سولو ماینینگ تلاشی است برای تایید بلوک های تراکنش ها در بلاک چین به تنهایی، که به عنوان یک ماینر فردی انجام می شود. به عبارت دیگر، این روش ماینینگ روشی برای استخراج ارزهای دیجیتال بدون استخر است.

استخرها گروهی از ماینرها هستند که به عنوان یک ماینر در بلاک چین عمل می کنند. با انجام این کار، ماینرها مطمئن می شوند که به طور پیوسته پاداش دریافت می کنند و جوایز بین تمام ماینرهایی که در یک استخر شرکت می کنند، توزیع می شود.

روش کار سولو ماینینگ چیست ؟

سولو ماینینگ یا استخراج انفرادی اولین راه استخراج بود. دیدگاه ساتوشی ناکاموتو “یک CPU، یک رای” بود. برای داشتن رای، باید یک ماینر فعال در بلاک چین باشید. این بدان معناست که هر ماینر در بلاک چین گره کامل خود را اجرا می کند. از آنجایی که پاداش و زمان بلاک همیشه یکسان است و تعداد ماینرها افزایش می‌یابد، تعداد پاداش‌ های هر ماینر در بازه زمانی معین کاهش می‌یابد.

برای مثال زمان بلاک بیت کوین ۱۰ دقیقه و پاداش بلاک ۶٫۲۵ بیت کوین است. اگر فقط یک ماینر وجود داشته باشد، هر بلاک را با ۶٫۲۵ بیت کوین، یعنی هر ۱۰ دقیقه، برنده می شود. یک ماینر دیگر (با همان هش ریت) اضافه کنید و او در هر بلاک دوم یا هر ۲۰ دقیقه (از نظر آماری) ۶٫۲۵ بیت کوین دریافت می کند. حال تصور کنید که ۱ میلیون ماینر در حال استخراج بیت کوین هستند. برنده شدن یک بلوک از نظر آماری ۱ میلیون بلاک یا ۶۹۴۴ روز طول می کشد.

همانطور که در مثال بالا مشاهده شد، سولو ماینینگ در یک بلاک چین بسیار رقابتی مانند بیت کوین بسیار مبتنی بر شانس است. به همین دلیل استخرها بلافاصله پس از عرضه بیت کوین پدیدار شدند. اولین استخر ماینینگ در نوامبر ۲۰۱۰ راه اندازی شد. منطقی تر است که یک ماینر جریان درآمدی ثابتی داشته باشد، حتی اگر پاداش ها فقط کسری از پاداش کل بلوک باشد. در غیر این صورت او در معرض خطر پرداخت هزینه های عملیاتی بدون هیچ گونه تعادلی برای پوشش آن است.

سولو ماینینگ در بلند مدت

ذکر این نکته ضروری است که مثال فوق تنها از نظر آماری در بلندمدت صحیح است. ممکن است یک ماینر با زمان مورد انتظار برای برنده شدن (تأیید) یک بلوک ۱۰ ساله، فقط ۱ ماه یا حتی ۱ روز صرف کند، اما خیلی بعید است که این اتفاق بیفتد. از سوی دیگر، به جای ۱۰ سال، ممکن است ۲۰ سال طول بکشد. در این مورد بحث شانس یا بدشانسی است.

برای اینکه شخصی به صورت انفرادی استخراج کند، ابتدا باید یک گره کامل ایجاد کند و مستقیماً با بلاک چین ارتباط برقرار کند. در واقع این همان کاری است که استخرهای ماینینگ انجام می دهند. اپراتورهای استخر ماینینگ یک گره بیت کوین (یا هر گره دیگر ارزهای دیجیتال) را راه اندازی می کنند و به عنوان یک ماینر واحد عمل می کنند. فقط این ماینر قدرت هش فوق العاده بالایی خواهد داشت. گاهی اوقات حتی بیش از ۲۵ درصد از کل شبکه (بلاک چین) هش می کنند. کنترل بیش از ۵۱ درصد هش ریت بلاک چین، تهدیدی برای حملات ۵۱ درصدی است!

تفاوت بین ماینینگ انفرادی و استخر ماینینگ چیست؟

یک ماینر انفرادی در سولو ماینینگ گره مخصوص به خود را دارد، اما همچنان می‌ تواند از چندین ریگ یا دستگاه برای استخراج استفاده کند. برای مثال، شخصی که ۱۰ دکل دارد، گره خود را ایجاد می کند و تمام ۱۰ ماشین فردی خود را به گره خود متصل می کند. این شخص اکنون در حال استخراج انفرادی یا سولو ماینینگ است و در تلاش است تا بلوک های موجود در بلاک چین را تایید کند.

