همه آدم ها مواقعی در زندگی خود دارند که عزت نفس و اعتماد به نفس ندارند و نسبت به خود احساس خوبی ندارند، اما زمانی که عزت نفس پایین به یک مشکل طولانی مدت تبدیل می شود، می تواند تأثیر مضری بر سلامت روان و زندگی روزمره ما داشته باشد. آیا شما هم احساس کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس دارید؟ در ادامه با ما همراه باشید تا علاوه بر این که بررسی می کنیم عزت نفس چیست ، ۱۰ راه ساده را که به شما کمک می کند عزت نفس و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، با هم بررسی کنیم.

معنای عزت نفس چیست ؟

هر یک از ما عزت نفس داریم. عزت نفس از افکاری که درباره خودمان داریم تشکیل می شود و تقریباً در هر کاری که انجام می دهیم نقش دارد. داشتن عزت نفس سالم مساله مهمی است، زیرا به شما کمک می کند تا در زندگی روزمره خود انتخاب های مثبتی داشته باشید، به شما جرات می دهد که شخص خودتان باشید، روابط خوبی داشته باشید و با موقعیت های دشوار کنار بیایید.

آیا می‌دانستید که ۸۷ درصد از کسانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، احساس می‌کنند که این موضوع بر عزت نفس آنها تأثیر منفی دارد؟ عزت نفس پایین می تواند اثرات مضری بر سلامت روان شما، تصمیمات شما در مورد ظاهر و در نهایت آینده شما داشته باشد. دوست داشتن هر قسمت از ظاهرتان کار آسانی نیست، اما گیر کردن در موارد منفی واقعاً می تواند عزت نفس شما را پایین بیاورد.

سایر اثرات کاهش عزت نفس عبارتند از:

  • از موقعیت های سخت دوری می کنید.
  • نسبت به انتقاد حساس هستید.
  • دائماً اضطراب دارید.
  • از موقعیت های اجتماعی کناره گیری می کنید.
  • به خودتان اعتماد ندارید.

مساله مهم این است که در عمق وجود خود باور داشته باشید که می توانید تغییر کنید. تغییر لزوماً به راحتی یا سریع اتفاق نمی افتد، اما می تواند اتفاق بیفتد.

عزت نفس چیست ؟

راه حل از بین بردن عزت نفس پایین چیست ؟

این کاملا طبیعی است که هر از گاهی نسبت به خود احساس منفی داشته باشید، اما اگر این احساس طولانی مدت باشد، ممکن است عزت نفس پایینی داشته باشید، اما راه حل برای از بین بردن عزت نفس پایین چیست ؟ از بین بردن علائم بسیار مهم است تا بتوانید عزت نفس خود را تا جایی که امکان دارد، تقویت کنید.

در ادامه نکات برتر و بهترین راهها برای تقویت و بهبود عزت نفس برای شما آورده شده است :

افکار بد در مورد خود را به چالش بکشید

افکار بد را با افکار مثبت تری جایگزین کنید و چیزهایی را که در آن مهارت دارید، را جشن بگیرید. شما می توانید این کار را با نوشتن لیستی از حداقل سه کاری که به خوبی انجام می دهید، انجام دهید. این لیست را به خاطر بسپارید، تا وقتی احساس ضعف می کنید، به شما کمک کند تا به واقعیت برگردید.

مواظب خودتان باشید

خوب غذا خوردن و ورزش، اندورفین، مواد افیونی طبیعی بدن را افزایش می دهد، که باعث می شود از درون احساس خوبی داشته باشید و خلق و خوی مثبت تری را تجربه کنید. وقتی ورزش می کنید، استرس خود را کاهش می دهید و احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت. داشتن یک رقص شیک در اتاق خواب یا دویدن در اطراف خانه  نیز راه های خوبی برای افزایش عزت نفس شما هستند.عزت نفس چیست ؟

