید که این وضعیت برای مدت طولانی ادامه یابد و بیشتر در مورد اتریوم که در شرف تبدیل شدن به یک ارز دیجیتال با اثبات سهام (PoS) است، این تغییر به وجود خواهد آمد.

آینده ریگ ماینینگ چیست ؟

گفته می‌شود، ریگ‌ های استخراج تا حد زیادی ساده‌ ترین راه برای استخراج ارزهای دیجیتال با «هزینه کم» باقی خواهند ماند. آنها به اندازه یک مزرعه قدرتمند نیستند، اما اگر بدانید چگونه به همه سؤالاتی که در مورد ایجاد آنها ایجاد می شود، پاسخ های بدهید، می توانند سود زیادی برای شما به ارمغان بیاورند. با این اوصاف، کم کم خواهیم دید که چگونه سکوهای GPU در حال سود رسانی هستند و استخراج ASIC به سرعت در حال تبدیل شدن به ملکه ماینینگ در تمامی ارزهای دیجیتال است.