این مطلب را حتما بخوانید  آموزش ثبت نام صرافی والکس

اگر این شخص تصمیم بگیرد که اتصالات کاربر خارجی به گره خود را مجاز کند، تبدیل به یک استخر می شود. او اکنون باید سود خود را بر اساس تعداد سهامی که هر ماینر مشارکت داده است تقسیم کند.

با این اوصاف، می‌ توان نتیجه گرفت که استخراج انفرادی و استخر ماینینگ بسیار شبیه به هم هستند. تفاوت اصلی این است که در سولو ماینینگ ماینرها افرادی هستند که سعی می کنند بلوک ها را با کمی ریسک تأیید کنند، در حالی که در استخراج استخر، ماینرها با هم کار می کنند تا یک جریان درآمد ثابت و مطمئن داشته باشند.

تفاوت سولو ماینینگ و پول ماینینگ

سولو ماینینگ اتریوم

همانطور که گفته شد سولو ماینینگ زمانی اتفاق می افتد که شما مالک ۱۰۰ درصد سرمایه گذاری روی تجهیزات هستید. دانلود نرم افزار ماینینگ رایگان است و به راحتی قابل تنظیم است. تنها چیزی که نیاز دارید چند پردازنده گرافیکی پرقدرت است که روی رایانه شخصی شما نصب شود.

این کار بسیار ساده به نظر می رسد و واقعیت نمی تواند دورتر از این باشد. با اینکه تنها چیزی که شما نیاز دارید چند پردازنده گرافیکی پرقدرت و یک رایانه شخصی سفارشی با اتصال اینترنت خوب است، اغلب استخراج اتریوم به تنهایی بسیار دشوار است. با توجه به رقابت بسیار زیاد ماینینگ، این روش برای استخراج اتریوم مناسب نیست مگر اینکه بخواهید مبالغ هنگفتی را به میزان صدها هزار دلار سرمایه گذاری کنید و آماده باشید که هزاران سرمایه گذاری دیگر را در هر ماه برای حفظ هزینه های روزانه ادامه دهید.

چنین ماینرهای سطح بالایی چیزی را راه اندازی می کنند که به عنوان مزارع معدن شناخته می شود. انبارهایی پر از تجهیزات و اغلب با منبع انرژی مثل انرژی خورشیدی یا بادی کار می کند.

حتی اگر بتوانید چنین مبالغ هنگفتی را سرمایه‌ گذاری کنید و مطمئن باشید که می‌ توانید آن را حداقل برای بیش از یک سال حفظ کنید تا زمانی که سرمایه‌ تان به سربس برسد، داشتن تجربه صفر در ماینینگ برای شما مشکلاتی ایجاد می‌کند و در نهایت چیزی جز ضرر برای شما نخواهد داشت. بنابراین، باید تا زمانی که ممکن است از سولو ماینینگ اتریوم خودداری کنید و روی راه های دیگر استخراج اتریوم تمرکز کنید.

سولو ماینینگ

ماینر خوش شانس

استخراج اتریوم به عنوان یک راه عالی برای افرادی که دارای کارت‌ های گرافیکی قدرتمند (GPU) هستند، ظاهر شده است تا در زمانی که از رایانه شخصی خود استفاده نمی‌ کنند، مقداری پول به دست آورند. با ازدحام شبکه اتریوم که باعث افزایش هزینه‌ های ماینینگ می‌ شود، سود ماینینگ برای ماینرهای انفرادی نسبتا مناسب بوده است، اگرچه میانگین سودآوری کاهش یافته است. با این حال، به نظر می‌ رسد که یک ماینر اتریوم پس از استخراج یک بلوک اتریوم به جکپات نادری دست یافته است که پاداشی معادل ۱۷۰ اتریوم برای او به ارمغان آورده است که ارزش آن در حدود ۵۴۰۰۰۰ دلار است.

دشواری استخراج اتریوم در مقایسه با بیت کوین زیاد نیست، اما فرآیند دشوار، انرژی بر و محاسباتی فشرده آن ممکن است یک فرد عادی را دلسرد کند. با این وجود، بسیاری از ماینرهای انفرادی در اکوسیستم اتریوم به رشد خود ادامه می دهند و همچنان از فعالیت های استخراج خود سود می برند. در کل به ندرت می‌ توان شنید که یک ماینر یک بلوک را استخراج می‌ کند و پاداشی با اتر به ارزش یک ثروت به ارمغان می‌ آورد.