شبکه تن مخفف شبکه باز تلگرام است. تون کوین سیستمی است که دارای مقیاس‌ پذیری برای انجام هزاران تراکنش در ثانیه با نرخ‌ های ارزان است. همچنین به توسعه‌ دهندگان اجازه می‌دهد تا تغییراتی در فناوری عملیات پلتفرم‌ ها انجام دهند. برای آشنا شدن با این ارز دیجیتال ابتدا باید بدانید تون کوین چیست و سپس آن را بررسی کنیم.

امسال سال بسیار خوبی برای پروژه تون بوده است. این پروژه در زمانی شروع شد که تلگرام مجبور شد برنامه‌ های خود را برای راه‌ اندازی شبکه بلاک چین تون و توکن مربوط به آن به تعویق بیندازد. مردمی که ارزش فناوری سیستم را شناختند، بجای اینکه اجازه دهند شبکه قبل از اجرا شدن متوقف شود، تصمیم گرفتند خودشان شبکه را راه اندازی کنند. آنها توانستند این کار را با اتخاذ رویکردی مردمی در فرآیند تأمین مالی و رویکردی غیرمتمرکز به سیستم حکمرانی آن انجام دهند. نتیجه برنامه‌ های آن‌ ها ایجاد پلتفرمی بود که قادر به اجرای تراکنش‌ های میلیونی در ثانیه بود و در عین حال پروتکل‌ های امنیتی و یک پروتکل توزیع توکن بر اساس سیستم شایسته سالار را یکپارچه کرد.

تون کوین

بنیانگذاران تون کوین (TON) چه کسانی هستند؟

شبکه تون توسط اعضای کلیدی تیم تلگرام توسعه پیدا کرد  و در سال ۲۰۲۰ به دلیل شکایت‌ های کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از پروژه خارج گردید.

بعد از آن اعضای بنیاد تون، که خود را یک انجمن غیرانتفاعی برچسب‌گذاری کردند، کد منبع سیستم، اسناد آن و معماری بلاک چین دوروی را به عنوان یک پروژه بررسی کردند و توسعه این پلتفرم را از سر گرفتند. در آگوست ۲۰۲۱، تلگرام دامنه ton.org و مخزن گیت هاب خود را به ماکوسوی و ایملی آننکو منتقل کرد که از داده های ارائه شده در وب سایت گیت هاب به دست می آید. این اتفاق پس از نوشتن نامه سرگشاده توسعه دهندگان به شرکت رخ داد. توسعه دهندگان در آن نامه بیان کردند که می خواهند از توسعه مفهوم تون حمایت کنند و به آن جان تازه ای ببخشند.

شبکه تون توسط همان فردی که تلگرام را تأسیس کرد، نیکلای دوروف، برنامه نویس و ریاضیدان روسی، تأسیس شد. دوروف در دنیای برنامه نویسی و بلاک چین بسیار تحصیل کرده و با تجربه است. قبل از تأسیس شبکه تون، دوروف تا سال ۲۰۱۳ در شرکت VK به عنوان توسعه‌دهنده اصلی آن خدمت می‌کرد. بعداً در همان سال، او پلتفرم پیام‌رسانی فوری تلگرام را با برادرش پاول دوروف که او نیز در سیستم تون مشارکت دارد، تأسیس کرد.

موارد استفاده تن کوین (TON) چیست ؟

استقلال اساسی که شبکه تون براساس آن ساخته شده، ارائه عملکردی به کاربران است که این شبکه را شبیه به یک سیستم بانکی DeFi می کند. بنابراین، در این شبکه به کاربران کنترل بسیار بیشتری بر دارایی‌ هایشان داده می‌ شود و تنوع بیشتری از گزینه‌ ها به آنها ارائه می‌ شود. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز این ارز، جامعه به طور دموکراتیک توسط یک DAO متشکل از دارندگان توکن اداره می شود.

شبکه تون توسط تن کون اداره می شود که برای اجرای تراکنش ها در اکوسیستم استفاده می شود. علاوه بر این، توکن در خارج از شبکه نیز دارای ارزش است و می تواند با جفت ارزهای دیجیتال دیگر مانند BNB و DOT مبادله شود تا برای خود سود کسب کنند.

تون کوین

نقطه منحصر به فرد تن کوین (TON) چیست ؟

سیستم تون از فناوری استفاده می‌ کند که سرعت، امنیت و مقیاس‌ پذیری را در شبکه گنجانده است و این کار را با هزینه‌ هایی انجام می‌ دهد که تقریباً صفر هستند. این میزان هزینه نشان می دهد که پلتفرم تن کوین می‌ تواند تا یک میلیون تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند، زیرا به دلیل فناوری متمایزی که دارد مجهز به اشتراک گذاری پویا است و به عنوان توسعه ای که بر اساس مفهوم اصلی تیم تلگرام ساخته شده است، شناخته می شود. این امر باعث می‌ شود که بلاک چین تون کوین بتواند پذیرش گسترده راه‌ حل‌ های غیرمتمرکز توسط میلیون‌ ها کاربر را از طریق ترکیبی برجسته از امنیت قابل اعتماد، مقیاس‌ پذیری پیشرو در صنعت و تمرکززدایی تسهیل کند. این اکوسیستم دارای چندین محصول از جمله DEX و پل هایی با دیگر بلاک چین ها است.

از آنجایی که اکوسیستم به طور مداوم توانایی های خود را گسترش می دهد، اعضای جامعه در تلاش هستند تا آگاهی را در جهان علاقه مندان به رمزنگاری و در میان عموم مردم در مورد قابلیت های منحصر به فرد پلت فرم تون افزایش دهند. اکنون، با توجه به تأیید و فهرست شدن پلتفرم در شبکه CMC، یک هاب قابل دسترسی برای اطلاعات عمومی در مورد تون وجود دارد که شامل قیمت لحظه ای توکن های تون می شود.

