توسعه وب، که به عنوان توسعه وب سایت نیز شناخته می شود، به وظایف مرتبط با ایجاد، ساخت و نگهداری وب سایت ها و برنامه های کاربردی وب که به صورت آنلاین در یک مرورگر اجرا می شوند، اشاره دارد. اما رتباط توسعه وب با برنامه نویسی وب چیست ؟ این پروسه شامل طراحی وب، برنامه نویسی وب و مدیریت پایگاه داده نیز می باشد. توسعه وب ارتباط نزدیکی با کار طراحی ویژگی ها و عملکرد اپلیکیشن ها در وب دارد. اصطلاح توسعه معمولاً برای ساخت واقعی این موارد که همان یعنی برنامه نویسی سایت ها اختصاص دارد.

ابزارهای اساسی درگیر، زبان های برنامه نویسی به نام HTML که زبان نشانه گذاری فرامتن است، CSS مخفف Cascading Style Sheets و جاوا اسکریپت هستند. با این حال، تعدادی برنامه دیگر برای “مدیریت” یا تسهیل ساخت سایت ها استفاده می شود که در صورت استفاده نکردن از آن ها باید “از ابتدا” با نوشتن کد انجام شود. تعدادی از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) در این دسته قرار می گیرند، مه برخی از آن ها عبارتند از وردپرس، جوملا، دروپال، تایپو ۳ و ادوب اکپرینس منیجر و غیره.

توسعه وب چیست ؟

توسعه وب ارتباط نزدیکی با کار طراحی ویژگی‌ ها و عملکرد وب‌ سایت‌ ها و برنامه‌ ها دارد، که اغلب «طراحی وب» نامیده می‌ شود، اما اصطلاح «توسعه وب» معمولاً برای ساخت و برنامه‌ نویسی واقعی وب‌ سایت‌ ها و برنامه‌ ها اسفاده می شود.

به تمام وب‌ سایت‌ هایی که در طول سال‌ ها استفاده کرده‌ اید فکر کنید، توسعه‌ دهندگان وب آن سایت‌ ها را ساخته‌ اند و مطمئن می‌ شوند که به درستی کار می‌ کنند و عملکرد آن ها به روش‌ هایی است که امکان تجربه کاربری عالی را فراهم می‌ کند. توسعه دهندگان وب این کار را با نوشتن خطوط کد یا همان برنامه نویسی وب و با استفاده از انواع زبان های برنامه نویسی انجام می دهند که بسته به وظایفی که انجام می دهند و پلتفرم هایی که روی آن کار می کنند، متفاوت هستند.

تعریف دقیق برنامه نویسی وب چیست ؟

نوشتن کد منبع لازم برای ایجاد یک وب سایت را برنامه نویسی وب می گویند. برنامه نویسی وب در سطح حداقل، به نوشتن صفحات HTML اشاره دارد. با این حال، صفحات وب حاوی جاوا اسکریپت هستند و هر وب سایتی که دسترسی به پایگاه داده یا هر پردازشی را برای کاربر فراهم می کند، به برنامه نویسی های اضافی نیاز دارد که در وب سرور اجرا می شود. پردازش وب سرور به زبان های جاوا، پی اچ پی، پرل و سایر زبان ها برنامه نویسی است. جاوا اسکریپت، جاوا، پی‌ اچ‌ پی، پرل، نرم‌ افزار تألیف وب، طراحی وب واکنش‌گرا و برنامه کاربردی را ببینید.

رایج ترین زبان برنامه نویسی وب چیست ؟

زبان های برنامه نویسی زیر ابزارهای اساسی در توسعه وب هستند:

 • HTML (زبان نشانه گذاری فرامتن)
 • CSS (برگ‌ های سبک آبشاری)
 • جاوا اسکریپت

انواع توسعه وب چیست؟

سه نوع اصلی توسعه وب وجود دارد:

 • توسعه front-end
 • توسعه back-end
 • توسعه full-stack

زبان مورد استفاده در توسعه فرانت اند وب چیست ؟

توسعه Front-end شامل سمت «رو به مشتری» توسعه وب است و به طور کلی به بخشی از سایت، برنامه یا محصول دیجیتالی اشاره دارد که کاربران می‌ بینند و با آن تعامل خواهند داشت. بنابراین اگر بخواهید بدانید که کار اصلی برنامه نویسی فرانت‌ اند وب چیست باید بگوییم که مسئول ظاهر و «احساس» یک محصول دیجیتال است، به همین دلیل است که اغلب به آنها طراح وب نیز می‌ گویند.

توسعه دهندگان Front-End معمولاً باید درک کاملی از زبان های برنامه نویسی، از جمله HTML، CSS و جاوا اسکریپت و همچنین چارچوب هایی مانند React، Bootstrap، Backbone، AngularJS و EmberJS داشته باشند.

