یک کلمه کلیدی جدید دیگر دنیای اینترنت را شگفت زده کرده است، اما واقعاً Web3 چیست ؟ در ادامه با ما همراه تا هر چیزی که نیاز است در مورد Web3 بدانید، را با هم بررسی کنید.

Web3 چیست ؟

در سطح پایه، ایده پشت Web3 این است که وب جهانی را همانطور که می شناسیم، استفاده کنیم و بلاک چین که فناوری پشت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است را ادغام کرده و به هم اضافه کنیم.

web3 چیست

دلیل ادغام اینترنت و بلاکچین چیست ؟

زمانی وب به عنوان یک مدینه فاضله در نظر گرفته می شد که در آن هر کسی می توانست هر کاری انجام دهد، اما طرفداران نظر طرفداران Web3 چیست ؟ آن ها می گویند که اکنون تکنولوژی تحت تسلط شرکت های بزرگ و الگوریتم های اختصاصی است. بلاک چین ها می توانند به افراد مالکیت عادلانه ای از حضورشان در اینترنت بدهند. نیلز تن اوور از دانشگاه آمستردام می‌گوید: Web3 راهی برای مقابله با آسیب‌ های ناشی از نبودن آینده‌ای عالی برای اینترنت است.

وب ۱ و ۲ چیست ؟

اولین وب فقط وب جهانی بود که توسط تیم برنرز لی در سال ۱۹۸۹ راه اندازی شد و به افراد دارای دانش فنی اجازه می داد اطلاعات را به صورت غیرمتمرکز آنلاین قرار دهند. وب ۲٫۰ که برای اولین بار در مقاله ای در سال ۱۹۹۹ نامگذاری شد، شاهد توسعه ابزارهایی با استفاده آسان بود که به هر کسی اجازه می داد محتوای آنلاین ایجاد کند. نه تنها متخصصان، بلکه به آدم های عادی می توانستند در غول های فناوری امروزی مانند فیس بوک و گوگل متمرکز شوند.

به گفته حامیان اینترنت Web3، این اینترنت روند تایپوگرافی خود را با حذف “۰٫۰” و یک فاصله تنظیم می کند و بهترین های هر دو جهان را در اختیار استفاده کنندگان می گذارد. بهترین دستاورد این نوع اینترنت ابزارهای غیرمتمرکز با استفاده آسان است.

درواقع Web3 شامل چیست ؟

در هسته Web3، برنامه‌های کاربردی توزیع شده (یا dapp‌ها) با استفاده از بلاک چین اتریوم ساخته شده‌اند، که به کاربرانی که به آنلاین نگه داشتن شبکه آن کمک می‌کنند، پول پرداخت می‌کند.

زون کامان، موسس استودیوی استراتژی لندن بوداسوز و یکی از حامیان Web3، می‌گوید Dappها نقش مشابهی به اپ استور برای بالا بردن پتانسیل آیفون، را برای Web3 ایفا می‌کند. او می‌گوید: «ما باید اصطکاک را حذف کنیم و موارد استفاده گسترده ایجاد کنیم، زیرا زمانی اتفاق می‌افتد که توسعه‌دهندگان و اشخاص ثالث بیشتری شروع به انتشار dapp‌های بیشتری روی بلاک چین کنند.

این مطلب را حتما بخوانید  اسیک ماینر چیست ؟

web3 چیست

چه برنامه هایی برای توسعه Web3 وجود دارد؟

در حال حاضر از میان پنج داپی برتر، محبوب‌ ترین آنها داپی است که به افراد اجازه می‌دهد ارزهای دیجیتال را مبادله کنند، در حالی که داپی دیگر برای تجارت توکن‌ های غیرقابل تعویض (NFT) استفاده می شود. سه مورد داپی دیگر، بازی‌هایی هستند که مشابه موفقیت‌ های اولیه در اپ استور هستند، اما با یک تفاوت کلیدی، که می‌توانید برای بازی کردن آن ها ارز دیجیتال دریافت کنید.

چگونه روش استفاده از اینترنت تغییر خواهد کرد ؟

طرفداران می گویند این یک آینده ی جسورانه و جدید است که برای از بین بردن کنترل، از پلتفرم های بزرگ فناوری و قرار دادن قدرت در دست شهروندان روزمره طراحی شده است. این آزادی از اینترنت غیرمتمرکز که در آن قدرت مردم بر شرکت های فردی برتری می یابد، ناشی می شود.

نظر مردم در مورد web3 چیست ؟

برخی از مردم در مورد Web3 تردید دارند. تن اوور می گوید: «Web3 بدون حل مشکل واقعی، اصطکاک را معرفی می کند و بسیاری از ادعاهای پشت web3، مانند معماری توزیع شده و تمرکززدایی، بهتر است بدون بلاک چین به دست آیند.

تن اوور می گوید: «اگر یک معماری توزیع شده بر روی یک زیرساخت متمرکز بسازید، به طور ناگهانی زیرساخت را غیرمتمرکز نمی کند. در حالی که زیرساخت وب اسماً غیرمتمرکز است، در عمل بیشتر اینترنت بر روی سرورهایی اجرا می‌شود که توسط شرکت‌ های معدودی مانند آمازون میزبانی می‌شوند و همین امر در مورد Web3 نیز اتفاق می‌افتد، زیرا مردم برنامه‌ هایی را اجرا می‌کنند که تنها توسط چند ارائه‌ دهنده میزبانی می‌شوند.

در نتیجه پیچیدگی‌ های Web3 هنوز برطرف نشده است و کسانی که سعی در کسب درآمد سریع دارند، باید کمی بیشتر در مورد آن انتظار بکشند. حتی تقویت‌ کننده‌ های آن، مانند اسماکان، درباره کلاهبرداری‌ ها و طرح‌ های پمپاژ و تخلیه مرتبط با آن هشدار داده‌ اند. او می‌گوید: «همیشه افرادی وجود خواهند داشت که سعی در کسب درآمد داشته باشند، اما افراد با استعدادی هم هستند که چیزهای شگفت‌ انگیزی می‌ سازند.»