این مطلب را حتما بخوانید  web3 چیست و چگونه کار میکند؟

چند سکه تون کوین (TON) در گردش است ؟

برای تأمین مالی توسعه پروژه بلاک چین، تیم تلگرام از طریق یک پیشنهاد اختصاصی گرام، سرمایه‌ گذاری‌ هایی را جذب کرد. این کار با یک طرح قانونی دو مرحله‌ ای انجام شد، که تحت قرارداد خرید گرام بود و بعنوان یک قرارداد آتی ساختار یافته دیده شد. این قرارداد به سرمایه‌ گذاران اجازه می‌ داد پس از راه‌ اندازی شبکه تن ، توکن‌ ها را دریافت کنند. از آنجایی که ارزها به مجموعه‌ ای از سرمایه‌ گذاران معتبر فروخته می‌ شدند، این پیشنهاد به‌ عنوان اوراق بهادار قانونی ثبت نمی‌ شد و بر این اساس پس از عملیاتی شدن تون، گرام‌ ها به ابزارهای کاربردی مجهز خواهند شده و بعنوان اوراق بهادار در نظر گرفته نمی شوند.

پس از ایجاد شبکه تن، در مجموع ۵،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ توکن ایجاد شد و از این مقدار، پلتفرم دارای عرضه در گردش ۴،۹۸۳،۹۴۴،۲۴۹ تون کوین است.

آیا شبکه تن کوین (TON) امن است؟

الگوریتم اجماع مورد استفاده توسط شبکه تون را می توان به عنوان یک سیستم متحمل توصیف کرد که تهدیدات با گسل به اصطلاح بیزانس را دور می زند. سیستم تحمل خطای بیزانس در دنیای ارزهای دیجیتال محبوبیت نسبی پیدا کرده است. ژنرال‌ های بیزانسی که توسط لزلی لامپورت، دانشمند کامپیوتر، فرموله شده‌اند، در واقع به قبل از ارزهای دیجیتال مربوط می‌ شوند.

این الگوریتم بر روی سیستمی عمل می کند که به موجب آن گره ها می توانند مستقیماً با ارسال پیام به یکدیگر ارتباط برقرار کنند، اما این الگوریتم به فرآیند حاکمیت در شبکه گسترش نمی یابد. الزامات اعتبار سنجی که توسط شبکه تون استفتده می شود، امنیت تون کوین را تضمین می کند و از نیاز به فورک جلوگیری می کند. شبکه تون توسط شرکت‌ کنندگان در شبکه اداره می‌شود و قبل از اجرای تغییرات در شبکه، شرکت‌ کنندگان موظفند قبل از اجرا بر روی تغییرات یا پیشرفت‌ ها توافق کنند.

چگونه تون کوین (TON) بخرم ؟

شبکه تن توسط سیستم پیام رسان تلگرام پشتیبانی می شود و همین موضوع باعث می شود تعداد زیادی از مردم آن را بشناسند. پشتیبانی تلگرام از تون کوین باعث افزایش نرخ پذیرش این ارز می شود. در حال حاضر، تون کوین در چندین صرافی موجود است و با انجام مراحل زیر به راحتی قابل خریداری است:

  • با پلتفرم معاملات ارز دیجیتال حساب باز کنید.
  • مقدار مشخصی از ارز فیات خود را به حساب خود انتقال دهید.
  • منتظر بمانید تا سپرده شما تایید شود.
  • ارز تون را از طریق حساب تجاری خود خریداری کنید.

کدام کیف پول ارز دیجیتال از تون کوین (TON) پشتیبانی می کند؟

پلتفرم پی تی پی والت از بسیاری از ارزهای دیجیتال مانند توکن های تن کوین به طور همزمان پشتیبانی می کند. این کیف پول به دلیل سرعت بالا و انعطاف‌ پذیری بعنوان یکی از محبوب ترین کیف پول های ارز دیجیتال شناخته می شود. علاوه بر این، کاربران به راحتی می توانند از پی تی پی والت به عنوان کیف اصلی پول تون کوین استفاده کنند.  پی تی پی والت رابط ساده و تعاملی ارائه می دهد و به راحتی می توانید در سیستم آن حرکت کنید.

تون کوین

تون را از کجا و چگونه بخریم؟

اگرچه در گذشته تون کوین با مسائل نظارتی مختلفی سروکار داشته است، اما این ارز دیجیتال امیدوار کننده، در حال حاضر در بایننس و کوین بیس معامله نمی‌شود. شما می توانید ارز دیجیتال تون کوین را در پلتفرم های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ و پنکیک سواپ خریداری کنید. همچنین تون کوین در صرافی های متمرکز مانند FTX، Gate.io، OKEx با جفت های معاملاتی مانند USD، USDT، ETH معامله کرد.

آینده سکه تون

دوروف گفت که هیچ مشکلی برای سرمایه‌گذاران تون کوین وجود ندارد و «بر خلاف تون اصلی، تون کوین مستقل از تلگرام است. تون کوین دارای استراتژی مناسبی برای ورود به بازار است.

با حداکثر عرضه ۵ میلیارد، تون کوین دارای عرضه در گردش ۱٫۲ میلیارد است. با ارزش بازار ۴ میلیارد دلار تا ۳ ژانویه ۲۰۲۲، تون با ۰٫۳۹۰۶ دلار پایین ترین سطح خود را مشاهده کرد. این قیمت در نوامبر ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود یعنی ۵٫۸۴ دلار رسید.