برنامه نویسی وب چیست

مشاغل مهم در توسعه فرانت‌ اند چیست؟

بر خلاف توسعه Back-end، تعدادی از عناوین شغلی وجود دارد که مجموعه مهارت ها و سطوح مختلف تجربه را در توسعه front-end پوشش می دهد، برخی از این مشاغل عبارتند از :

 • توسعه دهنده Front-End
 • مهندس Front-End
 • توسعه دهنده CSS/HTML
 • طراح وب Front-End (این شغل معمولاً نقشی را نشان می دهد که شامل الزامات طراحی بصری و تعامل بیشتری است)
 • توسعه دهنده رابط کاربری جلویی (شامل مهارت های طراحی تعامل)
 • توسعه دهنده جلویی موبایل
 • کارشناس SEO Front-End (معمولاً نشان دهنده یک توسعه دهنده با تجربه در ترکیب استراتژی SEO است)
 • کارشناس دسترسی Front-End
 • Front-End Dev Ops
 • Front-End QA (شامل تست واحد، تست عملکرد، تست کاربر و تست A/B)
این مطلب را حتما بخوانید  ویژگی های سی آر ام مدرن چیست؟

برنامه نویسی Back-end وب چیست ؟

اگر توسعه دهندگان Front-End مسئول ظاهر یک محصول دیجیتال هستند، توسعه دهندگان و برنامه نویسان Back-End بر نحوه عملکرد آن تمرکز می کنند. این بدان معناست که آنها مسئول نظارت بر موارد زیرساختی هستند، از جمله موارد تحت کنترل آن ها تعاملات پایگاه داده، احراز هویت کاربر، سرور، پیکربندی شبکه و میزبانی، و منطق تجاری است.

مسئولیت اصلی برنامه نویسی Back-End اطمینان از عملکرد سایت، از جمله واکنش‌ پذیری و سرعت آن است. برای انجام این کار، توسعه دهندگان Back-End باید بدانند که چگونه سرورهایی با چارچوب های مدرن بسازند و در حین توسعه API های سفارشی و ارائه وب سایت ها و فایل های ثابت را انجام دهند و نحوه مدیریت پایگاه های داده و داده ها در یک وب سرور را در دست داشته باشند. به طور معمول، آنها از زبان های برنامه نویسی سمت سرور، از جمله PHP، Ruby، و Python و همچنین ابزارهایی مانند MySQL، Oracle و Git استفاده می کنند.

زبان برنامه نویسی Full-Stack وب چیست ؟

یک توسعه دهنده و برنامه نویس Full-Stack شخصی است که با توسعه جلویی و پشتیبان سایت آشنایی دارد. برنامه نویسی وب فول استک عمومی است و در پوشیدن هر دو کلاه ماهر می باشد و با هر لایه توسعه آشنا است. بدیهی است که کارفرمایان می خواهند توسعه دهندگان Full-Stack را استخدام کنند و طبق یک مطالعه ایندد، این شغل چهارمین شغل پرتقاضا در فناوری است.

اگر عنوان بحث برانگیز است، به دلیل ماهیت کلی این موقعیت است. توسعه‌ دهندگانی که در بخش جلویی یا بک اند تخصص دارند، اغلب با این تصور که شخصی می‌ تواند در هر دو به یک اندازه مهارت داشته باشد، ناامید می شوند. در چنین مواقعی عبارت «همه کاره است و استاد هیچ» به ذهن خطور می‌ کند.

برنامه نویسی وب چیست

نظر متخصصان در مورد برنامه نویسی فرونت اند وب چیست ؟

اندی شورا، توسعه دهنده Front-End، نوشت: «تمایلات دفاعی من معمولاً با شنیدن آن عبارت جادویی «فول پشته» در حالت آماده باش قرار می گیرند. «پشته‌ ها بسیار بزرگ‌ تر از آنچه به نظر می رسند، هستند و اینکه بتوانید ادعا کنید که در هر لایه از توسعه وب مهارت‌ های پیشرفته‌ ای کسب کرده‌ا ید، مطمئناً ادعای کمی نیست. آیا این بدان معناست که شما طیف وسیعی از مهارت‌ ها را دارید یا در همه چیز تخصص دارید؟»

در حالی که این تصور همچنان ادامه دارد، هنوز تعداد فزاینده ای از متخصصان فناوری وجود دارد که خود را توسعه دهندگان Full-Stack می دانند. بر اساس نظرسنجی استک اورفالو در سال ۲۰۱۸ از توسعه دهندگان، ۴۸٫۲ درصد خود را توسعه دهندگان Full-Stack می دانند که از ۲۸ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است.

چیزی که مشخص نیست این است که آیا انتظار می‌ رود توسعه‌ دهندگان  و مهارت‌ های گسترده‌ تری داشته باشند یا اینکه توسعه‌ دهندگان این وظیفه را بر عهده می‌ گیرند، که عملکردهای هر دو بخش جلویی و پشتی را درک کنند. در هر صورت، برای توسعه دهندگان مشتاق داشتن پایه و اساس در هر دوی این موارد، اهمیت فزاینده ای پیدا می کند.

مهندس نرم افزار و نویسنده فناوری، محمد انسر، توصیه می کند: «برای اکثر افرادی که امیدوارند به برنامه نویسی و توسعه وب نفوذ کنند، باید ابتدا روی ایجاد یک شرکت در هر دو بخش جلویی و پشتیبان تمرکز کنند.

همچنین با توجه به رشد ۱۵ درصدی تقاضا برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان تا سال ۲۰۲۶، بسیار سریعتر از میانگین نرخ رشد شغلی ایالات متحده، ممکن است زمان بهتری برای غوطه ور شدن و کسب اطلاعات بیشتر در مورد همه لایه های توسعه وب وجود نداشته باشد.