آرام باشید و درک کنید تاثیر آرامش بر عزت نفس پایین چیست ؟

احساس استرس مداوم می تواند نقش زیادی در کاهش عزت نفس داشته باشد و باعث می شود بیشتر اوقات افکار منفی را احساس کنید، افکار منفی عزت نفس شما را کاهش می دهد و باعث می شود برای ورزش کردن، اجتماعی بودن یا انجام بسیاری از کارهایی که دوست دارید، احساس خستگی کنید. کاهش استرس به کمک صرف زمان برای انجام کاری که به نظر شما آرامش بخش است، نقطه شروع خوبی برای ایجاد احساس های بهتر است. کارهای آرامش بخش می تواند هر چیزی باشد از حمام کردن، مدیتیشن، بازی، رقصیدن در خانه، آواز خواندن و … .

اهداف را تعیین کنید

هر روز زمانی را برای فکر کردن به آنچه می خواهید به دست آورید اختصاص دهید. سپس برای هر روز اهداف واقع بینانه تعیین کنید و با یادداشت کردن تمام دستاوردهای خود، پیشرفت خود را پیگیری کنید. این کار می تواند به سادگی تمام کردن یک کار روزمره یا مرتب کردن تختتان باشد، که همه ما می دانیم چقدر این کار می تواند چالش برانگیز باشد! ترفند این است که در تهیه فهرست برنامه ریزی گرفتار نشوید. برخی از روزها نمی توانید همه کارها را انجام دهید و این نیز اشکالی ندارد! همه ما روزهای تعطیل داریم، شاید لیست کوتاه تری برای روز بعد تهیه کنیم و ببینیم چطور پیش می رود؟

به کسی کمک کنید

این شخص می تواند یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا حتی یک همکلاسی باشد که با کار خود مشکل دارد یا دوران سختی را سپری می کند. می توانید به آنها توصیه ای بکنید یا فقط برای گوش دادن به مشکل آن ها وقت بگذارید. شگفت‌ انگیز است که وقتی کارهای فداکارانه انجام می‌ دهیم، تاثیر آن بر عزت نفس چیست و چقدر عزت نفس ما افزایش می یابد. هفته‌ ای یک کار برای کمک به شخص دیگری انجام دهید، بدون اینکه انتظاری در عوض داشته باشید.

این مطلب را حتما بخوانید  بهترین برنامه ریزی روزانه را یاد بگیرید

دیدگاه متفاوتی داشته باشید

به موقعیت های دشوار از زوایای جایگزین نگاه کنید. سعی کنید افکاری مانند «چرا باید زحمت بکشم؟» را با «نمی‌ دانم، مگر اینکه تلاش کنم» جایگزین کنید. با نگاه کردن به یک موقعیت از دریچه‌ ای واقعی‌ تر، متوجه می‌ شوید که در واقع می‌ توانید آنچه را که می‌ خواهید انجام دهید، کافی است کمی مثبت‌ تر عمل کنید! با انجام این کار، هر بار که یک فکر منفی دارید، در نهایت به طور معمول به این نوع مثبت نگری خواهید رسید. گاهی اوقات برای غلبه بر عزت نفس پایین فقط باید فکر کنیم و چیزهای مختلفی را امتحان کنیم.

 چیزهای جدید را امتحان کنید

مغز ما در یادگیری چیزهای جدید واقعاً قوی است و هر چه چیزهای جدید بیشتری بیاموزیم، در یادگیری آن ها بهتر می شویم. به احتمال زیاد چیزهایی را می یابیم که می توانیم به آنها علاقه داشته باشیم. همه اشخاص به یک خروجی خلاق مثل موسیقی، هنر، رقص، بازی، خیاطی، آشپزی، طراحی وب نیاز دارند. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که وارد یوتیوب شوید و چند آموزش بیابید. تمام اطلاعاتی که شما نیاز دارید در آنجا موجود است و فقط منتظر است تا شما آن را تماشا کنید.

اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که به شما احساس خوبی می دهند

گاهی اوقات دوستان ما احساس خوبی به ما نمی دهند و این اشکالی ندارد، اما بدانید این تاثیر این کار آن ها بر عزت نفس شما چیست ؟ شما فقط باید وقت خود را با افرادی بگذرانید که بیشتر از شما قدردانی می کنند و به شما اهمیت می دهند. حتی نیازی نیست که این افراد دوستان شما باشند. این افراد می توانند اعضای خانواده، دوستان آنلاین یا همسایگان باشند.

تکلیف آن دوستانی که به روحیه و عزت نفس شما کمک نمی کنند، چیست ؟ ببینید که آیا آنها یک دوست سمی هستند و به این فکر کنید که از افرادی که باعث می شوند، احساس بدی نسبت به خودتان داشته باشید، فاصله بگیرید. این کار در ابتدا ممکن است کمی مشکل باشد، اما حتی اگر آنها محبوب‌ ترین فرد مدرسه، دانشگاه یا محل کارتان باشند، یا باحال‌ ترین فردی باشند که می‌ شناسید، اگر باعث می‌ شوند احساس بی‌ حوصلگی کنید، واقعاً ارزش ندارد که با آنها معاشرت کنید!

دوستی ها و روابط خود را تقویت کنید و مطمئناً در دراز مدت احساس بهتری در مورد چیزها خواهید داشت!

 خودتان را بپذیرید و ببینید تاثیر آن در درمان عزت نفس پایین چیست

هیچکس بی عیب نیست. همه ما مشکلاتی داریم و همه ما نقص هایی داریم. یاد بگیرید که «نقص» یا عیوب خود را بپذیرید و آنها را دوست داشته باشید، زیرا آنها هستند که شما را منحصر به فرد می کنند.  پذیرش خود کلید احساس عزت نفس است. وقتی مردم از شما تعریف و تمجید می کنند، به جای اینکه آنها را کنار بزنید یا با آنها مخالفت کنید، به سادگی بگویید “متشکرم”.

 یادآوری بصری چیزهایی که به شما احساس خوبی می دهد

یادگاری ها راهی عالی برای دیدن همه کارهای جالبی هستند که انجام داده اید. در مورد ساختن “دیوار شهرت” در اتاق خواب خود با عکس های خود و دوستانتان هم فکر کنید. ما در عصری زندگی می کنیم که همیشه یک دوربین در جیب خود داریم، پس باید بیشتر عکس بگیرید! آن لحظات به یاد ماندنی را ثبت کنید و وقتی به آنها نگاه کنید، متوجه خواهید شد که امسال چقدر کارهای عالی انجام داده اید!

جمع بندی

اگر از موقعیت‌ های سخت دوری می‌ کنید، نسبت به انتقاد حساس‌ تر هستید، بیش از حد معمول احساس اضطراب می‌ کنید، از موقعیت‌ های اجتماعی کناره‌ گیری می‌ کنید و از اعتماد کردن به خود بی‌ میل هستید، از کمبود عزت نفس رنج می برید. اگر می خواهید بدانید راهکار مقابله با عزت نفس پایین چیست ، کافی است فقط مطمئن شوید که از خودتان مراقبت کنید و افرادی را پیدا کنید که به شما احساس خوب و شادی می دهند. برای بهبود خود هر فکر بدی که به سرتان می آید را به چالش بکشید.

چیزهایی که این افکار بد را تحریک می کنند را درک کنید و برای مقابله با آنها تغییراتی ایجاد کنید. یکی دیگر از راه‌ های تقویت عزت نفس این است که خود را با دیگران مقایسه نکنید، مخصوصاً در برنامه‌ های رسانه‌ های اجتماعی مانند اینستاگرام. افکار منفی درونی خود را به چالش بکشید و چیزهای جدید را امتحان کنید. اعتماد به نفس در انجام کارها به اندازه و میزان یادگیری در مورد کارها ایجاد می شود.